Vyšetření CRP je řešením – nemocnému se vezme malý vzorek krve a přímo v ordinaci dá do hodnotícího přístroje, výsledek je hotový za několik minut. Je-li CRP vyšší než 100 mg/l, je vysoká pravděpodobnost bakteriální infekce a je to důvodem k nasazení antibiotik.C-reaktivní protein se měří v miligramech na litr (mg/l), tedy hodnoty CRP: do 5 mg/l – jsou u zdravého člověka normální, 6 až 30 mg/l – naznačují mírnou infekci obvykle virového původu.To se může projevovat horečkou, bolestí hlavy, bolestí svalů, únavou, kašlem, rýmou, zvracením, průjmem a dalšími specifickými příznaky, které jsou charakteristické pro určitou virovou infekci. Symptomatické projevy virózy jsou častým důvodem navštívení lékaře a testování.
Kdy antibiotika CRP : Je-li CRP vyšší než 40 mg/l, je vysoká pravděpodobnost bakteriální infekce a je to uspokojivým důvodem k nasazení antibiotik. Opakovaným měřením CRP můžeme hodnotit jejich účinek. Čím lépe budou antibiotika bakteriální infekci zvládat, tím více a rychleji CRP poklesne.
Jaký je rozdíl mezi virovou a bakteriální infekci
Správné rozpoznání původce onemocnění je důležité pro další postup léčby. Bakteriální infekce jsou léčeny antibiotiky, na rozdíl od virových nemocí, kde antibiotika nezabírají.
Kdy je to na antibiotika : Léčba antibiotiky připadá v úvahu až tehdy, když si tělo dlouho s virovým zánětem nedokáže poradit a k zánětu se připojí i bakteriální infekce. Člověk to pozná tak, že se jeho stav stále nelepší, naopak se spíše horší a vodnatou či hlenovitou sekreci z dutin nahradí hnisavá.
CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce.
Obvykle se projevuje jako chřipkové onemocnění, ale její průběh je mírnější. Viróza se nejprve projeví únavou a psychickým vyčerpání. Následuje bolest a pálení v krku, bolesti hlavy, zvýšená teplota a tekutá rýma.
Jak poznam že potrebuji antibiotika
V Česku se ale začaly prodávat CRP testy, které mohou být prvním vodítkem, zda antibiotika pacient opravu potřebuje. Jednoduché vyšetření z kapky krve ukáže, jestli je infekce způsobená bakteriemi, nebo viry.Měření koncentrační hladiny C-reaktivního proteinu pomáhá při rozlišení bakteriální a virové infekce. Běžná koncentrace v séru zdravých jedinců je nízká (0–7 mg/l), při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6 – 12 hodin.Pokud je hladina proteinu v krvi nízká, jde o virové onemocnění, a antibiotika proto zabírat nebudou. Pokud vyjde naopak vysoký výsledek, pacient trpí bakteriální infekcí, u které je vhodné tyto léky nasadit. Podobné testy jsou podle dalšího praktického lékaře Jana Jelínka k dostání také volně v lékárnách.
Prvním příznakem nemoci způsobené streptokokem bývá horečka, bolest v krku, bolestivé polykání nebo bolest svalů a břicha. Streptokok vyvolává také záněty mandlí a hnisavou angínu (až ve 20 % případů). Na svědomí může mít také zánět středního ucha, zápal plic, spálu, revmatickou horečku nebo záněty ledvin.
Jak poznat Virozu od chřipky : Chřipka a Covid-19
Virovým onemocněním, které může být zaměněno s chřipkou, je také koronavirová infekce. V obou případech se objevují horečky, únava a suchý kašel. Méně častým příznakem obou viróz jsou zažívací potíže a rýma. U chřipky jsou oproti kovidu intenzivnější bolesti těla bolest za očima.
Kdy jít s virozou k lékaři : Kdy ale stačí kašel a rýmu vyležet, a kdy už raději zajít k lékaři K lékaři zamíříme, trvá-li kašel či rýma déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38°C, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku, objeví-li se obtíže s dýcháním a bolesti na hrudi.
Jak rozeznat virovou a bakteriální angínu
Patrové mandle jsou výrazně zvětšené, zarudlé, často se žlutobílými povlaky, někdy i s hnisavými čepy (hnisavá angína). Na krku bývají zvětšené uzliny. Při bakteriální angíně jsou příznaky lokalizovány pouze na mandle, při virové angíně bývá postižená oblast v krku rozsáhlejší.
I po jednoduchých operačních zákrocích může nastat krátkodobé pooperační zvýšení koncentrace CRP. Hodnoty nad 100 mg/l odhalují vysokou zánětlivou činnost jako je například sepse, závažné infekce a metastázy rakoviny. Hodnota nad 300 mg / l je extrémně vysoká a může indikovat, potenciálně život ohrožující stav.Léčba antibiotiky připadá v úvahu až tehdy, když si tělo dlouho s virovým zánětem nedokáže poradit a k zánětu se připojí i bakteriální infekce. Člověk to pozná tak, že se jeho stav stále nelepší, naopak se spíše horší a vodnatou či hlenovitou sekreci z dutin nahradí hnisavá.
Jak se pozná streptokok v těle : V případě,že máme z klinického obrazu podezření na streptokokový zánět horních cest dýchacích máme v praxi 2 možnosti,buď udělat výtěr z krku a počkat na výsledek mikrobiologického vyšetření/cca 2 dny/ a dle výsledku nasadit antibiotika,nebo udělat rychlý diagnostický test přímo v ordinaci.