Kdy vznikly kontaktní čočky?
Karel Vendelín Wichterle (20. října 1870, Prostějov – 28. dubna 1961, tamtéž) byl český továrník, podnikatel a otec vynálezce kontaktních čoček, Otty Wichterleho.Pokud si náhodně zdřímnete nebo usnete s nasazenými čočkami, může se stát, že kontaktní čočky budou sušší než obvykle a bude obtížnější je z oka vyjmout. Pokud si nejste jisti nebo pokud si povšimnete zčervenání, bolesti nebo horšího vidění, nebo když se vám nedaří čočky vyndat, okamžitě vyhledejte očního specialistu.První moderní měkké kontaktní čočky vynalezl český chemik Otto Wichterle v roce 1959.

Jak dlouho můžu nosit kontaktní čočky : Dobrý den, měsíční kontaktní čočky se mohou nosit pouze v rámci 30 dní od otevření originálního balení (blistru). 14 denních pak 14 dní, u jednodenních pouze jeden den apod. Nebere se tedy ohled na to, jak často jste je za dobu, co jsou otevřeny, nosila.

Kdy se vynalezl kontaktní čočky

Za vynálezce kontaktních čoček je považován oftalmolog Adolf Gaston Eugen Fick , který zároveň poprvé použil termín „kontaktní čočka“. Ten v roce 1888 zkonstruoval prototyp, který je považován za první úspěšný model kontaktní čočky. Šlo o afokální sklerální skořepinu ze skla.

Proč nosit kontaktní čočky : Výhody kontaktních čoček

Díky tomu, že kontaktní čočky sedí přímo na rohovce oka, zajišťují vidění skrz celé zorné pole bez omezení periferního vidění. Další výhodou je, že je může nosit kdokoli bez ohledu na věk – menší děti i senioři. V dnešní době umí kontaktní čočky řešit naprostou většinu zrakových problémů.

Navštivte očního specialistu

Oční specialista provede kontrolu vašeho zraku a zjistí, zda jsou pro vás čočky vhodné. Pokud ano, určí tvarové parametry pro kontaktní čočky a míry vašich očí. Vybrané čočky pak zkušebně nosíte a specialista poté vyhodnotí reakci vašeho oka.

Za vynálezce kontaktních čoček je považován oftalmolog Adolf Gaston Eugen Fick , který zároveň poprvé použil termín „kontaktní čočka“. Ten v roce 1888 zkonstruoval prototyp, který je považován za první úspěšný model kontaktní čočky.

Kdo vymyslel měkké kontaktní čočky

Nejznámějším vynálezem Otty Wichterla jsou gelové kontaktní čočky.Pokud jste si nasadili čočky jen pár hodin před spaním, podráždění bude menší, než kdybyste je nosili celý den. Čočky během dne nasbírají nečistoty (jako prach) a zanesené čočky jsou pravým rájem pro mikroorganismy a alergeny. Chraňte svoje oči před záněty, hrozí i riziko zánětu spojivek.Moderní čočky jsou totiž navržené tak, abyste o nich prakticky nevěděli. Ovšem pokud nosíte čočky déle, než je pro daný typ určeno, čočka se může zkroutit. Zkroucená čočka je na oku velmi nepohodlná a může velice rychle začít oko dráždit.

Otto Wichterle (27. října 1913 Prostějov – 18. srpna 1998 Stražisko) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, pracující zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele patřil.

Odkud pochází kontaktní čočky : V roce 1888 August Müller v německém Kielu napravil svoji těžkou krátkozrakost s více vhodnými čočkami, jeho vlastní výroby, z foukaného skla. Čočky z foukaného skla zůstaly jedinými kontaktními čočkami do roku 1930, kdy byl vyvinut polymethyl methacrylate (PMMA nebo taky Perspex/Plexisklo).

Co se stane kdyz nebudu nosit brýle : Co se stane, když nemáte odpovídající brýle Když nenosíte brýle (ale měli byste), objeví se takzvané astenopické potíže. Mezi ně patří nejen vyšší únava očí, bolest očí a hlavy, ale také třeba pálení a slzení očí, světloplachost a další problémy. Ty zmizí, pokud začnete nosit vyhovující brýle.

Kdo nemůže nosit kontaktní čočky

Kontaktní čočky se nesmí používat po určitých úrazech oka, při netypických rozměrech oční štěrbiny, při neprůchodnosti slzných kanálků, při poruchách slzného filmu nebo tvorby slz, při zeleném zákalu, při chronických infekčních onemocněních nebo akutních zánětech.

Moderní čočky jsou totiž navržené tak, abyste o nich prakticky nevěděli. Ovšem pokud nosíte čočky déle, než je pro daný typ určeno, čočka se může zkroutit. Zkroucená čočka je na oku velmi nepohodlná a může velice rychle začít oko dráždit.Nejznámějším vynálezem Otty Wichterla jsou gelové kontaktní čočky.

Kdy byli vynalezeny kontaktní čočky : Za vynálezce kontaktních čoček je považován oftalmolog Adolf Gaston Eugen Fick , který zároveň poprvé použil termín „kontaktní čočka“. Ten v roce 1888 zkonstruoval prototyp, který je považován za první úspěšný model kontaktní čočky.