Kdy zasadit do pařeniště?
Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon.V pařeništi se daří zelenině i salátům

  1. Rané saláty.
  2. Kapusta a zelí
  3. Květák.
  4. Jarní cibulka.
  5. Ředkvičky.
  6. Mrkev a petržel.
  7. Okurky nakládačky – obvykle se vysazují po sklizni rané zeleniny.

Jak využít studený skleník a pařeniště v září

Vysadit můžete sazenice hlávkové kapusty, květáku, kedluben i pórku.

Kdy zacit zasadit do skleníku : S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Jak pěstovat salát v zimě

Doma za oknem můžete celoročně pěstovat také salát. Hlávkový se k tomu nehodí, doporučují se například odrůdy Dubagold, Dubared, Roden nebo Salanova. Postup je snadný: Stačí do truhlíku s vhodným substrátem vysít semínka a za 6 až 8 týdnů můžete sklízet. Snadno vzejde také rukola, řeřicha nebo pažitka.

Kam umístit pařeniště : Místo pro pařeniště by mělo být dostatečně světlé, aby na ně dopadaly jižní paprsky. Avšak počítejte s tím, že v parném létě bude potřeba pařeniště dostatečně větrat a rostliny chránit před spálením. Pro tyto účely jsou pařeniště opatřená distančním kolíkem, který zabezpečí, aby se střecha pařeniště nezavřela.

U pařeniště teplého kopeme jámu do hloubky asi 50 – 60 cm. Na její dno nasypeme drenážní vrstvu z písku a nebo kačírku, stačí 5 cm. Na ni umístíme vrstvu kvalitního hnoje o mocnosti cca 30 – 40 cm. Na něj pak přijde zhruba 10 až 15 cm kvalitního kompostu.

Dřevo je ošetřeno tlakovou impregnací, přesto ho doporučujeme ošetřit vhodnou povrchovou úpravou pro venkovní dřevo (podle vlastní volby) – tzn. protiplísňový nátěr plus např. lazura.

Kdy dát sazenice ven

Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.Optimální termín pro výsev papriky je konec ledna a prvá polovina února. Jako výsevní substrát je výborný perlit. Tento substrát je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování papriky.Vysévat v tuto dobu doma můžete například cibuli, květák, brokolici, kedluben, pórek, papriky, rajčata nebo hlávkový salát. U truhlíkových rostlin pravidelně kontrolujte výskyt mšic. V únoru je taktéž možné vysít ve skleníku špenát.

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Co lze zasadit v zimě : Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.

Co lze pěstovat v zimě ve skleníku : Existuje totiž zelenina, které zimní teploty neublíží, ba naopak! V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.

Kam dát pařeniště

Jestli ale máte k dispozici zahradu, je potřeba uvažovat nad několika aspekty. Aby se rostlinám v pařeništi dobře dařilo, mělo by na ně po většinu dne svítit slunce. Zároveň byste je ale měli chránit před větrem a další nepřízní počasí. Z toho důvodu se pro založení pařeniště nejlépe hodí místo poblíž jižní zdi domu.

Odpověď: Dobrý den, k impregnaci pařezu postačí UNIBAL FERMEŽ LNĚNÁ P6420. Můžete také použít LAZUROL AQUA NAPOUŠTĚDLO V1314 a povrch přetřít vrstvičkou bezbarvého laku LAZUROL AQUA S AKRYL V1302 jen v množství, které dřevo pojme a nebude vytvářet vrstvu na povrchu.S výsadbou předpěstovaných sazenic rajčat na venkovní záhon příliš nespěchejte. Počkejte, až pominou poslední jarní mrazíky. Ideální dobou pro venkovní výsadbu je druhá polovina května po třech ledových mužích. V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia.

Kdy mohu dát rajčata ven : Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června. Důvodem je citlivost rajčat i ke slabým mrazíkům, které je během jediné noci mohou sežehnout a zničit.