Kolik je u dětí normalni teplota?
Jaké teploty jsou normální

36,5 – 37 °C je ideální teplota miminka. Méně než 36,5 nebo dokonce 34 °C signalizuje podchlazení. Děťátko zkuste zahřát suchým teplem (oblečení, deka, přivinutí na své tělo) a pokud by se vám to nepodařilo, kontaktujte lékaře. 37 – 37,9 °C představuje zvýšenou teplotu.Normální tělesná teplota se pohybuje mezi 35,8 a 37 °C. O zvýšenou teplotu se tedy jedná, pokud překročí hranici 37 °C a nad 38 °C už se jedná o horečku.Za zvýšenou teplotu se považuje teplota v rozmezí 37-38 °C. Za horečku je považována tělesná teplota vyšší než 38 °C. Pokud má dítě zvýšenou teplotu, nejeví jiné známky nemoci a vypadá a chová se jako obvykle, není potřeba ve většině případů zvýšenou teplotu srážet.

Co znamená teplota 36 7 : 36,0–36,9 °C je normální teplota u zdravého člověka. Nižší než 36,0 °C je subnormální teplota – doprovází šok, otravy (alkohol, hypnotika). Cílená hypotermie se používá při chirurgických výkonech na srdci či mozku (pro útlum metabolické aktivity). 37,0–37,9 °C je subfebrilie.

Co znamená teplota 35 5

Nechtěný pokles tělesné teploty je definován dosažením hodnoty 35,5 °C, kdy nastupuje svalový třes zvyšující teplotu. Dochází k tomu dosti rychle při traumatickém šoku (poranění, při kterém je těžce omezen průtok krve tkáněmi, nejčastěji kvůli krevní ztrátě).

Jaká je normální tělesná teplota u dětí : Normální tělesná teplota je do 37,2 °C ráno a až do 37,7 °C navečer. Kolísání až do 0,5 °C během dne je tedy zcela normální. V prvních 5–6 letech života je tělesná teplota fyziologicky vyšší než u starších dětí. Za horečku pak považujeme teplotu vyšší než 38 °C.

Pokud dítěti naměříte 37 °C až 38 °C, jde o subfebrilii, neboli zvýšenou teplotu, ta je při infekci žádoucí a neměli byste se ji snažit srazit nebo tlumit léky. Teplotu nad 38 °C považujeme u dětí za horečku, zde jsou pak léky namístě.

Zvýšená teplota či horečka u dětí může mít různé trvání. Ve většině případů je to otázka pár dnů, záleží ale především na vyvolávající příčině – v případě infekce je rozhodující, jak rychle se tělo s patogenem dokáže vypořádat (může být pár dnů i týden), horečka po očkování většinou ustoupí během 1-2 dnů.

Kdy začíná zvýšená teplota

Zvýšená teplota se pohybuje mezi 37,5 a 38,5 stupně, o horečce se mluví od 38,5 stupně. Mírná horečka je mezi 38,5 a 39,5 stupně. Od 40°C je to už dramatičtější, mluvíme o vysoké horečce.Pokud by potíže přetrvávaly či teplota klesla pod 35°C je třeba konzultovat zdravotní stav s pediatrem. Mohlo by se jednat např. o poruchu funkce štítné žlázy.Když rtuť klesne pod 30°C, dochází k závažným poruchám jako je například fibrilace srdečních komor. Nejčastěji teplota neúměrně klesne při podchlazení, snížené funkci štítné žlázy, otravě krve nebo šokových stavech. Nezvykle nízká teplota je tudíž důvodem pro návštěvu lékaře.

Tělesná teplota kolísá během 24 hodin v rozmezí 36 – 37 °C. Nejnižší teplota je v 5 hodin ráno, nejvyšší okolo 18 hodin v podvečer. Stejná minima a maxima má i horečka. Smrtelné jsou poklesy teploty jádra pod 24 °C a vzestupy teploty nad 43 °C.

Co znamená teplota 34 : V případě mírné hypotermie (kdy se tělesná teplota pohybuje mezi 32 až 35 °C) můžete zahřát pacienta jakýmkoliv způsobem. U těchto osob totiž nehrozí riziko smrtelných poruch srdečního rytmu. Zabraňte teplotním ztrátám a snažte se zrychlit tělesný metabolismus.

Jakou teplotu Srazet u dětí : Pokud dítěti naměříte zvýšenou teplotu, tedy 37 °C až 38 °C, není potřeba propadat panice. Horečku je třeba srážet až od momentu, kdy teplota překročí 38 °C! V případě, že tělesná teplota dítěte překročí hranici 40 °C, tedy hranici vysoké horečky, kontaktujte lékaře nebo záchrannou službu.

Co znamená stále zvýšená teplota

Zvýšenou teplotu může zapříčinit infekce, zánět, zvýšená funkce štítné žlázy, může však nastat i z jiných důvodů (reakce na očkování, úpal, léky). Zvýšenou teplotu často doprovází třesavka, zimnice, bolest hlavy nebo končetin, ztráta chuti k jídlu, vyčerpanost či únava.

Když rtuť klesne pod 30°C, dochází k závažným poruchám jako je například fibrilace srdečních komor. Nejčastěji teplota neúměrně klesne při podchlazení, snížené funkci štítné žlázy, otravě krve nebo šokových stavech. Nezvykle nízká teplota je tudíž důvodem pro návštěvu lékaře.Během mírné hypotermie se tělesná teplota pohybuje v rozmezí 32 až 35 °C. Pacient se třese na všech končetinách a zrychleně dýchá. Častým příznakem je porucha řeči a paměti. Při tělesné teplotě 32 až 30 °C nastupuje střední hypotermie.

Kdy nastava hypotermie : K hypotermii dochází při poklesu tělesné teploty při nadměrných ztrátách tepla pod 35 °C.