Kdy vzniká nárok na náhradní volno?
Náhradní volno se poskytuje v rozsahu práce konané přesčas. Pokud se náhradní volno přesouvá do dalších měsíců, v měsíci, v němž byla práce přesčas odpracována, se plat za práci přesčas nevyplatí, při čerpání náhradního volna se naopak plat nekrátí.Při stěhování: Při stěhování má zaměstnanec nárok až na dva dny neplaceného volna. Hledání nové práce: Pokud zaměstnanci končí pracovní poměr, může poslední dva měsíce čerpat neplacené volno na hledání nové práce – vždy nejvýš půl dne za týden.Zákoník práce pojem neplacené pracovní volno nezná. Ovšem v ustanovení § 199 odst. 1 ZP se píše, že jestliže zaměstnanec nemůže konat práci pro jiné důležité osobní překážky v práci týkající se jeho osoby, než uvádí § 191 ZP, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu ve stanoveném rozsahu pracovní volno.

Jak se platí náhradní volno : Náhradní volno poskytne zaměstnavatel zaměstnanci nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Náhrada mzdy za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku.

Kdy vzniká nárok na novou dovolenou

Nárok na dovolenou vám vznikne, pokud jste u nového zaměstnavatele odpracovali alespoň čtyřnásobek týdenní pracovní doby. Jinak řečeno, na dovolenou ve zkušební době máte nárok, když máte za sebou nepřetržitý pracovní poměr v délce alespoň čtyř týdnů. Vypočítává se z poměrné části kalendářního roku.

Co se stane s nevyčerpanou dovolenou : Nárok zaměstnance na nevyčerpanou dovolenou nezaniká, ani nepropadá, ale zaměstnavatel je povinen určit ji zaměstnanci tak, aby ji zaměstnanec mohl vyčerpat nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.

Hledání nové práce. Před koncem pracovního poměru můžete čerpat po dobu dvou měsíců neplacené volno na hledání nového zaměstnání, a to nejvýš půlden týdně. Pokud zaměstnání končí výpovědí ze strany zaměstnavatele (podle § 52 zákoníku práce), máte nárok na volno placené.

Žádost o poskytnutí neplaceného volna můžete podat písemně, ale i sdělit zaměstnavateli ústně. Pokud zaměstnavatel s poskytnutím neplaceného volna souhlasí, doporučuje se vždy sepsat písemnou dohodu o poskytnutí neplaceného volna a jeho rozsahu.

Jak se plati nahrada za svátek

Náhrada za svátek

Připadne-li svátek na den, který je pro zaměstnance jeho pracovním dnem (měl by v tento den odpracovat svoji směnu) a z důvodu svátku tuto směnu neodpracuje, přísluší zaměstnancům odměňovaným mzdou náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.Za dobu čerpání dovolené zaměstnanci přísluší náhrada mzdy/platu ve výši 100 % jeho průměrného výdělku.Podmínkou pro vznik práva na dovolenou za odpracované dny je odpracování alespoň 21 dnů. Za každých odpracovaných 21 dnů přísluší zaměstnanci jedna dvanáctina dovolené za kalendářní rok.

Z uvedeného vyplývá, že pokud si zaměstnanec loňskou dovolenou nevybral, musí si ji co nejdříve (nejdéle do konce kalendářního roku) vybrat. Podle § 222 odst. 2 zákoníku práce zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Kolik dostanu peněz za nevyčerpanou dovolenou : Kompenzace za nevyčerpanou dovolenou se počítá stejně jako náhrada mzdy za dovolenou – odpovídá tedy výši průměrného hrubého výdělku. Ten se stanoví k prvnímu dni za uplynulé kalendářní čtvrtletí (tedy k 1. 1., 1.

Co obnáší neplacené volno : Za dobu neplaceného volna nedostáváte náhradu mzdy. Není tedy z čeho vypočíst daň z příjmů nebo sociální pojištění; z nulového výdělku je neplatíte. Myslete ale na to, že když čerpáte neplacené volno dlouhodobě, může to ovlivnit váš budoucí důchod – jeho výši i samotný vznik nároku.

Jak je placená práce ve svátek

Pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodli, jaký bude v těchto situacích postup, platí následující: za práci ve svátek si vyberete náhradní volno a za přesčas dostanete mzdu plus přesčasový příplatek. To stejné platí i pro další typy příplatků.

V tomto článku se dozvíte:

Datum Den Název svátku
1. 4. Pondělí Velikonoční pondělí
1. 5. Středa Svátek práce
8. 5. Středa Den vítězství
5. 7. Pátek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Při posuzování práva na dovolenou je podstatné, jaký počet násobků týdenní pracovní doby (stanovené či kratší) zaměstnanec odpracoval (v jakém rozsahu vykonával práci). Vedle vlastního výkonu práce se pro účely dovolené jako odpracované posuzují i doby, kdy zaměstnanec z důvodů pro tyto účely uznaných nepracoval.

Kdy bude mít DPP nárok na dovolenou : Pro ulehčení výpočtu dovolené u dohodářů zákonodárce dle ustanovení § 77 odst. 8 Zákoníku práce stanovil fiktivní délku týdenní pracovní doby na 20 hodin týdně. Pro dohodáře to znamená, že pro vznik nároku na dovolenou v daném kalendářním roce bude muset trvat pracovněprávní vztah minimálně 80 hodin.