8. pořadí křížků ve stupnicích je: fis, cis, gis, dis, ais, eis, his.Podstatné je, že každá další stupnice v tomto kruhu přidává jeden křížek. Čili a moll nemá žádné předznamenání, e moll už má 1 křížek. Na pátém stupni stupnice e moll leží tón H, z toho vyplývá, že h moll má 2 křížky (opět připomínám, že mezi tóny E a H je interval kvinty, proto se bavíme o kvintovém kruhu).D dur (anglicky D major) je durová stupnice, respektive tónina, která má předznamenání 2 křížky – fis a cis. Tedy má zvýšený třetí a sedmý tón.
Jaká stupnice má šest křížku : Na pátém stupni stupnice H dur leží tón FIS, proto další v pořadí se 6 křížky je stupnice FIS dur. To už je stupnice, která se tak často nehraje, ale měli byste ji znát.
Kolik křížků má C dur
Základní durovou stupnicí je C-dur – nemá žádné předznamenání (= skládá se jen ze základních tónů – viz notová abeceda).
Která stupnice má 4 Bečka : kvartový kruh (stupnice se staví na 4.
Zdroje: ZENKL, Luděk. ABC hudební nauky.
Pořadí křížků v předznamenání
V předznamenání skladby se křížky zapisují v následujícím pořadí: fis, cis, gis, dis, ais, eis, his, tedy po kvintách nahoru. V houslovém klíči se umisťují co nejvýše na osnovu (nejvýše je křížek u tónu G), platí ovšem pro daný tón ve všech oktávách.
Např. C dur = 0 křížků nebo béček X a moll = 0 křížků nebo béček G dur = 1 křížek X e moll = 1 křížek E dur = 4 křížky X cis moll = 4 křížky TAKOVÝM DVOJICÍM STUPNIC ŘÍKÁME PARALELNÍ (=souběžné). TEDY MAJÍ STEJNÝ POČET POSUVEK V PŘEDZNAMENÁNÍ, ALE JINAK SE JMENUJÍ.
Kolik tónů má stupnice C dur
Základní durovou stupnicí je C-dur – nemá žádné předznamenání (= skládá se jen ze základních tónů – viz notová abeceda).Stupnice G dur má v předznamenání jeden křížek – FIS. Tónický kvintakord se skládá z tónů G – H – D.Musíme si pouze pamatovat, že stupnice s jedním béčkem je F-dur, a poté už je pořadí stupnic stejné jako pořadí béček. To znamená: vím, že F-dur má jedno bé, a pak už pokračuji béčky-B-dur, Es-dur, As-dur, Des-dur, Ges-dur, Ces-dur, (Fes-dur neexistuje).
D – dur má dva křížky, protože obsahuje navýšený stupeň od stupnice G – dur, f – fis a svůj zvýšený sedmý stupeň c – cis. Další postupy jsou znázorněny v následující tabulce. Princip vyvozování durových stupnic s béčky je stejný, jako tomu je u stupnic s křížky.
Jak jdou za sebou noty : V dnešní době se používají čtyři základní klíče: houslový, basový, altový (violový) a tenorový. Každý z těchto klíčů udává polohu jednoho tónu, a od něj se odvodí všechny ostatní. Přitom se vždy řídíme pořadím notové abecedy (C, D, E, F, G, A, H).
Kolik má G dur křížku : Stupnice G dur má v předznamenání jeden křížek – FIS.
Jak se počítají noty
Hodnota noty udává, kolik dob nota představuje a určuje relativní délku tónu: celá nota – 4 doby. půlová nota („půlka“) – 2 doby. čtvrťová nota („čtvrtka“) – 1 doba.
Noty (notové hlavičky) se zapisují na linky a do mezer notové osnovy, při překročení s pomocnými linkami. Střídají se tóny tzv. základní tónové řady (c-d-e-f-g-a-h) a ty se opakují rozlišené indexem. Houslový klíč určuje pozici noty g1 na druhé lince.Tóny c d e f g a h c tvoří řadu tónů, které říkáme STUPNICE. Začíná tónem c a končí zase tónem c a proto jí nazýváme STUPNICE C DUR. Každá stupnice se skládá z 8 tónů, které jdou za sebou.
Kolik je not : Pro pojmenování not slouží hudební abeceda – písmena v pořadí c, d, e, f, g, a, h. Tato písmena označují 7 tónů používaných v hudbě od nejnižšího (c) k nejvyššímu (h). Po notě h následuje nota pojmenovaná opět c' (o jednu oktávu vyšší než první c).