Kdy zkracovat túje?
Živý plot z tůjí vyžaduje řez alespoň dvakrát ročně – na samém sklonku zimy a koncem června. Čím častěji budete řez provádět, tím hezčí živý plot bude. Pokud byste tůje nechali třeba rok bez zastřižení, následující řez by musel být hluboký (do staršího dřeva).Řežeme výhradně novými tichými AKU nástroji STIHL z profesionální řady. Řezy na kmenech následně natíráme stromovým balzámem pro rychlou regeneraci a zamezení vysychání dřevin. Pokud chcete nechat zkrátit Váš živý plot, spojte se s námi pomocí kontaktního formuláře na této stránce dole pod fotogalerií.Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí.

Jak stříhat živý plot z Tůjí : Túje stříháme zpravidla během léta, které je pro tuto činnost tím nejlepším obdobím. Tok mízy je totiž nejslabší. Jelikož se jehličnan stříhá dvakrát ročně, do práce se pusťte na začátku června a posléze ke konci léta nebo zkraje podzimu. Jinými slovy nejlepší nůžky na živý plot popadněte do rukou právě teď!

Kdy začít stříhat Thůje

Nejvhodnější období na stříhání je jaro nebo začátek podzimu, aby větve stihli zahojit před zimou. Stříhejte tuje jednou ročně, do šířky i do výšky aby zhoustly a rychleji rostly.

Jak často stříhat živý plot : Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace.

Nejlepším obdobím pro stříhání tújí je léto, kdy je tok mízy nejslabší. Jelikož by se túje měly stříhat dvakrát ročně, je ideální provést první střih v červnu.

Začněte stříhat až po roce, roce a půl. Nejvhodnější období na stříhání je jaro nebo začátek podzimu, aby větve stihli zahojit před zimou. Stříhejte tuje jednou ročně, do šířky i do výšky aby zhoustly a rychleji rostly.

Jak zachranit Usychajici túje

Nejvíc postižené části můžete vespod uříznout, dostane se tam tak víc světla a vzduchu. Okolí můžete také osvěžit suchou zeminou. Obecně ale může být nutné zvážit přemístění rostliny.Usychání a opadávání větviček tújí (Thuja) je dosti častým jevem, který může mít více původců. V odborné literatuře jsou uváděny 4 různé příčiny. Jednou z nich je sucho, další posypové soli, velmi nepříjemné jsou houbové choroby a napadení hmyzem.Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim.

Kdy stříhat živý plot

V prvních letech života po výsadbě je řez častý, aby se keře zahustily, rozdělily. Listnaté druhy se stříhají i 3x do roka v období vegetačního klidu, v červnu a jednou koncem července nebo začátkem srpna. Na jaře kvetoucí listnaté keře se stříhají po odkvětu, to je zhruba v květnu až červnu.

Jak se zbavit túje : Potřebujete-li se pařezu zbavit hned, nezbývá, než ho ze země mechanicky vyrvat i s kořeny. Kolem horní části kmenu – pařez by tedy měl být vyšší – obtočte pevné lano nebo řetěz a s pomocí techniky, ideálně traktoru nebo řetězového zvedáku s pákou, pařez vytrhněte.

Kdy stříhat živý plot : Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim.

Jak urychlit růst TUJI

Rychle rostoucí túje nevyžadují nijak speciální podmínky pro růst. Nejdůležitější jsou správné rozestupy, větraná plocha, vhodná péče (zalévání, hnojení). Rozestupy při výsadbě jsou velmi důležité. Spon vysazovaných dřevin se udává dle výšky plotu v budoucnosti.

Tůje potřebují vydatnou zálivku každý čvrtý den bez deště. Zalévat budete zejména v létě. V opačném případě mohou současná sucha zničit i vzrostlé sazenice. Jak již bylo zmíněno v úvodu, sazenice tůjí potřebují vlhkou půdu.Dlouhá životnost: Tuje jsou velmi trvanlivé a mohou žít i více než 50 let, což znamená, že jsou skvělou investicí do zahrady.

Kolik cm za rok vyroste túje : Je to kvůli jednoduššímu ošetřování plotu i kvůli řezu dřevin či aplikaci postřiku nebo hnojiva. Túje rostou průměrně 20-40 cm ročně. Je to závislé na kultivaru a podmínkách pěstování. Ve vhodné oblasti s pravidelným hnojením a přiměřenou závlahou rostou 25-40 cm ročně.