Kdy vytáhnout celer?
Bulvový celer má tyto speciální vlastnosti

Celer se vyznačuje bulvou o velikosti pěsti s hrubou hnědou slupkou. Vnitřek bulvy je naopak bílý, pevný a vláknitý, stonek a stopka mají zelenou barvu. Zralý bulvový celer je až 60 centimetrů velký, maximální hmotnost je 600 gramů.Celer listový se pěstuje na půdách vlhčích, humózních, hlinitých i těžších. Semeno vyséváme koncem února až začátkem března, protože poměrně dlouho vzchází. Sazenice sázíme do sponu 40 x 30-40 cm, nebo pěstujeme i z přímého výsevu v listopadu, kdy osivo vzchází na jaře. Listy sklízíme průběžně během celé vegetace.Pokud máte celer s natí, pak je vhodné nať odstranit, o tom žádná. Skladování s natí při teplotách 0 až 1°C je samozřejmě také možné, celer s natí však vydrží zhruba 4 týdny a ne 4 měsíce. S natí celer rychle vadne a vadne i ta nať. Je mnohem lepší ji odstranit, umýt a nasušit nebo zamrazit.

Proč nedělá celer bulvy : Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Kdy vytáhnout celer ze země

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.

Proč neroste celer : Pokud celer nemá dostatek živin, je náchylnější k chorobám. Nedostatek draslíku způsobuje, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů, nedostatek boru se projevuje srdéčkovou hnilobou. Správná výživa je proto skvělou prevencí. Celer může trpět také skvrnitostí listů.

Celer má dlouhou vegetační dobu, proto je potřeba jej pěstovat z předpěstovaných sazenic. Bulvový, listový i řapíkatý celer můžete vysévat již od února, nejpozději však v březnu do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem. Drobná semínka celeru klíčí 2 až 3 týdny při teplotě mezi 17°C až 22°C.

Jak předpěstovat a vysazovat celer

Celer klíčí dlouho (i 4 týdny) a potřebuje k tomu teplotu 15–20 °C. Do výsadby na venkovní záhon (ve druhé polovině května) se celer dočká zpravidla dvou přesazení.

Kdy se Vyndavá celer

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní
Špenát 2 – 3 dny 3 – 5 dní

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
celer fazoli, rajčata, pórek, kedluben, kapustu, okurky, papriku, květák, mrkev
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát


Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.

Jak zpracovat celer na zimu : Odpověď: Pokud nemáte sklep, můžete celer skladovat i v pařeništi. Bulvy celeru naskládejte na zem a před mrazíky je přikryjte netkanou textilií a dalšími izolačními vrstvami. Tímto způsobem můžete celer uchovávat na chladném a tmavém místě.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Co zasadit vedle celeru

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
celer fazoli, rajčata, pórek, kedluben, kapustu, okurky, papriku, květák, mrkev
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát


Hnojení celeru

Celer potřebuje dostatek živin, proto je vhodné hnojit organickým hnojivem, bylinnou jíchou nebo zralým kompostem. Hnojení by mělo probíhat pravidelně, ideálně každých 14 dní. Důležité je zejména doplnění boru a hořčíku, čímž lze mimo jiné předcházet také praskání bulev nebo napadení některými chorobami.Už i jednostupňový mrazík dokáže spálit konkrétně rajčata, papriky, okurky i celer. U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.

Jakou teplotu vydrzi celer : Teplota by měla být mezi 18 až 23 ˚C. Pokud je teplota vyšší, rostlinky se začnou vytahovat. Po dobu klíčení a vzcházení dbejte na přiměřenou zálivku. Světlo není pro klíčící celer až tak zásadní.