Aby byla léčba účinná, je nutné správně dodržovat dávkování a intervaly mezi jednotlivými dávkami. Dále je třeba si uvědomit, že ke zlepšení stavu nemusí dojít ihned po začátku terapie (zpravidla nastává za 2-3 dny), proto léky nepřestávejte užívat bez předchozí konzultace s lékařem.Rozhodnutí někdy není jednoduché ani pro zkušeného zdravotníka. Naštěstí existuje několik kritérií, jimiž se může řídit: pokud má dítě horečku, zvětšené uzliny, bolest v krku je velká a celkově se necítí dobře, bude to pravděpodobně bakteriální infekce a je na místě zvážit nasazení antibiotik.Obvykle trvá 10 dnů. V závislosti na zdravotní stavu může být lékařem upravena. Lékařem stanovenou délku užívání je třeba dodržet. Léčba musí určitou dobu pokračovat i po ustoupení obtíží (ty obvykle ustoupí do 3 dnů od začátku ATB terapie).
Kdy na angínu antibiotika : Antibiotika na angínu
Při podezření na angínu navštivte co nejdříve lékaře. V případě bakteriálních původců nám lékař předepíše antibiotika, nejčastěji penicilin.
Co se nesmí na penicilin
při terapii penicilínem není dle současných poznatků žádná potravina (jako je tomu u jiných antibiotik) striktně zakázána. Do jídelníčku zařaďte především kysané mléčné výrobky (nenahrazují plně probiotika), ořechy, ryby a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.
Jak dlouho se berou antibiotika na streptokoka : obvyklá terapie je 7-10 dnů, při infekcích kůže a měkkých tkání 10-14 dnů. Délku terapie určuje vždy lékař, který zná nejlépe dceřin zdravotní stav. Léčbu bez indikace lékařem nikdy sama neukončujte.
Pokud je hladina proteinu v krvi nízká, jde o virové onemocnění, a antibiotika proto zabírat nebudou. Pokud vyjde naopak vysoký výsledek, pacient trpí bakteriální infekcí, u které je vhodné tyto léky nasadit. Podobné testy jsou podle dalšího praktického lékaře Jana Jelínka k dostání také volně v lékárnách.
Patrové mandle jsou výrazně zvětšené, zarudlé, často se žlutobílými povlaky, někdy i s hnisavými čepy (hnisavá angína). Na krku bývají zvětšené uzliny. Při bakteriální angíně jsou příznaky lokalizovány pouze na mandle, při virové angíně bývá postižená oblast v krku rozsáhlejší.
Jak správně užívat penicilin
Tablety jsou určeny pro dospělé a děti starší 3 let. Tabletu lze rozdělit na stejné dávky. Tablety se užívají nejlépe s jídlem každých 6-8 hodin, preventivně každých 12 hodin. V-PENICILIN se obvykle užívá 7-10 dní, nejméně 48-72 hodin po poklesu teploty a ústupu známek infekce.V-Penicilin je lékem volby u streptokokové angíny, infekcí dutiny ústní a zubních infekcí. V-Penicilin se užívá při profylaxi revmatické horečky a středně těžkých streptokokových infekcí měkkých tkání, k dokončení léčby injekčně podávaného benzylpenicilillu G, nebo prokainpenicilinu (jiné druhy penicilinu).Prvním příznakem nemoci způsobené streptokokem bývá horečka, bolest v krku, bolestivé polykání nebo bolest svalů a břicha. Streptokok vyvolává také záněty mandlí a hnisavou angínu (až ve 20 % případů). Na svědomí může mít také zánět středního ucha, zápal plic, spálu, revmatickou horečku nebo záněty ledvin.
Když berete antibiotika
Zapomeňte na alkohol, to byste si játra pořádně zatížili! Také se doporučuje při léčbě antibiotiky snížit příjem mléka a mléčných výrobků, jako i minerálek. Vápník, ale i hořčík či železo snižují účinek antibiotik. Též se vyhýbejte grepfruitu a slunci kvůli možné alergii.
Proč se nesmí mléko na antibiotika : Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který může zareagovat s více léčivy – znemožní jejich vstřebání v těle. Poměrně známé je doporučení nekombinovat mléko s některými antibiotiky. Mléčné výrobky přitom není třeba vyloučit ze stravy úplně, ale jen dodržet alespoň 2hodinový odstup.
Jak moc je nakažlivý streptokok : Přenos streptokoků je možný např. kapénkově v uzavřených prostorech s vysokou koncentrací osob, pomocí nakažených předmětů, jako jsou špatně umyté sklenice či příbory, nebo při líbání a při sexuálních aktivitách. Asi 3 % mužů mají streptokoky v močové trubici, odkud se mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.
Na co zabira penicilin
Účinky penicilinu
Užívají se převážně proti grampozitivním bakteriím, účinkují např. na streptokoky, mnohé stafylokoky, listerie, bacily, klostridia, aktinomycety. Vykazují však i účinek proti jistým gramnegativním bakteriím, jako jsou neisserie, borrelie, treponemy či leptospiry.
Provází ji zápach z úst, zvýšené slinění a bolestivé zduření podčelistních uzlin. V krku vidíme rudé, zvětšené a prosáklé mandle, někdy s povlaky. Hodnota CRP je obvykle vyšší než 50 mg/l. Streptokoková angína reaguje velmi dobře na podání penicilinových antibiotik.Nalačno se užívají hlavně léky, u kterých potrava snižuje jejich vstřebávání nebo snižuje jejich účinek. Patří sem například léky na štítnou žlázu, železo, některá antibiotika, enzymy s "celotělovým" účinkem, ale i některé léky na bolest atd.
Jak fungují antibiotika na tři dny : třídenní antibiotika s obsahem azitromycinu, která jsou v současné době u pacientů oblíbená. Mnoho lidí si myslí, že tato antibiotika na tělo působí pouze po dobu jejich užívání. To je však omyl, protože účinná látka v třídenních antibioticích ovlivňuje bakterie i řadu dnů poté, co antibiotikum již neužíváme.