Ve svých dílech se nechal Mácha inspirovat především Shakespearem, Goethem, Byronem, Hájkem a Herderem. Svým dílům dával rozličnou podobu, mnohá z nich však zůstala nedokončena. Vznikla řada náčrtů historických povídek, z nichž pouze jedna (Křivoklad) byla dokončena a za autorova života vydána (r. 1834).Mácha se silným příběhem otcovraždy inspiroval a vtiskl jej do hlavní dějové linky básně Máj, kde vůdce loupežnické bandy Vilém zabije svého soka v lásce, o němž neví, že je to jeho otec, který se jej v dětství zřekl. Svedená Jarmila se ze zoufalství vrhá do jezera. Otcovrah Vilém je popraven.Děj básně byl inspirován skutečnou událostí. Roku 1774 byl poblíž Mladé Boleslavi popraven lámáním v kole Hynek Ignác Šifner, který zavraždil svého otce. Mácha toto vyprávění zaslechl o 60 let později a tento motiv do Máje zapracoval.
Kdo napsal první máj : Máj / Mai – Karel Hynek Mácha | Databáze knih.
Jak končí Máchův Máj
zpěvu scéna, v níž Jarmila marně čeká za májového večera na Viléma a dozvídá se o jeho osudu. V závěrečném zpěvu přichází na místo popravy poutník Hynek (představující samotného Máchu ), kterého zasáhne, když uvidí kostlivce v kole a ztotožňuje se s Vilémem („…na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal…'“).
Na co zemrel Mácha : Zemřel v neděli 6. listopadu 1836 přibližně ve tři hodiny ráno. Úřední záznam uvádí jako příčinu Máchova úmrtí Brechdurchfall, tedy cholerinu, mírnější formu cholery, projevující se dávením a průjmy.
Vilém Mrštík zemřel před sto lety vlastní rukou v obci Diváky. K jeho drastické sebevraždě ve včelíně vedla paranoia a obavy z podezřívavých sousedů.
Je proto odsouzen k lámání v kole, formou popravy během které jsou odsouzenci lámány kosti a vplétány do velkého kola. Samotná poprava je zachycena ve třetím zpěvu, kde je Vilém vyveden na místo popravy a shlíží na údolí, kde trávil své dětství.
Proč se Máj jmenuje Máj
Jungmannův výraz se rychle ujal a vytlačoval původní název máj, pocházející z latinského „maius“. Obrozenci v něm ale viděli název totožný s německým Mai.Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.První máj je v Česku tradičně chápán jako svátek lásky, zejména pod vlivem veršů Karla Hynka Máchy. V Československu byla tato interpretace postupně zastiňována oslavami Svátku práce nazývaného též První máj (v Československu již před 2. světovou válkou, ale zejména po roce 1945).
6. listopadu 1836, LitoměřiceKarel Hynek Mácha / Úmrtí
Praha – Před 180 lety, 6. listopadu 1836, zemřel v pouhých 26 letech při hašení požáru v Litoměřicích romantický básník Karel Hynek Mácha. Nejvýznamnější představitel českého romantismu se proslavil zejména lyricko-epickým dílem Máj, které vyšlo sedm měsíců před jeho smrtí.
Proč byl Máj kritizován : V roce 1836 je Mácha osobnostmi národního obrození kritizován, že jeho poezie neslouží národnímu usilování. Aby se o sto let později stal symbolem a nadějí národa, který se tenkrát, když Máj vyšel, znovu vytvářel a hledal.
Kde je hrob Karla Hynka Máchy : hřbitov Vyšehrad, PrahaKarel Hynek Mácha / Místo pohřbení
Jak vypadal Mácha
Mácha byl popsán jen slovně, jako snědý, vysoký, štíhlý muž s plnovousem a tmavýma uhrančivýma očima. Snad právě proto byla jeho postava zahalena množstvím mýtů a zkreslených představ a stala se inspirací pro výtvarníky. Ilustrování básně Máj je stále výzvou, motivací a také prestiží.
Vilém I. Pruský (plným jménem Wilhelm Friedrich Ludwig von Hohenzollern) (22.
Vilém I. | |
---|---|
Otec | Fridrich Vilém III. |
Matka | Luisa Meklenbursko-Střelická |
Podpis | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
V závěrečném zpěvu přichází na místo popravy poutník Hynek (představující samotného Máchu ), kterého zasáhne, když uvidí kostlivce v kole a ztotožňuje se s Vilémem („…na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal…'“).
Koho zabil Vilem : Obávaný vůdce loupežníků Vilém zabil svého soka v lásce, aniž však věděl, že je to jeho vlastní otec, který ho v dětství vyhnal z domu. Vězeň Vilém v noci před popravou přemýšlí o svém osudu, loučí se s životem a vzpomíná na svou milou Jarmilu.