Kdy vybuchne sopka v Yellowstone?
Yellowstonský supervulkán stále disponuje velkou magmatickou komorou, takže erupce v budoucnu by měly být teoreticky možné. Nicméně Americký úřad geologického průzkumu (USGC) výraznější erupci v dohledné době neočekává.Supervulkán pod americkým Yellowstonským národním parkem je časovanou bombou lidstva. Podle vědců totiž, když k erupci dojde, může vyhladit lidstvo.Značný rozdíl vůči mnohem menšímu atmosférickému tlaku, během výstupu na povrch, má za následek výbušné uvolnění těchto plynů. Při uvolnění energie je do okolí vyvrhován sopečný materiál v podobě kusů lávy a pyroklastik.

Kde Vybuchlá sopka na Islandu : Výbuch sopky nastal na poloostrově Reykjanes v noci 19.3. 2021 jen 30 kilometrů od islandského mezinárodního letiště v Keflavíku a 30 kilometrů jihozápadně od islandského hlavního města, Reykjavík.

Jak se chovat při výbuchu sopky

Při sopečné erupci

Pokud jste během erupce uvnitř, zavřete všechna okna a dveře a zacpěte je ručníky či jiným textilem, abyste zabránili sopečnému prachu vniknutí do interiéru budovy. Netelefonujte, pokud to není nezbytné, ať neblokujete linku pro tísňová volání.

Kdy vybuchla poslední sopka : Vzhledem k velkému množství sopečného popela, který se dostal vysoko do atmosféry, došlo následující rok, zejména pro celou severní polokouli k výraznému ochlazení podnebí (tzv. sopečná zima). Rok 1816 bývá označován jako rok bez léta. Poslední sopečná erupce (VEI 0) proběhla v roce 1967.

Na českém území se již nenachází žádná aktivní sopka. Jednou z vyhaslých sopek je i čedičová kupa Božídarský Špičák, jejíž výška je 1115 m n. m. a nachází se na náhorní planině Krušných hor.

března bylo naměřeno téměř 3000 zemětřesení v epicentru sopky. Za počátek výbuchů je považováno datum 20. března 2010, k erupcím došlo přibližně 8 kilometrů východně od vrcholu sopečného kráteru v oblíbené turistické oblasti zvané Fimmvörðuháls.

Na co si dát pozor na Islandu

Na Islandu je nutno brát v potaz ještě další faktory, než v České republice, jako například zúžené mosty (jednoproudé), slepé body na vrcholku kopců, nebo zúžené prostory silnice (úzké pruhy a skoro žádná pevná krajnice). Pozor také na řízení na štěrkových cestách či na přechodu asfaltové silnice na štěrk.Ochrana před účinky vulkanismu má jako u ostatních hazardů formu aktivní a pasivní. Aktivní obranou je například bombardování nebo ochlazování lávových proudů či stavění ochranných bariér a koryt. Pasivní ochranou je myšlena evakuace obyvatelstva z ohrožených území.Doprovodná sopečná činnost

– výbuch sopky doprovází zemětřesení. Vulkanicky aktivní oblasti se často vyznačují hydrotermální aktivitou, výskytem – gejzírů a horkých pramenů a výrony sopečných plynů.

Olympus Mons je velká štítová sopka na planetě Mars. Je to nejvyšší sopka a největší štítová sopka ve Sluneční soustavě. Olympus Mons, stojící v impozantní výšce asi 22 kilometrů, je téměř třikrát vyšší než Mount Everest, což je nejvyšší hora na Zemi.

Jak se jmenuje největší sopka na světě : Mauna Loa (v jazyce původních obyvatel dlouhá hora) je aktivní štítová sopka, ležící na ostrově Havaj, který je součástí Havajských ostrovů v Tichém oceánu. Její výška od mořského dna až k vrcholu činí cca 10 km a její základna má průměr 120 km.

Jaká je největší sopka : Olympus Mons, stojící v impozantní výšce asi 22 kilometrů, je téměř třikrát vyšší než Mount Everest, což je nejvyšší hora na Zemi. Olympus Mons má průměr základny asi 600 kilometrů, což je srovnatelné s velikostí státu Arizona ve Spojených státech amerických.

Co se nesmí vzít na Island

Je zakázán dovoz narkotik, masa a masných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz zbraní a munice, všech typů telekomunikačních zařízení (kromě 1 mobilního telefonu na osobu), živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu (nesmějí přesáhnout spotřebu odpovídající 100 dnů).

Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.Vulkanologové odhadují, že se na zemském povrchu nachází kolem 500 činných sopek.

Která sopka je nejaktivnější : V současné době se za nejaktivnější sopku na světě považuje Kilauea na ostrově Havaj. Od roku 1983 je téměř nepřetržitě aktivní. Poslední erupce byla zaznamenána v květnu 2018.