Kdy zacina Vcelarska sezóna?
Medníky- nástavky přidáváme zpravidla když kvetou jabloně a začíná kvést řepka. Rozhodující je ale také denní teplota, která by se měla pohybovat nad + 15°C . Celý medník – nástavek přidáváme jen dobře rozvinutým včelstvům, obsedajícím plodiště s minimálně pěti plodovými plásty.Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října. První vajíčka opět klade již v období zimního chomáče brzy po zimním slunovratu, tedy kolem 1. ledna.Začíná po skončení poslední hlavní snůšky, což může být od poloviny července, v závislosti na místních podmínkách. Je spojené s posledním vytáčením medu, které je následováno přípravou včelstev na zimu a krmením.

Kdy začít přikrmovat včely : Vhodná doba pro krmení

Včely se nejčastěji krmí v průběhu měsíce srpna. Vždy záleží na přírodě. Doba se dá vypozorovat tak, že se již líhnou dlouhověké včely. Občas je nutné také přikrmování v průběhu roku, když jsou snůžky velmi malé.

Kdy naposledy vytáčet med

K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.

Kdy včely staví mezistěny : Termínově se jedná většinou o 5. až 15. května, první třetinu kvetení řepky. Někdy se stane, že včelstvo plně proploduje všechny tři nástavky v plodišti, tak dostává na dno za odměnu nástavek mezistěn, aby mělo kde zlobit.

Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě. Zažijete možná i nepříjemná překvapení, když se např. některé včelstvo vyrojí a roj uletí, protože začátečník možná ještě nemá dostatek praktických zkušeností.

Po zimě včely začínají vylétat, pokud teplota stoupne nad 10 °C, což je důležité kvůli vyprázdnění výkalových váčků. V této době je vhodné udělat první jarní kontrolu, kterou není radno příliš uspěchat. Ideální venkovní teplota pro tuto kontrolu je stabilně více než 10 °C na slunci.

Kdy začínají včely stavět

Duben je pro včelstvo zlomový v tom, že rychle mizí dlouhověká generace včel a početně se začne zvětšovat nová generace včel krátkověkých. Matky postupně zakládají i trubce. V dubnu se také plně rozvíjí stavební pud a mladé včely začínají v souladu s dobou rozkvětu ovocných stromů stavět voskové dílo.Čistě matematicky činí spotřeba od září do dubna asi 15 až 18,5 kg cukru. Závisí to samozřejmě i na vlivu počasí, zejména na začátku první jarní snůšky. Protože je jednodušší odebrat na jaře přebytečné plásty s krmivem než přikrmovat, doporučuji dodat zásob raději více asi o 4 kg.Při běžných podmínkách, které jsou ve včelstvu mimo plod, to znamená do 25 °C, vydrží med v plné kvalitě rok i dva. Hlavní podmínkou trvanlivosti medu je nízký obsah vody. Proto včely vodu z medu pracně odpařují a posléze med zavíčkují, aby vlhkost opět nenasával ze vzduchu.

máje pod rozkvetlou třešní, když už strom dávno odkvetl. Řepková pole byla dříve žlutá ještě koncem května a nyní bývají i na naší drsné Vysočině v té době již brčálově zelená. I naši předchůdci měli ve zvyku vytáčet naposledy med podle hesla „uprostřed srpna je čas sundat medníky“.

Kdy začít chovat včely : Vhodný čas na včelaření

Ideálně je pak začít z jara hned jak bude možné zakoupit oddělek nebo matku. Důležité je právě to, že včelstvo bude muset zesílit, aby přežilo zimní období. Kdyby jste začali na podzim, včelstvo by mělo malou šanci na přežití.

Kdy Podněcovat včely : Jarní podněcování začíná cca od 20. února až do 10. března. Podněcujeme cukerným roztokem v poměru 3:2, průměrně na jedno včelstvo spotřebujeme 3-12 kg cukru.

Co nesnáší včely

Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.

říjen — listopad — prosinec. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že nejdůležitější období pro tlumení varroázy je v zimě, kdy jsou včelstva bez plodu a roztoči jsou jen na dospělých včelách. Pro likvidaci všech roztočů jsou nezbytná tři ošetření v odstupu minimálně 2 týdnů.Podle výživových doporučení by u zdravého člověka jednoduché cukry neměly tvořit více jak 10 % z celkového denního energetického příjmu – tedy u dospělých s průměrnou fyzickou aktivitou při příjmu 8 400 kJ/2 000 kcal cca 50 g na den. Reálný příjem je však u většiny populace mnohonásobně vyšší.

Jak poznat zkvašený med : Důležitější je, aby se med nabíral ze sklenice vždy jen čistou lžičkou a neměla by se do něj dostat voda, jinak by mohl zkvasit, " varuje Lukáš Pleva. Zkvašený med poznáte snadno podle typického zkvašeného zápachu, který ze sklenice ucítíte po otevření.