Oranžová kontrolka motoru
Nízká hladina motorového oleje: V motoru je málo motorového oleje. Po jízdě co nejdříve zkontrolujte hladinu oleje a případně ji doplňte. Nesprávné spalování: Dochází ke špatnému spalování paliva. Můžete pokračovat dále v jízdě, ale co nejdříve bude potřeba navštívit autoservis.Kontrolka motoru
Tato žlutá kontrolka upozorňuje na závadu v systémech souvisejících s motorem nebo poruchu výkonu motoru samotného. Pokud se za jízdy rozsvítí, řidiči by měli vyhledat pomoc odborného servisu Škoda. Spolu s kontrolkou motoru může blikat jiná kontrolka – okamžitě zastavte, pokud svítí: Přehřátí motoru.Budete k tomu potřebovat jen obyčejný klíč číslo 10. Nejprve otevřete kapotu, abyste se dostali k baterii vozu. Poté odmontujte svorku ze záporného pólu autobaterie a nechte ji přibližně 20 minut ležet v klidu. Systém vašeho vozu se po této době resetuje a kontrolka zhasne.
Co znamená Check Engine : Kontrolka poruchy motoru (Check Engine)
Check Engine kontrolka může signalizovat širokou škálu problémů, včetně poruch spalování, problémů s emisemi, závad na senzorech, problémů s palivovým systémem, problémů s výfukovým systémem, a mnoho dalších.
Co znamená oranžová kontrolka v autě
Pokud se rozsvítí oranžová kontrolka, je možné pokračovat v jízdě, ale je důležité včas řešit závadu. V některých případech může oranžová kontrolka také brzy přejít na červenou, což obvykle znamená konec jízdy.
Co znamená žlutý vykřičník : Na nedostatečné rozlišení fotografií upozorňují výstražné vykřičníky (najedete-li kurzorem na vykřičník, zobrazí se vám více informací). Žlutý vykřičník se objeví u fotografií, které sice nelze vytisknout v perfektní kvalitě, ale pokud nepatříte k opravdu náročným tvůrcům, výsledek by vás měl uspokojit.
Obecně se za ideální považuje následující způsob studeného startu. Nastartované auto nechte běžet několik desítek sekund na volnoběh – ne déle než 1 až 2 minuty. Během této chvíle si můžete všimnout zvýšených otáček motoru. Motor v tu chvíli k zážehu potřebuje velmi bohatou směs s větším množstvím paliva než obvykle.
Nechte si nastartovat studený motor a sledujte jeho chování – startování nesmí být příliš dlouhé a po nastartování nesmí volnoběh kolísat a na přidání plynu musí motor reagovat bez prodlení. Jakékoliv nezvyklé zvuky (klepání, chrastění) mohou znamenat špatný stav motoru.
Co znamená když svítí EDC
Trvale svítí kontrolka EDC – vykazuje závadu teploty paliva. Vozidlo nejde nastartovat (nekomunikuje s jednotkou). Při výměně jednotky za jinou je vše funkční. Řídící jednotka nedává signál do jednotky ventilátoru chladiče.Blikající kontrolka upozorňuje na poruchu katalyzátoru, která může vést ke snížení výkonu motoru. V takovém případě je nutné zajet do autoservisu.Blikající kontrolka poruchy motoru může často signalizovat naléhavý technický problém, který je třeba odstranit. Pokud na přístrojové desce vidíte neustále blikající kontrolku závady motoru, je dobré nechat vozidlo co nejdříve zkontrolovat technikem. Kontrolka závady kontrolního motoru svítí vždy.
ŽHAVENÍ CO ZNAMENÁ Kontrolka svítí před nastartováním motoru, znamená, že se nažhavují svíčky. Pokud nesvítí vůbec nebo naopak svítí i po nastartování, jedná se o závadu.
Co znamená cervena kontrolka : Kontrolky na palubní desce najdeme ve třech barvách, stejně jako na semaforu: Zelená – „můžeš jet“ (= funkčnost systému) Oranžová – „pozor“ (= varování před potenciálním problémem) Červená – „stůj“ (= upozornění na již vzniklý problém vyžadující vaši pozornost)
Co znamená kontrolka vykřičník v trojúhelníku : Vykřičník v trojúhelníku svítící červeně značí problém kritický, kterým může být například nízký tlak oleje. Rozsvícená oranžová kontrolka oleje znamená nutnost jeho dolití, ale také zkontrolování, zda nikde neuniká. Oranžově svítící vykřičník v kolečku, které je navíc ozubené značí problém s převodovkou.
Co znamená žlutá kontrolka
Napovědět by nám měla barva signalizace – žluté a oranžové značí drobnou závadu či nedostatek, červené závažnější problém, se kterým bychom neměli pokračovat v jízdě. Naopak zelené kontrolky značí, že je funkce v chodu – například světla, tempomat či zvolený jízdní režim.
Když se vám podaří teplotu motoru co nejrychleji stáhnout dolů, s velkou pravděpodobností se žádným důležitým součástem nic nestane. Pokud byste však pokračovali v cestě a problém s vysokou teplotou vůbec neřešili, hrozí závažné poškození motoru v podobě zadření, pokroucení hlavy nebo třeba selhání těsnění hlavy válců.Doporučená doba je jeden rok, pokud ale autem jezdíte velmi často a krátké trasy, navštivte autoservis nebo vyměňte olej svépomocí už po 10 000 nebo 15 000 km.
Co zkontrolovat v motoru : Celé vozidlo obejdeme a kontrolujeme mechanické poškození kol, pneumatik, zrcátek, čistotu osvětlení, registrační značky atd. Kontrolujeme dostatečného množství všech provozních kapalin, tj. olej v motoru, chladicí kapalinu, u lehkých nákladních automobilů případně i brzdovou kapalinu atd.