Filtrační systém spustíme, když se teplota vody pohybuje okolo 10 stupňů – je důležité vyvarovat se spuštění filtrace v době, kdy hrozí noční mrazy, aby nedošlo k porušení UV lampy a tím k úniku vody.Kdy vypnout filtraci v zahradním jezírku Filtraci vypínáme s prvními mrazíky. Vypustí se voda ze všech součástí, které se mohou poškodit mrazem (pokud voda zmrzne, zvětší se její objem a led může roztrhnout potrubí). Můžeme nastavit filtraci v zimním režimu, pokud je filtrace vybudovaná v šachtě v nemrznoucí hloubce.Jak se UV lampa používá Preventivně: Sterilizér by se měl zapínat po každé údržbě na 12-24 hodin. Je to z toho důvodu, že právě během údržby rozvíříme v akváriu velké množství mikroorganismů, bakterií a řas, které nemusí být v akváriu prospěšné a jednak dezinfikujeme také vodu, kterou doplníme do akvária.
Jak dlouho má svítit UV lampa v akváriu : Použití: UV lampu připevníme na výtok hadice vnějšího filtru. Při akutních problémech v akváriu jako je zákal nebo onemocnění ryb necháme lampu puštěnou nepřetržitě do odeznění problému (1-5 dní). V případě prevence máme lampu puštěnou 2-3 hod denně, svítíme před použitím hnojiva, které UV lampa znehodnocuje.
Proč mi pění voda v jezírku
Pěna v jezírku
Příčiny jsou často, překrmování, nedostatečná filtrace, výskyt lokalní řasy (zelená voda) a špatná biologická rovnováha v jezírku. Pěna často vzniká ráno anebo po vydatných deštích. Přestože pěna na hladině jezírka může vypadat zajímavě, může také naznačovat problémy s kvalitou vody.
Kdy pustit filtraci : Filtraci spouštíme co možná nejdříve. Pro spuštění neexistuje žádné univerzální datum, ani hodnota teploty vody, je nutné pouze pečlivě sledovat vývoj počasí a odhadnout konec silnějších mrazů. Pro rychlé zlepšení životních podmínek v jezírku je spuštění filtrace zásadní.
Optimální obsah soli v zahradním jezírku je 1 – 3 kg soli na m2. Toto množství soli ve vodě zajišťuje optimální osmoregulaci, preventivně působí na rybí parazity a zabraňuje onemocněním.
Jak používat jezírkovou UV lampu
- Průhledná do 20 cm – nechte v provozu trvale.
- Průhledná do 40 cm – nechte v provozu 20 hodin denně
- Průhledná do 60 cm – nechte v provozu 10 hodin denně
- Průhledná do 80 cm – nechte v provozu 3 hodiny denně
Jak casto filtrovat Jezirko
Filtrace – je důležité ji pravidelně čistit od nánosu nečistot. Obvyklý interval je 1x měsíčně, kdy je nutné veškerá média propláchnout jezírkovou vodou a zbavit je tak nánosu nečistot.Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.Dobrý den, UV lampa by měla svítit jemně namodralým světlem. Pokud se domníváte, že nefunguje správně, doporučujeme jí reklamovat.
Jak dopomoci k čisté vodě v jezírku
- Pořiďte si filtraci – ta vám vodu mechanicky čistí.
- Pořiďte si čerpadlo – žene vodu do filtrace.
- Fontánky – nemají pouze okrasnou funkci, jak by se mohlo zdát.
- UV lampa – ultrafialové záření snižuje množství řas.
- Čistěte filtr v jezírkové filtraci.
Co na dno jezírka : Na dno nasypte tenkou vrstvu písku nebo štěrku a opatrně ji zalévejte vodou, dokud se nenaplní hloubková zóna. Nyní můžete začít se sázením vodních rostlin. Použijete-li chlorovanou vodu z vodovodu, musíte ji nechat v jezírku před sázením rostlin minimálně jeden týden odstát.
Kdy davat bakterie do jezírka : Celoroční nebo jednorázové přidávání filtračních bakterií do jezírka nemůže škodit. Bakterie se aplikují vždy na jaře, vždy po nestandartních zásazích do jezírka (vypuštění a napuštění, únik vody, léčivo, atd.). Účinnost všech filtračních bakterií klesá zároveň s teplotou vody, a při 5 °C se přestávají množit úplně.
Kdy dát bakterie do jezírka
Jakmile je teplota nad 4-6°C přidávejte bakterie Pure Balls. Jakmile je teplota vody v jezírku nad 18-20°C přidejte do filtrace startovací bakterie Velda BIO bact super start, nebo Evolution Aqua Filter Start. Době je též použití přípravku Velda Bio-Fit pro doúprava vody po zimě.
Pěna v jezírku
Příčiny jsou často, překrmování, nedostatečná filtrace, výskyt lokalní řasy (zelená voda) a špatná biologická rovnováha v jezírku. Pěna často vzniká ráno anebo po vydatných deštích. Přestože pěna na hladině jezírka může vypadat zajímavě, může také naznačovat problémy s kvalitou vody.Na dno v mělkých zónách nasypeme vrstvu písku či štěrku a postupně jezírko naplníme vodou. V případě sadby rostlin, jezírko napustíme cca do 1/3 a do dna umístíme rostliny vložené do košíků nebo květináče s otvorem. Poté jezírko vyplníte celé a zaplavíme i zóny mělčin.
Jak pouzivat UV lampu : Jak používat jezírkovou UV lampu
- Průhledná do 20 cm – nechte v provozu trvale.
- Průhledná do 40 cm – nechte v provozu 20 hodin denně
- Průhledná do 60 cm – nechte v provozu 10 hodin denně
- Průhledná do 80 cm – nechte v provozu 3 hodiny denně