Kdy zemřel Jan Nepomucký?
Kříže kláštera cyriaků a zhruba o tři roky později, v listopadu 1396, uloženo s veškerou pompou ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě. Dlouho se mělo za to, že Jan z Pomuku zemřel buď přímo při mučení, nejspíše na srdeční selhání, nebo se později v bezvědomí utopil ve vodě.Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů.Ta je symbolem vítězství, pět hvězd zase připomíná legendu, podle níž našli rybáři ve Vltavě jeho mrtvé tělo. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových a pět liter slova TACUI (mlčel jsem), které společně s prstem před ústy připomíná zachování zpovědního tajemství.

Koho hodili z Karlova mostu : Král zuřil a Jan skončil na mučidlech. Utrpení nepřežil a královi poskoci jeho tělo hodili 20. března 1393 z dnešního Karlova mostu do Vltavy.

Jak zemřel Jan z Pomuku

Podle legendy byl Jan z Pomuku zpovědníkem královny Žofie a odmítal králi prozradit zpovědní tajemství, což ho stálo život na mučidlech. Po svržení z mostu do Vltavy byl o několik dní později nalezen podle pěti hvězd, které nad jeho tělem vystupovaly na hladinu řeky.

Kdo mučil Jana Nepomuckého : Podle legendy kolem hlavy zemřelého svítilo pět hvězd. A takto bývá snad nejznámější český světec Jan Nepomucký zobrazován dodnes. Dnes je to přesně 620 let, co zemřel na následky mučení, na němž se podílel i sám král Václav IV.

Podle legendy byl Jan Nepomucký (ve skutečnosti Jan z Pomuku, pozn. red.) umučen králem Václavem IV. proto, že odmítl vyzradit zpovědní tajemství královny Žofie.

Katedrála sv. Víta, PrahaJan Nepomucký / Místo pohřbení

Pražská katedrála slouží také jako pohřebiště významných osobností našeho národa. Vedle královských hrobek jsou zde uloženy i ostatky světců, patronů a ochránců české země. Nepřehlédnutelný náhrobek v pravé přední části katedrále zdobí hrob oblíbeného světce sv. Jana Nepomuckého, který zde byl pohřben již roku 1416.

Proč byl postaven Juditin most

V 10. století zde podle dobových pramenů stával dřevěný most, který býval pravidelně poškozován povodněmi, proto nechal Vladislav II. postavit kolem roku 1170 kamenný most Juditin (pojmenovaný podle vladařovy manželky Judity Durynské). Ten byl poškozen roku 1342, když na jaře tály ledy.Jan Nepomucký

Svatý Jan Nepomucký
Svátek 16. květen
Rodiče Velflín
Místo pohřbení Praha, Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha
Státní občanství České království

Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách.

Kamenný most v Písku (neoficiálně také Jelení most a nebo Starý most) je most přes řeku Otavu ve městě Písku. Postaven byl asi ve třetí čtvrtině 13. století, a je tedy nejstarším dochovaným mostem v Česku a historicky v pořadí druhým kamenným po zaniklém pražském Juditině mostu.

Kdo má 16 května svátek : 16. května má svátek Přemysl. Oblíbenost jmen Přemysl.

Jaký svátek je 3 prosince : Státní svátky – prosinec 2021

Datum Jméno
03.12. Svatoslav
04.12. (Barbora)
04.12. Bára
05.12. Jitka

Jaký je nejstarší most v Evropě

Most Arkadiko nebo most Kazarma je mykénský most poblíž moderní silnice z Tiryns do Epidauros na Peloponésu v Řecku. Pochází z období egejské kultury a je to jeden z nejstarších dodnes existujících a používaných obloukových mostů a nejstarší dochovaný most v Evropě. 37°35′37,07″ s.

Písecký kamenný most, dlouhý 109,75 m a široký 6,25 m, stojí na 6 pilířích a je tvořen 7 oblouky. Most v Písku přemosťuje řeku Otavu a je nejstarším dochovaným mostem v České republice. Byl postaven v gotickém slohu a stojí na něm repliky barokních soch a kříže.Do konce roku zbývá 227 dní. Svátek má Nataša.

Kdo má 12 května svátek : Kalendář svátků – Květen

Datum Jméno
11. 5. Svatava
12. 5. Pankrác
13. 5. Servác
14. 5. Bonifác