Nejstarší svědectví o výrobě vína se datuje do období mezi 6000 př. n. l. až 5000 př. n. l. v Řecku. Někdy však bývá uvedeno že vinařství se zrodilo na území dnešní Gruzie před 8000 lety př.ELAZIG – Nepochybně jsou přívětivější kraje pro pěstování vína než nehostinné planiny na jihovýchodě Turecka. Bylo to však právě zde, kde předkové našich vinařů před téměř 10 000 lety zřejmě poprvé pěstovali víno a vyráběli z něho božský nápoj.Nejdříve se objevila ve Francii, kam byla kolem roku 1860 zavlečena z Ameriky pravděpodobně spolu s okrasnou americkou révou (Vitis labrusca). Později se révokaz rozšířil po celém kontinentu, na Moravě se objevil poprvé v roce 1890 v Šatově.
Kdo přivezl víno do Čech : První zmínky o víně a révě vinné na našem území přinášejí pověsti z konce 9. století. Roku 892 moravský kníže Svatopluk poslal českému knížeti Bořivojovi a jeho ženě Ludmile sud vína na oslavu narození jejich syna Spytihněva.
Kolik alkoholu je ve víně
Bílá vína mají obsah alkoholu obvykle mezi 11 a 13 %, patří tak do kategorie tzv. lehkých vín. Růžová vína spadají do rozmezí bílých vín, nejčastěji mívají přibližně 12 % alkoholu. Červená vína mají obsah alkoholu vyšší, kolem 14 %.
Kdo řídí zpracování hroznů : Sklepmistr je osoba, která řídí zpracování hroznů a výrobu vína. Zkušení degustátoři a znalci vína poznají posuzované víno většinou podle tzv. rukopisu sklepmistra, kdy použitá technologie se podepsala na charakteru vína.
Zákon definuje Retsinu takto: ,,Retsinou se rozumí víno, které bylo vyrobeno výhradně na zeměpisném území Řecka z hroznového moštu ošetřeného pryskyřicí z borovice halepské (pinus halepensis Mill.)
V roce 2022 tvořila plocha vinic v Česku 17 884,9 hektaru, tedy o 115 hektarů více než o rok dříve..
Která země produkuje nejvíce vína
Itálie je země s největší produkcí vína na světě, která představuje více než 80 milionů hektolitrů ročně. Víno se zde vyrábělo již před 2500 lety a země má tak veliký potenciál pro výrobu jemných vín jako Francie. Vzhledem k zeměpisné i kulturní různorodosti je paleta produkovaných vín velmi široká.Mezi nejčastěji vysazované odrůdy révy vinné v roce 2020 patřily z bílých odrůd Pálava (31,62 ha), Ryzlink rýnský (30,71 ha) a Veltlínské zelené (20,54 ha), z modrých odrůd to pak bylo Rulandské modré (14,2 ha).Sklepmistr je osoba, která řídí zpracování hroznů a výrobu vína. Zkušení degustátoři a znalci vína poznají posuzované víno většinou podle tzv. rukopisu sklepmistra, kdy použitá technologie se podepsala na charakteru vína.
V červenci roku 2018 se mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Česko s Francií dělilo o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu. První místo získali obyvatelé Litvy, kde se vypije 13,3 litru čistého alkoholu na osobu. Minulý rok vypil každý Čech průměrně 11,7 litru čistého alkoholu.
Co je nejsilnější alkohol na světě : Estonský „likér” Eesti Piritus má úctyhodných 96,6 %. Tak málo chybí do stovky… Tenhle driák byl dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejsilnější alkohol na světě. Jeho receptura pochází z roku 1938 a kdysi dávno měl až 98 % alkoholu. Tenhle vysokoprocentní masakr už se nedá běžně koupit.
Kde se v Česku vyrábí víno : V České republice jsou dvě vinařské oblasti: Čechy a Morava.
Vinařská oblast Čechy je tvořena podoblastmi Litoměřickou a Mělnickou. Morava zahrnuje celkem čtyři podoblasti: Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou.
Odkud je hroznové víno
Za její pravlast je považováno Zakavkazsko a Střední Asie, kultivována byla před 5000 lety ve starověkém Egyptě.
Přehled. Evropská unie je největším světovým producentem vína. Průměrná roční produkce v letech 2016 až 2020 činila 165 milionů hektolitrů.Jak je to se spotřebou vína v Česku Češi víno milují a dokazují to nejen koláče sledovanosti seriálu Vinaři. I když je ale průměrná spotřeba jednoho Čecha více než 20 litrů vína ročně (to jsou dva miliony hektolitrů), ve srovnání s evropským průměrem zaostáváme. Ten totiž činí přes 36 litrů na osobu.
Kdo vypije nejvice vína : Samá voda. Největším konzumentem vína per capita jsou obyvatelé Vatikánu. Papež a jeho spolupracovníci (celkem 932 lidí) vypijí 66,67 litrů vína na osobu. Ano, jsou to sice jen dvě deci na den, ale i to na prvenství stačí.