Kdy vzniká plazma?
V zemských podmínkách se plazma tvoří za vysoké teploty nebo pomocí elektrického výboje, rozlišujeme pak izotermické plazma (plamen, polární záře, ionosféra) nebo výbojové plazma (blesk, obloukový výboj, apod.). Odhaduje se, že 99 % hmoty ve vesmíru je v plazmatickém stavu.Plazma je ionizovaný plyn složený z iontů, elektronů (a případně neutrálních atomů a molekul), který vzniká odtržením elektronů z elektronového obalu atomů plynu, či roztržením molekul (ionizací). Aby byl ionizovaný plyn považován za plazma, musí vykazovat kolektivní chování a kvazineutralitu.plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá ke klinickému použití pro pacienty s projevy krvácení, oběhovým šokem, jaterním selhání, popáleninách, nebo k výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení, imunoglobulínů a očkovacích látek.

Kdo objevil plazmu : V roce 1747 vynalezl Benjamin Franklin bleskosvod a Michael Faraday poprvé definoval čtyři skupenství hmoty: pevná, kapalné, plynná a oheň jako čtvrté skupenství, plazma. První využití technické plazmy vyvinul v roku 1857 Werner von Siemens se svým ozonizátorem na získání ozónu pomocí elektronického výboje.

Kolik má člověk plazmy

Je to nejobjemnější část krve – v těle dospělého člověka jsou zhruba 3 litry krevní plazmy, což je u běžného člověka asi 5-6 % z celkové tělesné hmotnosti.

Proč Nedarovat plazmu : KDO BY PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí: pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu….

Je to nejobjemnější část krve – v těle dospělého člověka jsou zhruba 3 litry krevní plazmy, což je u běžného člověka asi 5-6 % z celkové tělesné hmotnosti. Dále krev obsahuje asi 41 % červených krvinek a okolo 1 % bílých krvinek.

Plazma je od dárce získávána z plné krve v plazmaferetickém přístroji. Pevné součásti krve (červené a bílé krvinky, krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces trvá v dárcovském centru cca 45 minut.

Proč nechodit na plazmu

KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…3000 Kč Léčba krevní plazmou metodou ACP není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, neproplácí ji tedy žádná ze zdravotních pojišťoven ČR. Cena jedné aplikace krevní plazmy na IC Klinice Brno je 3 000 Kč.Menstruace není překážkou v dárcovství krevní plazmy. Pokud se cítíte dobře, můžete přijít darovat. Jak dlouho po porodu mohu darovat Plazmu je možné darovat 6 měsíců po porodu, ale pouze pokud nekojíte.

K čemu se odebraná krevní plasma využívá Všechna odebraná krevní plasma v Cara Plasma se používá vždy a pouze na výrobu životně důležitých léků. Výběr některých léků a jejich využití najdete na stránce O plasmě.

Kolik je za prvni odber plazmy : Darovat lze jednou za 14 dní, měsíčně si tak každý dárce může přijít na 1 800 Kč. Výjimku tvoří první a druhý odběr. Za první odběr dostane dárce náhradu 500 Kč a za druhý odběr 1300 Kč (doplatek 400 Kč za první odběr + náhrada 900 Kč za druhý).

Kolik odběru plazmy za rok : Pravidlo: před prvním odběrem plazmy je nutné alespoň jednou darovat krev (odběr plné krve) na našem oddělení Věk: 18 – 65 let Objednávání v systému Tempus Odebírané množství při jednom odběru závisí na hmotnosti dárce. Maximálně lze darovat 25 litrů plazmy za rok.

Jak často se může chodit na plazmu

Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců. Pokud tento interval překročíte, je nutné přijít nejprve na odběr vzorku krve pro vyšetření infekčních markerů nebo darovat plnou krev a poté přejít zpět na plazmaferézy.

Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.Krevní plazma se používá při výrobě řady životně důležitých léků. Jsou mezi nimi i takové, které pomáhají nemocným se sníženou imunitou, onkologickým onemocněním či poruchou srážlivosti krve. Pomáhá mimo jiné také při náročných chirurgických zákrocích, popáleninách a transplantacích.

Jak se clovek cítí po darovani plazmy : V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu. V takovém případě se odběr okamžitě ukončuje, nejedná se však o závažné problémy, které by vás jakkoliv ohrožovaly.