Kdy vzniklo ošetřovatelství?
května 1820 narodila Florence Nightingale, kterou celý svět považuje za zakladatelku profesionálního ošetřovatelství. Den jejího narození je na celém světě připomínán jako Mezinárodní den sester. Ošetřovatelskému řemeslu se Florence Nightingale vyučila při práci v nemocnicích v Londýně a v Edinburgu.Stejně jako v jiných částech Evropy i v Rakousku-Uhersku výrazně ovlivnila rozvoj ošetřovatelství Florence Nightingalová (1820-1910). Její odborné publikace, především „Kniha ošetřování nemocných“ byly základem pro vznik první ošetřovatelské školy v Rakousku-Uhersku, a to v Praze v roce 1874."Ošetřovatelství je samostatná vědecká disciplína zaměřená na aktivní vyhledávání a uspokojování biologických, psychických a sociálních potřeb nemocného a zdravého člověka v péči o jeho zdraví."

Co je to koncepce ošetřovatelství : Koncepce má za cíl popsat současný stav českého ošetřovatelství, nastínit jeho vývoj v následujících letech a prostřednictvím jednotlivých strategických cílů navrhnout postupy směřující k poskytování efektivní ošetřovatelské péče a posílení postavení sester ve společnosti.

Co založila Florence Nightingale

srpna 1910, Londýn, Anglie) byla anglická ošetřovatelka, autorka odborné literatury a průkopnice srovnávací lékařské statistiky. Pomohla snížit úmrtnost pacientů v nemocnicích řady zemí a založila první zdravotnickou školu pro dívky. Je pokládána za zakladatelku ošetřovatelství jako vědy.

Kdo je Florence Nightingale : Florence Nightingale, anglická ošetřovatelka šlechtického původu, autorka odborné literatury a průkopnice srovnávací lékařské statistiky, se narodila 12. května 1820 ve Florencii zámožným anglickým rodičům Williamu Edwardovi a Frances Nightingalovým, kteří zrovna pobývali v Itálii.

První ošetřovatelskou školu na světě otevřela Florence Nightingalová u nemocnice sv. Tomáše v Londýně v roce 1860. Tuto školu navštěvovaly ošetřovatelky i z jiných evropských zemí. Právě tato škola se stala vzorem pro zakládání ošetřovatelských škol ve světě.

Na počátku školního roku 1949/50 proběhla reforma zdravotnického školství a všechny dřívější typy škol byly sloučeny v nový typ čtyřletých zdravotnických škol ukončených maturitní zkouškou. V roce 1960 byla škola začleněna do MÚNZ (později KÚNZ) jako škola druhého cyklu s názvem Střední zdravotnická škola.

Jaké jsou cíle ošetřovatelství

Cíle ošetřovatelství

Hlavním cílem ošetřovatelství je systematicky a komplexně uspokojovat potřeby člověka s respektem k individuální kvalitě života, vedoucí k udržení nebo navrácení zdraví, zmírnění fyzické i psychické bolesti v průběhu umírání."Ošetřovatelství je samostatná vědecká disciplína zaměřená na aktivní vyhledávání a uspokojování biologických, psychických a sociálních potřeb nemocného a zdravého člověka v péči o jeho zdraví."Paradigma – teorie oboru

Jiný název pro koncepční model. Je to abstraktní souhrn globálních/všeobecných koncepcí uspořádaný do srozumitelného schématu. Tvoří všeobecné představy o jednotlivci/rodině/skupině, situaci, vztahu, událostech z hlediska dané disciplíny/oboru (v našem případě z hlediska ošetřovatelství).

„Dáma s lampou“ a její podlomené zdraví

Pracovala v nemocnici i v noci a chodila za nemocnými s lampou. V anglickém tisku získala přezdívku „The Lady with the Lamp“ (dáma s lampou), často tak byla i zobrazována.

Kdo byla Florence Nightingale : Florence Nightingale, anglická ošetřovatelka šlechtického původu, autorka odborné literatury a průkopnice srovnávací lékařské statistiky, se narodila 12. května 1820 ve Florencii zámožným anglickým rodičům Williamu Edwardovi a Frances Nightingalovým, kteří zrovna pobývali v Itálii.

Co je to Florence : Florencie (italsky Firenze [firɛːntse]IPA) je metropole italského regionu Toskánsko, ležící na řece Arno. Ve středověku byla Florencie centrem významné městské republiky, která se za vlády rodu Medicejských přeměnila na Florentské vévodství (1531), které se později stalo Velkovévodstvím toskánským (1569).

Jak vznikl nazev zdravotni sestra

zdravotní sestra – ošetřovatelka v nemocnicích a lékařských ordinacích; označení vzniklo díky tomu, že řeholnice ve špitálech pečovaly o nemocné jako sestry a bratři se mezi sebou běžně titulují souvěrci (například křesťané) a příslušníci některých organizací (v České republice např. skauti, lidovci)

Jako první na světě zavedlo povinnou školní docházku roku 1592 protestantské vévodství Pfalz-Zweibrücken (na území dnešního Německa). Na českém území, tehdy souč. habsburské monarchie, byly základy školní docházky položeny za vlády Marie Terezie roku 1774.1.3 Manažer v ošetřovatelství

Manažera Budská (2007) definuje manažera v ošetřovatelství jako jedince, jenž má svěřený tým spolupracovníků, s nimiž dosahuje stanovených cílů. Armstrong a Stephens (2008) popisují, že „manažer“ je někdo, kdo disponuje určitou pravomocí a je ve vedoucím postavení.

Co je cílem ošetřovatelství : Hlavním cílem ošetřovatelství je systematicky a komplexně uspokojovat potřeby člověka s respektem k individuální kvalitě života, vedoucí k udržení nebo navrácení zdraví, zmírnění fyzické i psychické bolesti v průběhu umírání.