Kdy vznikly pobaltské státy?
Název Baltské státy, také známé jako Pobaltské země, Pobaltské republiky, Pobaltské národy nebo jednoduše Pobaltí, je společné označení pro Litvu, Lotyšsko a Estonsko, tři menší suverénní státy na východním pobřeží Baltského moře.Nejen historické centrum Tallinnu, zapsané na seznamu UNESCO, ale také téměř liduprázdná krajina vytvořená ustupujícím ledovcem – to je Estonsko. Jezera, lesy, rašelinné močály a kamenito-písčité pláže Baltu nabízí mnoho míst pro odpočinek i výlety.K základním rozdílům mezi Lotyšskem, Litvou a Estonskem patří i náboženství a způsob života. Zatímco Litva je katolická a spíš ospale venkovská, Lotyšsko je převážně luteránské a většina jeho obyvatel žije ve městech. Milionová Riga je jediným velkoměstem v Pobaltí.

Čím je známé Estonsko :

  • Země hlubokých lesů a jezer. Poznejte ji blíž!
  • Hlavní město Tallin: Pevnost obývaná Rusy. Tallin.
  • Památky UNESCO: Méně je někdy více. Vánoční Staré město Tallinu.
  • Národní park Lahemaa: V době totality soukromá podívaná Národní park Lahemaa.
  • Estonština: Jeden z nejsložitějších jazykolamů

Jak se mluví v Estonsko

EstonštinaEstonsko / Oficiální jazyk

Estonsky jakožto mateřským jazykem mluví celosvětově přibližně 1,1 milionu lidí, z nichž většina (asi 922 000) žije v Estonsku. Estonština je jediným úředním jazykem v Estonsku a jedním z dvaceti tří úředních jazyků Evropské unie.

Kolik lidí vytvořilo nejdelší lidský řetěz a jak byl dlouhý : Řetěz tehdy vytvořila zhruba pětina tehdejší pobaltské populace. Měřil přes 600 kilometrů a podle některých zdrojů se zapsal do historie jako nejdelší řetěz vytvořený z lidských těl. Některé odhady hovoří až o dvou milionech lidí, kteří se kolem sedmé hodiny večerní všichni chytli za ruce a spojili v řetěz.

Dne 13. července 2010 schválila Rada Evropské unie žádost Estonska o přistoupení k eurozóně od 1. ledna 2011. Estonsko tak v tento den vstoupilo do eurozóny a estonská koruna byla nahrazena eurem podle fixního přepočítacího koeficientu 1 EUR = 15,6466 EEK.

Vývoj lotyštiny

Je rodným jazykem 1,4 milionu lidí v Lotyšsku (které má 2,4 milionu obyvatel) a dalších 250 tisíc Lotyšů v zahraničí. Spolu s litevštinou patří mezi jediné dva zachované baltské jazyky, tvořící samostatnou skupinu v rámci indoevropské jazykové rodiny.

Jak se mluví v Lotyšsko

LotyštinaLotyšsko / Oficiální jazyk

Úředním jazykem v Lotyšsku je lotyština. Je mateřským jazykem 56 % obyvatel. Řadí se mezi baltské jazyky a mírně se podobá litevštině. Z češtiny převzala lotyština užívání čárek a háčků.Estonsky jakožto mateřským jazykem mluví celosvětově přibližně 1,1 milionu lidí, z nichž většina (asi 922 000) žije v Estonsku. Estonština je jediným úředním jazykem v Estonsku a jedním z dvaceti tří úředních jazyků Evropské unie.

Čeština
Rozšíření Česko Slovensko USA Kanada Německo Rakousko Rumunsko Austrálie Ukrajina Srbsko Chorvatsko Polsko
Počet mluvčích 12,6 milionu (2022)
Klasifikace Indoevropské jazyky Slovanské jazyky Západoslovanské jazyky
Písmo Latinka


"Švýcarsko má zvláštní postavení, a proto nesmí vstoupit do Evropské Unie. Evropa je vystavěna zcela jinak. Jinak než naše státní zřízení."

Kdy aš jakými zeměmi vstoupila ČR do EU : Česká republika vstoupila do Evropské unie dne 1. května 2004. Šlo o dosud největší rozšíření Evropské unie, kdy k ní přistoupily též Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Jak se řekne lotyšsky Ahoj : Ahoj ! ( při loučení ) Iki !, Ate !, ( při setkání ) Labas !

Jak se mluví v Rize

Lotyšsko

Lotyšská republika Latvijas Republika
Hustota zalidnění 30 ob. / km² (147. na světě)
HDI 0,886 (velmi vysoký) (39. na světě, 2021)
Jazyk lotyština (úřední)
Národnostní složení Lotyši 63 %, Rusové 24 %, Bělorusové 3 %, Ukrajinci 2 %, Poláci 2 %


Čeština patří do rodiny západoslovanských jazyků a vyvíjet se začala během 10. století z praslovanštiny. Nejstarší česky psanou větu datujeme do roku 13. století a spojujeme ji se Zakládací listinou litoměřické kapituly z roku 1057 – ona pověstná věta se na dokument dostala později jako přípisek.Ty říkají, že čeština má přibližně 250 000 slov. Obyčejný Čech z nich ovšem zná jen pouhý zlomek. Lingvistka Marie Těšitelová uvádí v knize O češtině v číslech, že průměrný český rodilý mluvčí umí aktivně používat asi 3000–10 000 slov, průměr se pohybuje kolem 5000 slov.

Kde se vzala čeština : Čeština se vyvinula na konci 1. tisíciletí ze západního nářečí praslovanštiny. V pračeském období si zachovávala některé praslovanské prvky, jako byly jery, nosovky (ę a ǫ), palatalizace či systém čtyř minulých časů (aorist, imperfektum, perfektum, plusquamperfektum).