Natáčení začalo v marockém Marrákeši 4. května 1998 a trvalo 17 týdnů. Z Marrákeše pokračovalo do saharské pouště blízko malého města Erfoud a před dokončením 29. srpna 1998 do Spojeného království.Všechny tři díly dobrodružství Ricka O´Connela, který má neobvyklý talent stavět se do cesty mumiím a kazit jim plány na ovládnutí světa.Pravdou však je, že v Maroku, ve vesnici Ait Ben Haddou, se natáčel světoznámý trhák Gladiátor, seriál Hra o trůny, nebo například mnoho scén z filmu Sex ve městě 2, ačkoliv pro diváky se děj odehrával v Abu Dhabi.
Kdo hraje v Mumii : Hraje
- Tom Cruise. Nick Morton.
- Annabelle Wallis. Jenny Halseyová
- Sofia Boutella. Ahmanet.
- Jake M. Johnson. Chris Vail.
- Courtney B. Vance. plukovník Greenway.
- Russell Crowe. Dr. Henry Jekyll.
- Marwan Kenzari. Malik.
- Neil Maskell. Dr. Whemple.
Na co si dát pozor v Maroku
Je vhodné se vyhnout všem masovým shromážděním a nefotografovat ani protestující občany, ani pořádkové jednotky. V Maroku je třeba si dávat pozor na běžnou pouliční kriminalitu, zvláště pak na místech vyšší koncentrace turistů. Jedná se zejména strhávání kabelek nebo batohů z jedoucího motocyklu nebo kapesní krádeže.
Co se pije v Maroku : Typické pití je zeleno-mátový čaj a káva. Turistům často nabízejí relativně levný fresh džus právě vymačkaný z pomerančů, sami hodně pijí vodu.
Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno buď přirozeně (mrazem, vysušením pískem apod.) nebo uměle (balzamováním). K náhodné mumifikaci dochází, pokud se mrtvé tělo nachází ve vhodných přírodních podmínkách.
Určitě spousta z vás zná pozdrav „salam aleikom“ (mír s vámi), což se používá při setkání (jako u nás dobrý den).
Jak se domluvit v Maroku
Úředním jazykem je arabština a vedle ní je v úředním styku běžně používána francouzština. Nově je do škol zaváděna berberština, téměř čtvrtina obyvatel totiž hovoří pouze některým z berberských dialektů. Francouzština je nejfrekventovanějším obchodním jazykem.Stejně jako naše kultura, i staří Egypťané nejprve ukládali své mrtvé do země, respektive je pohřbívali do malých jam v poušti. Teplo a sucho, které v písečném prostředí panovalo rychle těla dehydratovalo a vytvářelo přírodní „mumie“.Vysoušení těla
Do dutiny se rovněž vložila myrha a jiné koření, načež byl otvor zašit. Tělo bylo potřeno aromatickými látkami a obaleno natronem, což je přírodní sůl (dekahydrát uhličitanu sodného); získávala se z pouštních jezer poblíž Káhiry. Mumie byla ponechána v horku po dobu 70 dnů.
Balzamování začínalo krátce poté, co osoba zemřela, aby se předešlo rozkladu. Běžná mumifikace trvala kolem 70 dní, podle potřeby však mohla trvat i déle.
Proč Egypťané Mumifikovali své faraony : Tehdejší Egypťané, stejně jako většina dalších kultur, věřili na posmrtný život. Aby ale do něj mohl člověk vstoupit, potřeboval tělo. A proto začali v Egyptě své mrtvé mumifikovat.
Proč byla mumifikace : Mumifikace vznikla ve starověkém Egyptě v souladu s filosofií posmrtného života. Jejím účelem bylo zachování podoby mrtvého a ochrana jeho těla před rozkladem.
Kolik stojí mumifikace
Cena balzamace zesnulého se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun českých, což není malá částka. Jenom samotný pohřeb dosahuje takové hodnoty. To znamená, že případný zájemce si musí dohromady připravit dvakrát takovou částku. Dochází-li k pohřbu formou zpopelnění, nebývá balzamování příliš nutné.
Egypťané uctívali jako bohy zvířata, resp. různé fantaskní bytosti, které byly směsí zvířat a lidí. Tento aspekt zarážel např. Řeky, ale z dějin je známo více takovýchto případů, přesto je dodnes pro lidi nepochopitelný způsob jejich pohledu na svět a jejich způsob vyjadřování úcty bohům.Balzamování začínalo krátce poté, co osoba zemřela, aby se předešlo rozkladu. Běžná mumifikace trvala kolem 70 dní, podle potřeby však mohla trvat i déle.
Kolik stojí nejlevnější pohřeb : Všechny tyto položky promlouvají do konečné ceny za pohřeb. Obecně ale můžeme říci, že nejlevnější bývá právě pohřeb zpopelněním bez obřadu – vyjde podle lokality přibližně od 10 000 Kč do 20 000 Kč. Například zpopelnění s obřadem v malé obřadní síni v Chrudimi vyjde na 19 950 Kč.