Kdy Zastrihavat víno?
Na podzim (obvykle listopad) by měla být réva pečlivě prořezána, aby se rostlina na jaře bez problémů probudila během vegetačního období. V té době se stříhají i ty výhony, které byly v jarním období vynechány. Po podzimním řezu je třeba keř dobře chránit před mrazem.S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).Jakmile letorosty začínají přerůstat připravenou drátěnku, nastává vhodný termín pro tzv. osečkování, což je zakracování letorostů, které umožní listovou stěnu keře udržovat v přijatelném tvaru. Kvalitní tvar je takový, kdy listová stěna není příliš hustá a listová plocha keře a hrozny jsou dobře osluněné.

Jak zastřihnout hrozny : Řez vinné révy

Vždy se snažíme ponechat ty výhony, které jsou nejblíže ke kmínku (nosnému ramenu) a vodícímu drátu. Dalším společným znakem řezu je termín provedení, který standardně nastává od 2/2 ledna do začátku března (v závislosti na vývoji teplot).

Jaký postřik na vinnou révu

Vinaři používají již léty osvědčený Kumulus, nebo přírodní Rock Effekt. Ten navíc můžete použít i na ošetření ovocných stromů. Síra je ve vinohradě potřená také z pohledu výživy vinné révy. Pozn: Kumulus doporučujeme přidávat do každého postřiku a to 0,5%.

Kdy stříhat víno na podzim : Réva by se neměla stříhat, když hrozí silné mrazy (pod -10 °C) proto, že by se mohly poškodit právě sestříhané části. Pozdějším termínem (od března do léta), když už pučí první zelené části, rovněž hrozí, že se réva oslabí.

Dnes se kvasí většinou v nerezových nádobách. Proces kvašení končí v okamžiku, kdy již není obsažen žádný cukr, případně když je podíl alkoholu natolik vysoký, že je pro kvasinky toxický. Lze jej ale samozřejmě též cíleně zastavit. Kvašení může trvat i několik týdnů.

řez: v prosinci či lednu odstraňujeme staré dřevo, suché a nepotřebné výhony. Na výhonu ponecháváme jen jeden hrozen. Plodné výhony krátíme za 4-5 listem nad hroznem. Vylamujeme zálistky a ostříháváme uponky.

Čím se hnojí vinná réva

K přihnojování můžete používat buď granulovanou chlévskou mrvu, nebo speciální vodorozpustné hnojivo pro vinnou révu. Použití hnojiva je velmi jednoduché, stačí do konve nasypat vrchovatou lžíci hnojiva na 10 litrů studené vody a každých 14 dní použít cca 5–10 l pro jednu sazenici (záleží na velikosti rostliny).V případě nedostatku dusíku, na který je réva obecně velmi náročná, je možné aplikovat MOČOVINU nebo DUSIČNAN VÁPENATÝ . Pokud pravidelně každým rokem provádíme zásobní hnojení všemi živinami, pak volíme CERERIT, který kromě základních živin obsahuje i mikro živiny.Mezi postřiky na peronosporu patří např. Kuprikol, Polyversum, Dithane, Folpan nebo Champion. Více informací je v detailech produktů nebo na jejich etiketě. Další houbové choroby révy vinné jsou Oidium (padlí révové) a plíseň šedá.

Je důležité prořezat vinnou révu dříve, než začne míza proudit, jinak poškodíte rostlinu a způsobíte ztrátu mízy. Míza může začít proudit již začátkem března, takže musíte révu prořezat ještě před tímto časem. Nejlepší je provést to před nástupem zimy, ale nikdy neprořezávejte révu, když mrzne.

Jak dlouho trvá kvašení vína : Kvašení trvá u lehčích vín v rozmezí 7 až 10 dnů. Těžší vína musejí kvasit i 30 dnů. Dokud jsou ve víně přítomny kvasinky, tedy ještě i po dokvašení, musí se víno chránit před přístupem kyslíku. Po dokvašení se některá vína musejí nechat ještě vyzrát, některá lze okamžitě konzumovat.

Jak dlouho vyvarovat víno : Po přidání do receptury jídla se víno vaří alespoň po dobu 3 až 4 minut, aby se všechny chutě dobře prolnuly a odpařil se alkohol (viz dále).

Kdy se síří skleník

Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Mladé rostliny se rok po výsadbě řežou speciálním způsobem – kratší ze dvou výhonů zkraťte na zálohu – na 1 očko a delší, silnější výhon zkraťte na požadovanou výšku budoucího kmene. Pokud je i tento výhon příliš tenký, seřízněte ho na dvě očka – vytvoření kmene se tak posune o jednu sezónu.2x/ rok Po odkvětu (před nasazováním bobulí): 47 g/ 1 m2 (mladé vinice 34 g); rozhoz a zapravení do půdy, max. 2x/ rok Dále se doporučuje v systému hnojení révy vinné jednou za 3 roky použít hnůj nebo zahradnický kompost v dávce 4 – 6 kg/ m2. Při použití sušeného, peletovaného hnoje, je dávka 0,8 – 1,2 kg /1 m2.

Kdy hnojit révu : Základem je použití hnojiv do půdy na počátku vegetace, a to nejlépe v květnu a červnu. Dobrým řešením je použití organických hnojiv, která účinkují v půdě po dobu až tří měsíců, a navíc nezasolují půdu chemickými látkami (např. Trumf réva).