Kdy zasadit semena dýně?
Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.Vytvoříte tím dostatečnou vůli pro zavlažování, takže voda nebude přetékat. Semena se zatlačí špičku dolů do hloubky přibližně dva centimetry. Pak se květináč umístí na okenní parapet; první výhonky se ukážou již po pouhých několika dnech. Optimální teplota pro klíčení dýní je 20° C až 25° C.Jako první odstraňte dužinu ze semínka uvnitř dýně, které následně přesuňte do cedníku. Cedník vložte pod tekoucí vodu a pořádně propláchněte. Nechejte vodu volně téct po dýňové dužině a začněte pečlivě z dužiny vybírat jednotlivá semínka, které následně ještě opláchněte pod tekoucí vodou.

Jak Předpěstovat dýně : Doporučit lze předpěstování v chladnějších oblastech, a to přibližně s předstihem 4 týdnů. Ideálně tak začínáme už na počátku dubna. Pěstované rostliny je vhodné postupně otužit. Sazenice následně pěstujeme ve sponu 2 x 0,5 až 1 metr od sebe.

Kdy zacit zasadit semínka

Tipy pro předpěstování semen

Semena byste měli vysévat do misek v květináčích na začátku až v polovině března. Nechte je klíčit při pokojové teplotě 20-25 °C. Jakmile se vytvoří první listy, přesaďte rostliny do větších květináčů. Pokud máte vytápěný skleník, má smysl začít s pěstováním v lednu nebo únoru.

Jak dlouho namáčet semínka : Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.

Zakoupená semena jakéhokoliv druhu dýně je dobré před samotným sázení namočit přes noc do vody. Díky namočení semena rychleji vyklíčí. Semínka vysévejte od poloviny května. Dýně by měly být zasazeny tam, kde je dostatečný sluneční svit.

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Jak správně zasadit semínka

Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát

Aby si semínka uchovala klíčivost co nejdéle, skladujeme je v suchu, chladu, temnu a ve stálých podmínkách. Nejdůležitější z toho jsou sucho a chlad. Vlastní semena před uložením dobře vysušíme (koupená většinou sušit nemusíme) a vložíme do dobře těsnícího obalu, který je zabezpečí před vlhkostí z okolního prostředí.

Semena klíčící rychle tj. do 2-3 týdnů vzcházejí rovnoměrně rychle. Semena klíčí pomalu a dlouho mohou vzcházet ještě 2-3 měsíce po výsevu. Chladnomilné druhy klíčí lépe při nižších teplotách, teplomilné a tropické druhy vyžadují vyšší teploty.

Kdy se sází semena : Většina druhů se seje koncem zimy a začátkem jara (od poloviny ledna). Je třeba to však zvážit podle teplotních podmínek. Pokud máte doma teplo a plánujete vysévat do misek a ty umisťovat na okenní parapet, pod kterým je umístěn radiátor, můžete začít vysévat později.

Jak hluboko zasadit semínka : Takže třeba hrách a fazole se dávají cca 4 cm pod zem (normálně je tam zapíchnu dvěma prsty), rajčata, papriky nebo okurky vysévám cca 0,5 cm pod zem a pidi semínka, jako třeba kedlubny, mrkev nebo zelí jen popráším zeminou, aby se semínka při zálivce nevyplavila.

Kdy sázet dýně a cukety

Doba výsadby na záhon

Vzešlé sazenice či semena vysaďte na záhon až v druhé polovině května a před výsadbou je můžete postupně otužovat snížením teploty nebo přenášením ven. Cuketám a dýním se bude dařit na teplém a chráněném stanovišti, kde půdu obohatíte kompostem.

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.S výsevem můžeme začít už během února a března. Na okenním parapetu vám může růst například bazalka, majoránka, tymián, meduňka, koriandr, pažitka, máta a samozřejmě nenáročná řeřicha. Pro bylinky obecně platí, že potřebují dostatek světla, a je tedy pro ně vhodné místo u západního nebo východního okna.

Co zasadit vedle mrkve : Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček.