Velkou chybou je vjet na železniční přejezd ihned po projetí vlaku, nebo když se závory zvedají. Vždy počkejte, až světla zhasnou. Počítejte s tím, že z druhé strany může jet další vlak, který nevidíte. Zvedající se závory v takovém případě rychle spadnou a mohou vás náhle uvěznit na přejezdu.Obecné pravidlo říká, že řidič může na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 30 km/h. Pouze v případě je-li přejezd vybaven světelným zabezpečovacím zařízením, na kterém bliká přerušované bílé světlo, může řidič na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 50 km/h.Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 kilometrů v hodině. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 kilometrů v hodině.
Co musí řidič zajistit při zastavení vozidla před železničním přejezdem : Při zastavení vozidla před železničním přejezdem:
- Musí řidič motorového vozidla zařadit rychlostní stupeň nebo použít parkovací brzdu.
- Musí řidič motorového vozidla okamžitě vypnout motor.
- Nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče v protisměru.
Jak rychle můžu jet přes přejezd
Jakou rychlostí mohu vjet na železniční přejezd Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h. Pokud však svítí přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, povolená rychlost se zvyšuje na nejvýše 50 km/h.
Co mám dělat když Uvíznu na železničním přejezdu mezi závorami : „Když auto uvízne na přejezdu a nemůže se vlastními silami dostat pryč, pak je lepší než se ho pokoušet vyprostit zavolat na linku 112 a zastavit dopravu. Všechny přejezdy, ať se závorami nebo bez nich, jsou opatřeny čísly, která jsou umístěna na zadní straně skříně závor, nebo na zadní straně výstražného kříže.
Pokud je přejezd vybaven světelnou signalizací a bliká-li bílé přejezdové světlo, pak je možno jet nejvyšší rychlostí jízdy 50 km/h. Přes železniční přejezd bez světelné signalizace je pak maximální rychlost stanovena na 30 km/h.
Jak přejezd funguje
přibližovací úsek (PÚ), tedy část trati před přejezdem, do které když vstoupí vlak, spustí se na přejezdu výstraha. Následuje vlastní železniční přejezd a za ním anulační obvod, tedy místo, kde přejezd pozná, že vlak celý opustil přejezd a výstrahu na přejezdu zruší.
Jak funguje bílé světlo na přejezdu
Bílé světlo
Bílé světlo na PZZ informuje o tom, že přejezd je zabezpečen nejen ze směru jízdy automobilů, ale i ze směru jízdy vlaku. Jinými slovy, na přejezd, kde bliká bílé světlo není postavena vlaková cesta (všechna návěstidla, která na kolej s přejezdem ústí jsou postavena na „stůj“).Co nejrychleji se také pokuste nahlásit na linku 112, že vaše auto na železničním přejezdu uvízlo. Potřebovat k tomu budete číslo přejezdu, které je umístěno na zadní straně skříně závor nebo na zadní straně výstražného kříže v případě, kdy tam závory nejsou.
- Pří řízení dávejte pozor a ničím se nerozptylujte.
- Buďte opatrní při jízdě v prostředí, které dobře znáte.
- Buďte vstřícní vůči ostatním a vzdejte se svého práva na přednost, bude-li to nutné pro bezpečnost provozu.
- Dodržujte doporučenou nebo nejvyšší povolenou rychlost jízdy.
- Kontrola vozidla před jízdou.
- Kontrola motorového prostoru:
- Kontrola kol a pneumatik:
- Kontrola technické platnosti auta.
- Čistota skel a světlometů
- Povinná výbava vozidla.
- Kontrola světel na vozidle.
- Doklady potřebné k řízení vozidla.
Kolik se může jet v obci : Obecně platí, že v obci smí vozidlo jet maximálně rychlostí 50 km/h. Po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, která prochází obcí, je možné jet rychlostí 80 km/h. To ovšem platí pouze v případě, že místní dopravní značení nepřikazuje rychlost jinou.
Co delat kdyz zustanu na přejezdu : Co nejrychleji se také pokuste nahlásit na linku 112, že vaše auto na železničním přejezdu uvízlo. Potřebovat k tomu budete číslo přejezdu, které je umístěno na zadní straně skříně závor nebo na zadní straně výstražného kříže v případě, kdy tam závory nejsou.
Co znamená bílé světlo na přejezdu
Paragraf 28, odstavec třetí: Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 kilometrů za hodinu. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, pak může jet rychleji, ovšem maximálně rychlostí 50 kilometrů v hodině.
Obecně platí, že v obci smí vozidlo jet maximálně rychlostí 50 km/h. Po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, která prochází obcí, je možné jet rychlostí 80 km/h.Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka „Stůj, dej přednost v jízdě! “, musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.
Co znamená když na železničním přejezdu bliká bílé světlo : Začínajícím řidičům zdůrazňuje, že bílé světlo na přejezdu nehraje žádnou roli. „Je jedno, jestli bliká, že nejede vlak. Vždycky se řidič musí přesvědčit, zda může na přejezd vjet,“ řekl zkušený lektor.