Pro konkrétní atom se číslo jeho valenční vrstvy shoduje s číslem periody (řádku), ve které se atom nachází v periodické tabulce objevené D. I. Mendělejevem. V tabulce jsou uvedeny prvky periodické tabulky podle jejich pořadí, které zároveň udává počet elektronů v jejich elektronovém obalu.Za normálních okolností je počet elektronů v obalu stejný jako počet protonů v jádře – atom je navenek elektricky neutrální. Atom určitého chemického prvku má (podle pořadí prvku v Mendělejevově tabulce) v obalu určitý počet elektronů a v jádře stejný počet protonů.Skupina všech orbitalů v atomu, které mají stejné hlavní kvantové číslo (energii mít stejnou nemusejí), se nazývá elektronová vrstva. O elektronech v atomu, které mají stejnou energii (mají stejné hlavní i vedlejší kvantové číslo), říkáme, že jsou na stejné energetické hladině.
Kolik je různých atomu : Je známo asi 256 druhů atomů (nuklidů), které jsou stabilní, a mnoho dalších, jejichž jádra jsou nestabilní a samovolně se radioaktivně rozpadají.
Kolik atomových orbitalů je ve vrstvě N 2
v první periodě se nacházejí pouze dva prvky, tj. vodík a helium. Hlavnímu kvantovému číslu dvě odpovídají dvě hodnoty vedlejšího kvantového čísla (n = 2, l = 0 a 1). Druhá elektronová vrstva obsahuje orbitaly typu s a p, k jejichž úplnému zaplnění je třeba 8 (2 + 6) elektronů.
Jak se určuje počet elektronů : protonové (atomové) číslo Z – je rovno počtu protonů v jádře, udává také počet elektronů obíhajících kolem jádra.
S protonovým číslem souvisejí tyto termíny: Tři izotopy vodíku s protonovým číslem 1: * Protium obsahuje jeden proton a jeden elektron * Deuterium jeden proton, jeden neutron a jeden elektron * Tritium jeden proton, dva neutrony a jeden elektron Neutronové číslo (N) – je počet neutronů v jádře atomu.
Atom je základní stavební částice, ze které se skládá všechno kolem nás. Samotný atom dále tvoří 3 menší částice: PROTON, NEUTRON a ELEKTRON v různém počtu. Proton s neutronem tvoří jádro atomu.
Kolik muze mít atom Elektronovych vrstev
Atom může mít 1 – 7 elektronových vrstev. Počet elektronů v jednotlivých vrstvách atomu je přesně stanoven. Rozmístění elektronů v elektronovém obalu (elektronová konfigurace atomu) určuje chemické vlastnosti prvků.Hadron je složená silně interagující subatomární částice (menší než atom). Hadrony mohou obsahovat kvarky, antikvarky, případně také gluony nebo být složeny pouze z gluonů.V této tabulce vidíme, že helium má zcela zaplněnou valenční slupku, tedy dva elektrony v své první a jediné slupce 1n. Podobně je tomu u neonu, který má osm elektronů v jeho valenční slupce 2n. Tyto elektronové konfigurace jsou zodpovědné za to, že helium a neon jsou velmi stabilní.
kyslík má šest valenčních elektronů – dva v podslupce 2s a čtyři v podslupce 2p, což odpovídá zápisu 2s²2p⁴.
Co je v obalu atomu : je vnější část atomu obklopující atomové jádro. Obal atomu je tvořen elektrony a má záporný náboj.
Co je v atomovém obalu : Prostor, ve kterém se nachází elektron s určitou mírou pravděpodobnosti (většinou 95 %), se nazývá orbital. Pro popis konkrétního elektronu v atomovém obalu se využívají kvantová čísla – hlavni (n), vedlejší (l), magnetické (m) a spinové (s).
Jak se jmenuje poslední vrstva elektronů
Elektrony v poslední, neúplně zaplněné vrstvě se nazývají valenční. Jsou to elektrony s nejvyšší energií, k jádru jsou nejvolněji poutány a zodpovídají za chemické vlastnosti prvků. V jednotlivých vrstvách jsou elektrony lokalizovány v tzv. orbitalech.
Atom se skládá z atomového jádra a elektronového obalu. Jádro je proti obalu velice malé a je v něm soustředěno téměř 99 % hmotnosti celého atomu.Atomy dosud známých prvků obsazují elektrony 7 elektronových vrstev, které se označují čísly 1 až 7 nebo písmeny K,L,M,N,O,P,Q. Maximální počet elektronů v každé vrstvě se rovná dvojnásobku počtu orbitalů, protože v jednom orbitalu mohou být maximálně dva elektrony.
Kolik atomu je ve vodíku : Atom vodíku 1H je nejjednodušším atomem periodického systému tvořený jedním protonem a jedním elektronem. Je prvkem s-bloku, kde spolu s heliem představují jediné dva nekovové prvky. Vedle 1H má dva další izotopy – deuterium 2H resp.