Kdy zasadit na zahradu?
Přímý výsev na záhon můžeme zkusit už ke konci února, pokud bydlíme v oblastech, kde je tepleji. Chladno nevadí semínkům kořenové a naťové petržele, stejně tak hrachu. V březnu pokračujeme v předpěstovávání lilků, paprik a rajčat, stejně tak brokolice, květáku, kedlubny, salátu, cibule či celeru.S prací na zahradě začínáme až ve chvíli, kdy se teploty vyšplhají alespoň pár stupňů nad nulu. Zima nechává zahradu pocuchanou a ospalou, je potřeba ji revitalizovat, pomoci ji s rozevřením náruče velkému množství jarní energie.Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.

Kdy zasadit semínka kytek : Obecně platí, že semena je třeba začít vysévat čtyři až šest týdnů před posledními očekávanými mrazíky, což často může být skutečně těžké tuto dobu odhadnout. Doba pro začátek ideálního setí se vypočítá tak, že se vezme datum posledních mrazů a odečte se počet dní do přesazení.

Co zasadit jako prvni

Zjednodušeně řečeno, do první tratě patří nejnáročnější plodiny, jde především o plodovou zeleninu či některé košťáloviny, celer, pórek či brambory. Půdu byste měli obohatit organickými hnojivy už na podzim. Do druhé tratě zařaďte zejména kořenovou zeleninu, také třeba salát, špenát a mangold.

Kdy dát sazenice ven : Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.

S přípravou zahrady na jaro můžete začít teoreticky už ke konci zimy. Zpočátku můžete čas využít třeba k opravám v dílně nebo předpěstování rostlinek ve vnitřních prostorách. Některé druhy (například česnek) můžete dokonce zasadit ještě na podzim, díky čemuž se během zimních měsíců v půdě aklimatizují.

Na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy, zvláště prostokořenným sazenicím (bez kořenového obalu) prospěje časný termín. Pro broskvoně, meruňky, mandloně i nektarinky je jarní termín výsadby přímo ideální. Koncem měsíce března se vysazují také okrasné opadavé listnáče, ořešáky i sazenice vinné révy.

Kam dát sazenice

Zredukovat vytahování lze buď rozsázením sazenic dál od sebe, případně jejich přemístěním do skleníku či pařeniště, kde je světla dost. Nebo snížením teploty směrem k 18°C. Doma můžeme přemístit sazenice do nejchladnější místnosti.Papriky, aby vyrostly ze semen v pěkné sazenice, potřebují více času a vyšší teplotu než rajčata. Proto se vysévají již od poloviny února. Nejzazší termín výsevu je polovina března. Optimální teplota pro vyklíčení semen papriky je 25-30°C.Předpěstování letniček

Obvykle jde o letničky s většími semínky, které můžete od dubna až května vysazovat přímo na záhon. Stejně nesnášejí přesazování. Jedná se o tyto druhy: slunečnice, nocenka, len, lichořeřišnice, hrachor, měsíček. Velmi drobná semínka je nutno předpěstovat v nádobách a v bytových podmínkách.

Na záhony lze v dubnu vysévat téměř všechny druhy zeleniny – například mrkev, saláty, červenou řepu, hrách, špenát či asijskou listovou zeleninu. Duben je také ideálním měsícem k výsevu semen aromatických bylin – ať již na záhony či do nádob.

Kdy mohu vysadit rajčata ven : S výsadbou předpěstovaných sazenic rajčat na venkovní záhon příliš nespěchejte. Počkejte, až pominou poslední jarní mrazíky. Ideální dobou pro venkovní výsadbu je druhá polovina května po třech ledových mužích. V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia.

Kdy sazet sazenice salátů ven : Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo. V suchém počasí saláty pravidelně zalévejte, minimálně jednou týdně.

Kdy Odzimovat zahradu

Otázku, kdy je třeba zahradu zazimovat, není přitom těžké zodpovědět: Ideální období nastává od poloviny října do začátku listopadu.

Nejvhodnější dobou pro zalévání zahrady je brzy ráno, když ještě padá rosta, je chladno a vzduch i půda jsou vlhké. Voda se během dopoledne vsákne a je rostlinám k dispozici v době, kdy jí nejvíce potřebují. Pokud ráno nemáte čas, nebo prostě jen nejste ranní ptáče, zahradu můžete zalévat také večer.Na jaře lze vysadit všechny ovocné stromy, zejména pak broskvoně a meruňky. Jarní měsíce jsou také optimálním obdobím na setí zeleniny a bylinek. Ve druhé polovině března už můžete začít připravovat venkovní záhony, na kterých lze pěstovat špenát, raný salát, hrášek, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a další.

Jaké květiny se sází na jaře : Sázejte cibuloviny

Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.