Dle NANDA systému rozlišujeme těchto 13 diagnostických domén: Podpora zdraví (třída: management zdraví) Výživa (třída: přijímání potravy, hydratace) Vylučování a výměna (třída: vyprazdňování moči, gastrointestinální funkce, respirační funkce)Ošetřovatelská diagnóza je určení aktuálního, či potenciálního problému, stanovení cíle, intervencí a následného hodnocení daného problému u pacienta. Zahrnují jakékoliv psychické, fyzické i sociální problémy které jsou spjaty s hospitalizací pacienta.Z praktického hlediska je ošetřovatelský proces základní metodou práce sestry. Jedná se o systematickou, racionální metodu plánování a poskytování ošetřovatelské péče. Jejím cílem je změna zdravotního stavu ve prospěch klienta/pacienta, změna, která bude pozitivní a prospěšná.
Co je ošetřovatelský problém : Ošetřovatelský problém je stav nebo situace, ve které zdravý nebo nemocný člověk potřebuje pomoc pro udržení nebo znovunabytí zdraví nebo podporu při klidném umírání.
Co je taxonomie II Nandá I
NANDA (North American for Nursing Diagnosis Assotiation – Severoamerické sdružení pro sesterské diagnózy) je profesionální organizace sester pro standardizaci sesterské terminologie. NANDA taxonomie má za úkol uspořádat ošetřovatelské diagnózy podle určitého principu – cílem je utvořit standardní a jednotné názvy.
Co je to nandá : North American Associacion for Nursing Diagnosis International (NANDA – International) – Severoamerická asociace pro mezinárodní ošetřovatelskou diagnostiku vytvořila rozsáhlý a dobře uplatnitelný diagnostický systém, systém ošetřovatelských diagnóz.
Ošetřovatelské standardy jsou dle Staňkové platné definice přijatelné (kvalitní) úrovně ošetřovatelské péče. Ošetřovatelským standardem se tedy rozumí dohodnutá profesní úroveň kvality. Porovnáváním s ním se posuzuje a hodnotí současná ošetřovatelská praxe.
Fáze ošetřovatelského procesu
- Stanovení cílů ošetřovatelské péče.
- Vypracování vhodného plánu ošetřovatelské péče.
- Rozhovor s nemocným o tom, co pro něj pokládáme za nejvhodnější
- Seznámení ostatních členů týmu s plánovanou péčí
Co je to taxon
Taxon je jednotka vědecké biologické nomenklatury. Taxony zařazené do určité taxonomické kategorie jsou konkrétní skupiny skutečných organismů na určité klasifikační úrovni.Systematika (taxonomie) (z řec. slova systema) vědecky zkoumá druhy a druhovou diverzitu organismů a všechny vztahy mezi nimi. Je součástí biologie.NANDA International je Severoamerická asociace pro sesterské diagnózy. Jedná se o organizaci, která byla založena roku 1982 a soustředí se na standardní sesterskou terminologii a rozvoj a výzkum nomeklatury sesterské diagnózy. Tato organizace pořádá ve různých městech Spojených států konference.
Centrální standardy
Vydává je zpravidla ministerstvo zdravotnictví jako zákonné nebo podzákonné normy.
Co je to standard ve zdravotnictví : Standard je odborníky odsouhlasená úroveň poskytované péče. Vzniká nadefinováním podmínek pro poskytování péče, připojením jednoznačných kritérií/indikátorů kvality při respektování dostupných zdrojů. Je to určité jednotné měřítko pro hodnocení kvalitativní úrovně poskytované péče.
Kdo vymyslel ošetřovatelský proces : Ošetřovatelské standardy a jejich historie sahají až do období krymské války (1853–1856), kdy Florence Nightingalová sestavila první standardy zaměřené na ošetřovatelský proces a stanovila první indikátory kvality péče.
Kdo vymyslel taxonomii
Taxonomie (z řeckého taxis – uspořádání, nomos – zákon) je systém klasifikace v metodologii vědy, který vymyslel švédský biolog a lékař Carl Linné.
Podstata čili substance (z latinského sub-stantia, podloží, základ; kalk řeckého hypo-stasis) je filosofický pojem, který chce zachytit stálou a neměnnou stránku jsoucna, to, co věc činí tím, čím je (lišku liškou, stůl stolem atd.)Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji volí za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. Rozvíjející se podhradí na obou březích Vltavy obklopující přemyslovské hradiště a později hrad se ve 13. století proměnilo na opevněné vrcholně středověké město.
Kam patří síra : Síra (chemická značka S, latinsky sulphur) je nekovový chemický prvek žluté barvy, poměrně hojně zastoupený v přírodě. Patří do skupiny chalkogenů.