Kdy vzniklo klínové písmo?
Nejstarší známé písmo bylo nalezeno na hliněných tabulkách v sumerském městě Uruk (dnešní Irák). Je datováno přibližně do roku 3400 př. n. l. Nejstarší sumerské znaky byly piktogramy (symbolické obrazové přepisy sdělení), toto písmo obsahovalo až 900 znaků a psalo se ve sloupcích.Klínové písmo

Další významnou oblastí je Mezopotámie, nížina mezi Eufratem a Tigridem, kde sídlil národ Sumerů. Sumerové využívaly k psaní hliněné tabulky. Tabulky vynikaly svou trvanlivostí a mnoho se jich tedy zachovalo až do dnešní doby. Sumerové využívali pro psaní klínové písmo.Před existencí skutečného písma si lidé předávali informace např. za pomocí uzlíků. Dokonalejší formu dorozumívání představovaly piktogramy (obrázky), které se vztahovaly k zobrazenému předmětu či osobě. Skutečné písmo vzniklo až tehdy, když písemný znak začal označovat buď celé slovo, nebo slabiku či hlásku.

Kdo rozluštil klínové písmo : Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů (1917) a položil tak základy oboru chetitologie.

Kdo vymyslel klínové písmo

Klínové písmo bylo objeveno v roce 1802 Georgem Friedrichem Grotefendem (1775 – 1853), německým učitelem Göttingenského gymnázia, na základě sázky. Grotefend se vsadil se svým přítelem Firillem, že klínové písmo rozluští, podařilo se mu zjistit z tabulky z mezopotámské oblasti, že se jedná o abecedu.

Proč v Mezopotámii vzniklo písmo : Vznik písem

Všeobecně se předpokládá, že písmo vzniká z obrázků, které si lidé namalovali (vyryli, poznačili apod.). Tyto obrázky (řekněme rané piktogramy) se postupně zjednodušovaly a proměňovaly, až mnohokrát nepřipomínají původní obrázek.

Bedřich Hrozný je celosvětově známý jako ten, kdo rozluštil chetitské klínové písmo, toto však není pravda – klínové písmo bylo rozluštěno již před Hrozným. Celá věc se měla následovně – Bedřich Hrozný byl roku 1914 přizván do týmu orientalistů, kteří chtěli editovat maloasijské texty v klínovém písmu.

Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.

Jak staré je písmo

Zatím nejstarší známé písmo pochází z Mezopotámie z období 3300 let před naším letopočtem. Předpokládá se, že čínské znaky se vyvíjely nezávisle na něm, podotýká agentura AP. V Číně byly zatím za nejstarší považovány nápisy na zvířecích kostech používaných k věštění, které jsou 3600 roků staré.Na jihu Mezopotámie v oblasti Uruku a severnější oblast Džemdet Nasre bylo objeveno 10 000 tabulek a fragmentů popsaných klínovým písmem, tyto byly datovány na rozhraní 4. a 3. tisíciletí př. n. l. Prvním jazykem těchto nejstarších tabulek byla sumerština a obsahovala asi 2 000 znaků, každý znak vyjadřoval pojem.n. l. byl Babylón vypálen a obyvatelstvo odvlečeno do Médie. Klínové písmo: Původně se znaky psaly ve sloupcích shora dolů a zprava doleva, pak ale došlo k otočení o 90° doleva a psalo se zleva doprava. Klínovým písmem se zapisovalo několik jazyků, např.