Počet osob trvale vykonávajících v honitbě právo myslivosti se snížil na 88,5 tisíce. V uplynulém mysliveckém období 2022/2023 byl evidován rekordní odstřel jelení zvěře ve výši 32 884 kusů, oproti předchozímu období vzrostl o 2 092 kusů.Za uplynulý myslivecký rok byl vykázán meziroční pokles počtu všech zařízení pro přikrmování zvěře, tedy slanisek (z 97 106 na 95 699 ks), zásypů (z 41 228 na 40 560 ks), krmelců (z 81 151 na 80 133 ks) i napajedel (z 16 491 na 16 180 ks).V mysliveckém roce 2021/2022 bylo na území Česka 5 787 honiteb, z toho 201 obor a 286 bažantnic. Honební pozemky zaujímaly plochu 6 887 798 ha, tedy 87,3 % území státu.
Kolik je v ČR jelenů : Podle údajů o součtu normovaných stavů jelení zvěře, stanovených v honitbách ČR na celkem 17 720 ks, je zřejmé, že JKS dosahuje 180 % součtu normovaných stavů. Nárůst lovu i JKS má lineární charakter, což je patrné z přiloženého grafu.
Co je to honitba
Honitba je souborem souvislých honebních pozemků jednoho nebo více vlastníků vymezený v rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti.
Co je to Šoulačka : Šoulačka, v regionální obměně šouračka nebo plížení
Nejsložitější způsob lovu. Lovec sám prochází (šoulá) známými cestičkami a stezkami – šoulačími chodníky – a snaží se ke zvěři přiblížit na bezpečný dostřel tak, aby nebyl zavětřen (aby jej zvěř neucítila), uslyšen ani uviděn – aby zvěř "nezradil".
Srnky, jeleni, daňci i divočáci si tak pochutnají třeba na sušených bylinkách, trávě nebo maliní. Je to pro ně přirozená potrava a skvělý zdroj důležitých živin. Zvířata si s tím navíc poradí, i když krmení promokne. Pozor na obiloviny – vhodný je pouze oves.
Než vyrazíte do lesa, zkontrolujte si, zda jste měli laskominy vhodně uskladněny a v jaké jsou kondici. Nosit můžeme všechny trávy a byliny, včetně letorostů keřů, zakonzervovaných sušením. Jedná se tedy o seno, senáž, sušené maliní ve svazcích a podobně. To je nejpřirozenější potrava pro volně žijící zvěř.
Jak zjistím honitbu
uživatel na mysliveckém portále v části Aplikace – webHONITBA – Seznam honiteb. Zde se zobrazuje seznam honiteb, které uživatel vytvořil nebo k nim má přístup. Tady je také možné „Vytvořit novou honitbu“. Při vytváření honitby se povinně zadávají údaje Název honitby a Název honebního společenstva.honitba. Honitba je souborem souvislých honebních pozemků jednoho nebo více vlastníků vymezený v rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti.Těsně pod kůži parohu v kosti pučnice je resorbována vrstva buněk kostní tkáně. Tím ztratí parohy souvislost s lebkou a paroh odpadá buď vlastní vahou, nebo po nárazu. Po odpadu jednoho se zvíře snaží urychleně druhý shodit samo, má jednu stranu hlavy o hodně těžší; mohutné paroží jelena váží až 13 kg.
Wapiti sibiřský | |
---|---|
Rod | Cervus |
Druh | wapiti (Cervus canadensis) |
Trinomické jméno | |
Cervus canadensis sibiricus (Erxleben, 1777) |
Kdo je vlastník honitby : Současná právní úprava ZoM pojem majitel honitby již nepoužívá. Zjednodušeně jej lze ovšem vymezit jako jediného vlastníka honebních pozemků v dané uznané honitbě. Zákon pro tyto účely vlastníka honebního pozemku vymezuje jako fyzickou a právnickou osobu.
Kdo vlastní zvěř : České myslivecké právo považuje volně žijící zvěř tradičně za tzv. věc ničí (res nullius), takže předpokládá, že volně žijící zvěř žádného vlastníka nemá a vlastnické právo k ní lze nabýt pouze fyzickým zmocněním.
Co je to Nahanka
Naháňka je takový způsob lovu, při němž střelci stojí na určených stanovištích a honci postupující v řadě na ně zvěř nahánějí.
Myslivecké pojmenování samec: daněk; samice: daněla; mládě: daňče; mladý daněk: špičák, špígr; mladá daněla: šmola O historii a původu se více dozvíte zde. Mysliveckou mluvu si můžete přečíst na tomto odkazu. Původním domovem daňka je oblast východního středozemí a Malé Asie.Nevhodné jsou pro lesní zvěř zbytky vánočního pečiva či plesnivé ovoce, sdělil dnes ČTK referent ochrany lesa a myslivosti Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petr Rolinc. Podle něho se lidé o přikrmování lesní zvěře mají poradit s hajným či mysliveckým spolkem.
Co jí mufloní : Potrava. Muflon nepatří mezi vybíravé druhy a spásá i kyselé a tvrdé trávy. V celkovém objemu přijímané potravy tvoří trávy asi 70 %, listí stromů a keřů asi 15 % a polokeře okolo 10 %. Pokud nenajde dostatek vhodně složené potravy, ohryzává kořenové náběhy lesních dřevin, případně kmeny.