Kdy vynechat otužování?
Otužování je prospěšné v každém věku, ale rozhodně nevhodné je pro kardiaky. Děti a senioři by se měli otužovat mírněji. Lidé s chronickými zdravotními potížemi by se měli před tím, než se do otužování pustí, poradit s lékařem. Nejlépe je začít s otužováním v dětství, ale ani v dospělosti není nic ztraceno.Dejte si ale pozor na chyby, kterých se při otužování můžete dopustit – ledová voda může tělu způsobit velký šok, proto je lepší otužování stupňovat. Při příliš dlouhém pobytu ve vodě zase hrozí podchlazení. Když se otužování provádí správně, tělo z něj benefituje. Otužování vám zlepší imunitu.Myslíte si, že když do vody rychle skočíte, usnadní vám to otužování Naopak, rychlá změna teploty může ohrozit činnost srdce a přivodit tělu šok. Na otužování se tedy vrhněte s rozmyslem a postupně! Do vody, jejíž ideální teplota by měla být kolem 15 °C, vstupujte pozvolna, ale pokud možno bez zastavování.

Kdy se začít otužovat po nemoci : Po uzdravení si dopřejeme nejméně sedmi denní půst od otužování v ledové vodě, až potom začneme pozvolna s dalším otužováním. Nedáváme si obvyklou dávku. Pokud se otužilec náhodou, nebo po nemoci, nadměrně podchladí, když vyjde z vody, nesmí být bez pohybu, i když se tak subjektivně cítí lépe.

Jak dlouho trvá otužování

Délka a postup otužování

Otužování může probíhat tři až čtyři minuty, polévání nebo sprcha 1 až 2 minuty.

Kdo se nesmí otužovat : Kdo se nesmí otužovat Otužování není vhodné pro osoby s vážnými srdečními problémy, vysokým krevním tlakem nebo respiračními onemocněními. Kontraindikací je také těhotenství. Před zahájením otužování by měl každý zájemce svůj záměr konzultovat s lékařem.

Poté, co dokončíte otužování, byste neměli tělo déle vystavovat chladu. Pokud se tedy například otužujete v rybníce či řece, po otužování tělo usušte a oblečte se bez větších prodlev. Doporučené je maximálně krátké (cca 1minutové) cvičení s prodýcháním pro rozproudění krve a zpětné zahřátí organismu.

Aby otužování bylo opravdu otužování, je důležitá pravidelnost. Jednou až dvakrát týdně by mělo stačit. Ideální je chodit plavat pravidelně už od léta a chladnoucí vodou se proplavat až do zimy. Další variantou, ve které hraje hlavní roli voda, je domácí studená sprcha.

Kdy jít ven po nemoci

U méně závažných nemocí, jako je slabá viróza, se doporučuje rekonvalescence alespoň 3 dny po snížení teploty, po léčbě antibiotiky pak minimálně týden. Po dlouhých a závažných onemocněních, jako je například zápal plic, může rekonvalescence trvat až měsíc.Jak dlouho je vhodné ve vodě vydržet Úplným začátečníkům se při prvním kontaktu s ledovou vodou doporučuje vydržet ponořený minimálně 30 sekund. Je ideální tento interval postupně zvyšovat. Vytrvalost se bude časem zlepšovat a pobyt ve studené vodě můžeš postupně prodloužit na 5, 10 a více minut.Poté, co dokončíte otužování, byste neměli tělo déle vystavovat chladu. Pokud se tedy například otužujete v rybníce či řece, po otužování tělo usušte a oblečte se bez větších prodlev. Doporučené je maximálně krátké (cca 1minutové) cvičení s prodýcháním pro rozproudění krve a zpětné zahřátí organismu.

Při každém otužování pak zvyšuj interval studené vody o 5 nebo 10 vteřin. V zimě se doporučuje sprchovat studenou vodou 1 – 3 minuty a v létě zase 3 – 5 minut. Lidské tělo potřebuje čas, aby si na chlad zvyklo a ani proces otužování není výjimkou.

Jak se rychle zotavit po nemoci : Pijte hodně tekutin

Doporučuje se vypít přibližně dva litry tekutin denně. Teplé nápoje jsou obzvláště dobré, protože jejich vysoká teplota může pomoci bojovat s viry. Nápoje doporučené během nemoci a po zotavení z ní jsou například: Čaj s medem a citronem.

Proč nechodit s antibiotiky ven : V životním prostředí se nachází přibližně 15 000 látek (patří mezi ně i některá antibiotika), které mohou způsobit vystupňované kožní reakce na sluneční záření, mají tzv. fotosenzitivní potenciál. Po požití nebo po aplikaci takových látek se kůže stává citlivější na světlo (zejména na ultrafialové záření).

Jak dýchat ve studené vodě

Nejdříve nádech do břicha, pak do hrudníku, tak aby se vaše plíce naplnily zhruba z 90%. Mělo by to být bez tlaku tak, abyste dokázali být uvolnění. Stejně tak výdech – nejprve hrudník, potom břicho a celou dobu se snažit, aby výdech byl delší, než nádech (1,5x – 2x delší).

U běžného nachlazení můžete začít sportovat, jakmile se zbavíte rýmy nebo kašle. Ale nepřežeňte intenzitu cvičení. Dva až tři dny zvolte lehčí tempo a pokud budete v pohodě, zátěž postupně navyšujte. Když jste mimo několik týdnů, mějte za heslo trpělivost.Po nemoci je klíčové poskytnout tělu dostatek odpočinku. Nezatěžujte se příliš brzy fyzickou aktivitou a nešiďte se o spánek. Už naše babičky moc dobře věděly, jak je spánek důležitý, a proto říkaly, že léčí. S kvalitním spánkem vám mohou pomoci různé bylinné čaje, éterické oleje nebo doplňky stravy.

Kdy jít ven po Antibiotikach : Obecně platí pravidlo – jak je dlouhá léčba antibiotiky, tak dlouhá je i rekonvalescence. Dál se přístup liší podle roční doby a počasí. Na jaře a v létě, kdy je venkovní teplota 18-25°C, není větrno, lze po 10-12 dnech bez velké fyzické aktivity povolit dítěti návrat k běžným činnostem.