V obou cyklech dohromady snese husa přibližně 25 vajec. Vejce mají bílou skořápku a váhu okolo 120 gramů ( tedy přibližně 2-3x těžší než slepičí). Z vajec se vylíhne za 28 dní 18-20 housat, která husa vodí. České husy si zachovávají dobrou plodnost do značně vysokého věku.Vodní výběh pro husy je rovněž nezbytný
Pokud nemáte k dispozici přirozenou nebo přirozenému stavu blízkou vodní plochu, obstarejte husám bazének, který by měl být hluboký alespoň 40 cm a půdorysně by měl mít 1 x 1 m pro dvě husy.Literatura doporučuje asi 100 hus na hektar louky.
Kolik let se dožívají husy : divoké husy se dožívají okolo 20 let, domácí, pokud není zabita po snížení užitkovosti, se může dožít vyššího věku (20 – 30 let, někdy i více – nejstarší husa se v Anglii dožila bez 4 měsíců 50 let).
Kdy dát vejce pod husu
Prozradíme Vám, jaké jsou hlavní zásady úspěšného líhnutí této vodní drůbeže. Husy začínají snášet vejce hned z jara, kdy se začne prodlužovat den. Ke sběru husích vajec je tedy ideální konec února, a poté celé měsíc březen a duben. Husí vejce je před uložením třeba očistit od veškeré špíny a trusu.
Kolik vajec dát pod Kvočnu : Pod kvočnu se obvykle vejde 12 – 19 vajec, záleží na velikosti plemene kvočny.
Hejno sestavujeme tak, že jednomu houserovi přidělíme maximálně 4 až 5 hus. Chovné hejno má nocovat ve chlívku pro husy (husníku), ve dne by mělo mít k dispozici travnatý výběh, který poskytne husám pastvu. Na 1 m2 podlahové plochy chovného husníku můžeme ustájit 1 až 1,5 husy.
Hektar je tedy roven 10 000 m², což je plocha čtverce o straně dlouhé 100 m.
Kdy odlétají Divoké husy
Hřaduje na otevřených vodních plochách. Žije v trvalých párech, které se s výjimkou hnízdního období sdružují v hejnech čítajících i několik tisíc jedinců. Od září do konce října odlétá na jih, odkud se zpět do střední Evropy vrací již během února. Migruje ve známých formacích tvaru písmene V.Husa se obvykle zabíjí několikrát za rok, a to při různých příležitostech: na konci léta. na podzim před svátkem svatého Martina. před vánočními svátky.Vejce skladujte na chladnějším místě jako je sklep či špajz, jelikož ideální teplota pro skladování je 8 – 15 °C. Vejci nezapomeňte otáčet 2x denně o 180°C, aby v nich nedošlo k přilepení žloutku ke skořápce. Násadová husí vejce můžete skladovat až 30 dní.
Krůta domácí snese zhruba osmdesát vajec ročně. Oproti tomu slepice, takzvaná nosnice, dokáže vyprodukovat ročně vajec až tři sta, což je přibližně čtyřikrát tolik. Když přijde na způsob snášení vajec, stojí si krůty oproti slepicím hůř i v drobných chovech.
Co udělat když mám hodně vajec : Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.
Kdy oddelit slepici od kuřat : Počkejte, až kuřata dorostou do velikosti a síly: která odpovídá dospělým slepicím. To se obvykle stává mezi 12. a 16. týdnem jejich života.
Jak zjistím že to je husa a houser
Určit pohlaví mladých hus podle vnějších znaků není vždy jednoduché. Spolehlivou metodu představuje vyhmatání pánevních kostí. U housera tvoří pouze malou štěrbinu, u husy jsou více vzdálené od sebe. U housera se můžeme pokusit také o vytlačení penisu.
Jako plodné dny jsou označovány 2 až 3 dny před a 2 až 3 dny po ovulaci.Je to jednotka odvozená od metru čtverečního. Protože je plocha čtverce dána druhou mocninou jeho strany, je 1 km² roven 1000² (tj. milionu) m².
Kolik m2 je jeden ar : Ar je obsahem plochy čtverce o straně 10 m, je tedy roven ploše 100 m². Stonásobkem jednotky ar je hektar – plocha čtverce o straně 100 m, je tedy roven ploše 10 000 m². Stonásobkem hektaru je pak kilometr čtvereční km².