Kolik hlav Má Listina základních práv a svobod?
23/1991 Sb. Listina má 44 článků členěných do šesti hlav.Listina se skládá ze 44 článků členěných do šesti hlav. Nacházíme v ní základní lidská práva a svobody, politická práva, dále hospodářská, sociální a kulturní práva, práva národnostních a etnických menšin a práva na soudní a jinou právní ochranu.30 lidských práv – 30 Lidských práv.

Jaká jsou základní práva a svobody : Kapitola 2 Listiny základních práv EU: svoboda, bezpečnost, soukromý a rodinný život, ochrana osobních údajů, právo uzavřít manželství, svoboda myšlení, projevu a shromažďování, právo na vzdělání, majetek, azyl, ochranu v případě vystěhování, vyhoštění nebo vydání.

Kolik je hlav v ústavě

Česká Ústava je tvořena preambulí a 8 hlavami, zahrnujícími základní ustanovení, moc zákonodárnou, moc výkonnou, moc soudní, Nejvyšší kontrolní úřad, Českou národní banku, územní samosprávu a přechodná a závěrečná ustanovení.

Jak se dělí lidska práva : Všeobecná deklarace lidských práv obsahuje všechna tato práva: hospodářská, občanská, politická, sociální i kulturní.

Česká Ústava je tvořena preambulí a 8 hlavami, zahrnujícími základní ustanovení, moc zákonodárnou, moc výkonnou, moc soudní, Nejvyšší kontrolní úřad, Českou národní banku, územní samosprávu a přechodná a závěrečná ustanovení.

Lidská práva mají 4 ne, jsou nezadatelná, nezcizitelná, nepromlčitelná a nezrušitelná. Lidská práva nejsou závislá na státu, i když je některý stát nemá v zákonech, stále platí. Lidská práva se dělí do několika základních skupin:osobní – politická – sociální hospodářská a kulturní – procesní.

Kdo má právo na svobodu slova

(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.Všeobecná deklarace lidských práv – zjednodušené znění všech článků

1 Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv.
16 Právo na svobodný vstup do manželství a na založení rodiny.
17 Právo vlastnit majetek, kterého nikdo nemůže být svévolně zbaven.
18 Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství.


(1) Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. (2) Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. (3) Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.

Kolik hlasů je potřeba k přijetí usnesení komory : (2) K přijetí usnesení komory je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců nebo senátorů, nestanoví-li Ústava jinak.

Co znamená že jsou lidská práva Nepromlcitelna : Lze k nim přiřadit 4 N: práva nezadatelná (člověk se svých práv a svobod člověk nemůže vzdát ve prospěch někoho jiného), nezcizitelná (nemohou být jednotlivci žádným způsobem odňaty), nepromlčitelná (člověk se jich může vždy dovolat) a nezrušitelná (stát je nemůže zrušit žádným právním předpisem).

Jakou moc má Parlament ČR

vykonává zákonodárnou moc – přijímá zákony. má právo ústavními zákony měnit Ústavu, ústavní zákony a jiné součástí ústavního pořádku České republiky. dává souhlas k ratifikaci mezinárodních smluv. vyslovuje důvěru či nedůvěru vládě (pouze Poslanecká sněmovna)

Každý má všechna práva a všechny svobody, bez jakéhokoli rozlišování, zejména podle rasy, barvy, pohlaví, jazyka, náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo sociálního původu, majetku, rodu nebo jiného postavení. Každý má právo na život, svobodu a osobní bezpečnost.Na základě argumentů Johna Stuarta Milla je dnes svoboda projevu chápána jako právo zahrnující několik aspektů, tedy nikoli pouze právo na vyjadřování informací a myšlenek, ale také další tři aspekty: právo vyhledávat informace a myšlenky. právo přijímat informace a myšlenky. právo rozšiřovat informace a myšlenky.

Kdy lze omezit svobodu projevu : (4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.