Příprava čaje z bobkového listu je snadná. Stačí přidat několik sušených bobkových listů do hrnce s vroucí vodou a nechat je vařit asi 10 minut. Poté čaj sceďte a můžete si ho vychutnat. Doporučuje se pít čaj z bobkového listu dvakrát až třikrát denně, abyste dosáhli maximálních zdravotních přínosů.Bobkový list obsahuje látky, které podporují trávení a působí proti nadýmání. Tato bylina může pomoci uklidnit a upravit funkci trávicího systému. Můžete si vychutnat šálek blahodárného čaje po jídle nebo před spaním a těšit se z jeho příznivých účinků.Čaj: 2 listy vavřínu, 250 ml vroucí vody. Listy můžeme nastříhat na kousky, přelijeme je šálkem vroucí vody, zakryjeme a necháme 5 minut vyluhovat.
Co léčí bobkový list : Vavřín podporuje trávení a metabolismus při cukrovce II. typu, pomáhá při revmatismu a dně, bolestech v kostech a kříži a bolestech sedacího nervu. Také zmírňuje kašel a nachlazení, tlumí bolesti hlavy, ulevuje od nejrůznějších otoků a artritických bolestí.
Jak použít čerstvý bobkový list
Bobkový list se používá zejména do smetanových omáček, do vývarů, aromatických polévek, hodí se do kyselých jídel, k nakládání hub, zeleniny, ale i masa. Přidává se do pečeně a hodí se i do nejrůznějších marinád. Jeho jemné aroma obohatí chuť rýže a mořských ryb. Vynikající je také k okořenění octa a oleje.
Jak připravit čaj z čerstvého zázvoru : Zázvor oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Dejte je na dno středně velké konvičky, zalijte horkou vodou. Zhruba po 5 až 7 minutách přidejte šťávu z půlky citronu a med. Vyjměte zázvor (kdo má rád silnější chuť i aroma, může nechat) a naopak přidejte plátky citrusů.
Bez obav můžete vypít až tři šálky heřmánkového čaje denně. Každodenní pití heřmánekového čaje je více než prospěšné. S heřmánkem si můžete připravit také léčivou relaxační koupel.
Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Na co je dobrý čaj z kmínu
Kmínový čaj na podporu trávení, laktace i imunity
Může totiž podpořit tvorbu mateřského mléka a často se také doporučuje jako první pomoc na dětské koliky. Kmínový čaj přispívá k normálnímu trávení, zklidnění rozbouřeného žaludku a také jako prostředek proti nadýmání.Vavřín alias bobkový list má své uplatnění nejen v kuchyni, ale také v léčitelství. Užívat se může například ve formě čaje, inhalace nebo jako přísada do koupele. Jen pozor, abyste to s ním nepřehnali. Může mít již zmíněné mírné halucinogenní účinky.Teplý odvar z listů a větviček přináší úlevu při ztuhlosti a bolesti svalů. Bříza také pomáhá při osteoporóze, a podporuje funkci jater – proto se v gemmoterapii (tinktury z pupenů) používá pro celkovou očistu organismu. V rámci očisty lze použít i čaj z březového listí, který se doporučuje i po lymfodrenatické masáži.
Bobkový list je vhodný především do marinád a kyselých jídel. Přidává se jak do pikantních masových a rybích pokrmů, tak do omáček na těstoviny, a dokonce i do sladkých nákypů. Výtečnou chuť dodá luštěninovým polévkám. Používá se při nakládání zeleniny, červené řepy, hub nebo fazolí.
Proč žloutnou listy u bobkového listu : Žluté listy: menší množství starších listů může přirozeně časem ztratit barvu, to je normální. Žloutnutí listů může také způsobit přelití, substrát zadržující vodu, stejně tak jako omrznutí a nebo-to především u vavřínů pěstovaných v nádobách-nedostatek potřebných živin.
Kolik zázvoru se dává do čaje : Na připravení zázvorového čaje budete potřebovat jeden kus čerstvého zázvoru, litr vody a podle chuti med nebo citronovou šťávu. Z připraveného zázvorového kořene si odkrojte kousek, který bude zhruba pět centimetrů dlouhý.
Kolik zázvoru na litr vody
Nejjednodušší způsob zná každý. Kousek (5 -10 cm) zázvoru oloupeme, nakrájíme na tenké plátky či nastrouháme na hrubém struhadle a zalijeme 1 litrem horké vody. Pokud zázvor nastrouháme, získáme výraznější chuť a můžeme použít menší množství. Louhujeme 10 minut a až čaj trochu ochládne, dosladíme podle chuti medem.
Čaj se pije 1 až 2 krát denně. Stanovená doporučená denní dávka se nesmí přesáhnout.Čaj z máty je oblíbeným bylinkovým čajem, který můžete pít pravidelně, pokud nejste alergičtí na mátu a nejsou u vás známy žádné kontraindikace. Obecně platí, že denní dávka máty by neměla překročit 3-4 šálky čaje.
Proč nepít čaj : Čaj dehydruje
Černý i zelený čaj obsahují látky, které způsobují našemu tělu dehydrataci a spolu s ní vyplavují z těla důležité vitaminy. „Pro naše tělo jsou daleko užitečnější čaje bylinkové a ovocné, pokud tedy pominu obyčejnou čistou vodu,“ říká Jana Malátová, osobní trenérka a výživová poradkyně.