Skládá se ze 7 velkých desek a 12 menších desek. Litosféra nepředstavuje kompaktní obal, je rozčleněna na mohutné bloky – litosférické desky, které „plavou“ na plastické vrstvě zemského pláště (tzv. astenosféra).V závislosti na jejich vzájemném pohybu se rozlišují rozhraní konvergentní (kolizní), divergentní (rozestupující se) a transformní (posunující se). Doprovodnými jevy pohybů desek je vznik zemětřesení, vulkanické činnosti, vznik horstev a hlubokomořských příkopů.Tektonická deska či tektonická kra (také litosférická deska či kra) je mohutná deska zemské kůry, tvořená neroztavenou pevnou horninou, která tvoří vrchní část zemského povrchu. Desky jsou tvořeny oceánskou a kontinentální kůrou.
Jak rychle se pohybují litosférické desky : Většina desek se pohybuje asi o 1 cm za rok, některé desky se sice pohybují rychleji, asi 10–15 cm za rok, ale většinou se pohybují o 1 cm za rok, stejně rychle, jako nám rostou nehty.
Po čem se pohybuje litosféra
není celistvá, ale je rozlámána na několik větších kusů – litosférické desky • Euroasijská • Africká • Severoamerická • Jihoamerická • Pacifická…
Co se nachází pod Litosférou : Litosféra je pevná krystalická hmota u povrchu Země. 4. Co se nachází pod litosférou Pod litosférou se nachází částečně natavená hmota, která může pomalu téci.
Litosféra je pevný (kamenný) obal Země tvořený zemskou kůrou a nejsvrchnějšími vrstvami zemského pláště. Litosféra nepředstavuje celistvý obal, ale je rozčleněná na mohutné bloky – litosférické desky, které „plavou“ na plastické vrstvě zemského pláště (tzv. astenosféra).
Během tohoto procesu se vlastně přenáší teplo. Dochází k přenosu tepla z tohoto místa do všech částí kapaliny. Tomuto procesu říkáme konvekce. A my si myslíme, že se litosférické desky pohybují právě díky konvekčním proudům v astenosféře, v zemském plášti, v tekuté části zemského pláště.
Co způsobuje pohyb litosférických desek
Během tohoto procesu se vlastně přenáší teplo. Dochází k přenosu tepla z tohoto místa do všech částí kapaliny. Tomuto procesu říkáme konvekce. A my si myslíme, že se litosférické desky pohybují právě díky konvekčním proudům v astenosféře, v zemském plášti, v tekuté části zemského pláště.Bez existence astenosféry by se desky nemohly pohybovat, a tak by nebyla možná obnova zemské kůry. Někdy se hovoří o oslabené vrstvě Země. Astenosféra se nachází ve svrchním plášti pod litosférou mezi 80 a 220 kilometrem (jiné zdroje uvádí 100 až 200 kilometrů).Pohyby litosférických desek mohou vyvolat další jevy, jako například zemětřesení, sopečnou činnost,tsunami či horotvorné procesy. Zároveň se díky nim mění klima na jednotlivých kontinentech, neboť se posouvají přes různé podnebné pásy.
V místech, která se nazývají středooceánské hřbety, se oddalují zemské desky a roztavená hornina se dostává na povrch. Vzniká zde nová oceánská kůra. Zemská kůra zaniká v hlubokomořských příkopech.
Kolik měří zemska kůra : Kontinentální kůra má oproti oceánské kůře výrazně větší mocnost – průměrně 35 km, přičemž extrémy dosahují hodnot až 90 km. Hustota kontinentální kůry je menší než hustota kůry oceánské a pohybuje se okolo 2,8 g × cm−3, což je nejspíše jedním z důvodů, proč vystupuje kontinentální kůra nad oceánskou kůru.
Co je to subdukce : Jedná se o proces, při kterém podle teorie deskové tektoniky dochází k podsouvání jedné litosférické desky 1 pod jinou. Litosférická deska 2 je z části tvořena kůrou 3 a z části zemským pláštěm 4 . Při podsouvání se z podsouvané desky uvolňuje voda do zemského pláště.
Po čem se pohybuje Litosféra
není celistvá, ale je rozlámána na několik větších kusů – litosférické desky • Euroasijská • Africká • Severoamerická • Jihoamerická • Pacifická…
Litosféra jako pevný obal Země je rozlámána na různě velké tektonické desky, které se vůči sobě neustále pohybují, díky driftu po plastické astenosféře.Kontinentální kůra má oproti oceánské kůře výrazně větší mocnost – průměrně 35 km, přičemž extrémy dosahují hodnot až 90 km. Hustota kontinentální kůry je menší než hustota kůry oceánské a pohybuje se okolo 2,8 g × cm−3, což je nejspíše jedním z důvodů, proč vystupuje kontinentální kůra nad oceánskou kůru.
Jak silná je pod ČR zemská kůra : V ČR se nejmocnější zemská kůra nachází na území jižních Čech (dosahuje mocnosti až 37 km), přičemž směrem k okrajovým pohořím se snižuje až na 25 km. Spodní hranici oceánské i kontinentální kůry tvoří Mohorovičićova (MOHO) plocha, na níž dochází k výraznému zvýšení rychlostí seismických vln.