Kdy začít s čištěním zubů?
Lékaři doporučují čistit zoubky již od prořezání prvních řezáků. Stíráme je mulovým čtverečkem, který držíme mezi prsty, nebo vatovou štětičkou či navlhčenou gázou. K čistění prvních zoubků také poslouží praktická pomůcka navlékající se na prst, která má na povrchu jakýsi jemný kartáček (tzv. prsťáček).Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.Je ale vždy velmi důležité vybírat dětskou zubní pastu s fluoridy odpovídající věku dítěte. Od 6 měsíců do 2 let se nejčastěji doporučují zubní pasty s koncentrací fluoridů 500 ppm.

Kdy se zacnou kazit zuby : Kaz však nevzniká přes noc. Jde o proces, který trvá poměrně dlouho, obvykle v řádu několika měsíců. Začnete-li se o své zuby zajímat až v momentě, kdy vás něco bolí, musíte počítat s tím, že léčba bude ve všech ohledech náročnější než prevence.

Co se stane když nebudete si čistit zuby

Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.

Jak často si máme čistit zuby : Udržet bakterie „na uzdě“ pomáhá i vyplachování úst vodou po jídle. V každém případě byste ale měli dodržovat pravidlo „2×2“. Čistěte si zuby alespoň 2× denně po dobu dvou minut – jednou ráno po snídani, jednou večer před spaním.

Pravidelné čištění zubů je nezbytné pro zdraví zubů, dásní a také pro svěží dech. Jestliže si zuby pravidelně nečistíme, vznikají v ústech nežádoucí látky, které jsou příčinou vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Pro zuby je nebezpečný zubní plak.

Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.

Co se stane když sním zubní pastu

Fluoridová zubní pasta může být při požití velkého množství nebezpečná a může vést k otravě fluoridy. Mezi některé příznaky může patřit bolest břicha, slintání, bolest hlavy, mělké dýchání, slabost a třes. Pokud vaše dítě požije zubní pastu obsahující fluorid, okamžitě kontaktujte lékaře.Během prvních let života dochází k prořezávání zoubků. Děti bývají neklidné, plačtivé, někdy se objeví i otok nebo zvýšená teplota. Ke zmírnění obtíží se obvykle používají masážní a znecitlivující gely, například Calgel.Zprvu se vyvíjí nenápadně a bezbolestně, nelze ho pouhým okem zachytit. Projevuje se jako bílá skvrna, kterou v tomto stadiu ještě lze „vyčistit" a kazu se tak zbavit. Pokud k tomu nedojde a kaz se vyvíjí dál, můžete zaznamenat na zubu nerovnost nebo prohlubeň.

Kromě sladkého a kyselého mají negativní vliv na chrup i slané pochoutky. Není to však primárně sůl, která způsobuje zubní kazy. „Většina slaných pochutin, jako jsou různé krekry, sušenky, chipsy a další, obsahují rafinované sacharidy, které se přetvářejí v ústech na cukr a poskytují tak krmivo pro bakterie.

Proč si čistit zuby večer : Večer je tedy nutné po vyčištění zubů už nic nejíst, ani nepít kromě čisté vody. Neméně důležitá je správná technika. „Úplně nejlepší je, když si nechají lidé u svého zubaře či dentální hygienistky předvést jak nejlépe čistit zuby.

Proč si nečistit zuby hned po jídle : Dobrý den, zuby určitě čistit po jídle. Na druhou stranu, pokud jíte nebo pijete nějaké kyselé jídlo/nápoje, klesá pH v ústech a kyseliny mohou naleptávat sklovinu a následným okamžitým čištěním jí můžete po nějaké době poškodit (zuby začnou být citlivější).

Co rozpouští zubní kámen

Zubní kámen může odstranit váš zubař nebo dentální hygienista. V ambulancích dentální hygieny se k odstranění zubního kamene nejčastěji používá ultrazvukový přístroj umožňující rozbití i těch nejtvrdších vrstev zubního kamene ultrazvukovými vlnami.

Mineralizační pochody začínají již během několika hodin po usazení zubního plaku. Klinicky může být vznik zubního kamene pozorován již za dva týdny, vyzrálý zubní kámen se tvoří několik měsíců až roky.Nejčastěji se prořezávání zoubků projevuje zvýšeným slintáním, případně vodnatou rýmou. Děti jsou neklidné, mohou mít i menší chuť k jídlu. Tento stav obvykle trvá jeden až dva týdny a poté opět na pár měsíců odezní. Jen velmi vzácně se objeví první zoubek bez povšimnutí.

Jak se pozná růst zoubků : Možná si ale všimnete, že dítě více sliní, strká si častěji prsty (a další předměty) do pusy a má oteklé, zarudlé dásně. Děti mohou být také plačtivé, unavené, mrzuté – jednoduše prožívají nepříjemnou bolest. Občas doprovází růst zoubků zvýšená teplota, průjem a (noční) nespavost.