Kdy užívat elektrolyty?
Jak se projevuje nedostatek elektrolytů

  1. Zadržování vody v těle.
  2. Výkyvy krevního tlaku.
  3. Dehydratace.
  4. Svalové křeče a záškuby.
  5. Nedostatek energie a únava.
  6. Nevolnost, bolesti hlavy a závratě.
  7. Zvýšený pocit žízně.
  8. Nepravidelný srdeční tep.

Elektrolyty jsou ionizované minerály, které se nachází v krvi, moči a potu. Jde o látky, které po rozpuštění ve vodě získávají kladný či záporný náboj. Umožňují přenos vzruchu v krvi, vnitrobuněčných i mezibuněčných tekutinách a zásadním způsobem ovlivňují většinu metabolických procesů v organismu.Užívání je vhodné zejména pro sportovce, ale obecně i pro aktivní jedince. Protože například hořčík a draslík patří mezi dva nejčastěji deficitní elektrolyty – jejich doplněním lze předejít svalovým křečím, potížím se spánkem, únavě, úzkostem atd.

Jak dostat do těla elektrolyty : Jaké jsou nejlepší zdroje elektrolytů v potravinách Elektrolyty se jsou součástí běžně dostupných potraviny. Najdete je v zelenině, ovoci, luštěninách, mléčných výrobcích, ořeších i semínkách. Dobrým zdrojem je také losos a kokosová voda, která je bohatá zejména na sodík a draslík.

Jak rychle doplnit elektrolyty

Máš několik způsobů, jak se s doplněním elektrolytů poprat:

  1. Iontový nápoj během tréninku. Jednou z klasických možností je koupit si kvalitní “ionťák”, kde všechny výše zmíněné elektrolyty najdeš.
  2. Minerální vody. Dalším účinným způsobem jak doplnit elektrolyty jsou minerální vody.
  3. Běžné potraviny.

Jak se projevuje nedostatek sodíku v těle : Mezi příznaky hyponatremie patří nevolnost až zvracení, bolest hlavy, zmatenost, ztráta energie, ospalost a únava, neklid a podrážděnost, svalová slabost, křeče, kóma. Závažný nedostatek sodíku je akutní stav, který vyžaduje intenzivní lékařskou péči.

Elektrolyty pracují jako tým a vzájemně se ovlivňují, aby umožnily vstup živin do buněk, vypuzení odpadu, výrobu energie a přenos signálů. Zde jsou nejdůležitější elektrolyty pro zdraví výživy: Sodík.

Možností, jak doplnit draslík v těle, máme opravdu mnoho. Nejsnadněji získáme draslík z jídla. Mezi skvělé zdroje draslíku patří hovězí maso a játra, ořechy, špenát, banány, fazole či hrozny.

Jak poznat silný elektrolyt

silný elektrolyt: úplně disociovaný (v ⊙ pouze ve formě iontů) H2SO4, KOH, Ca(OH)2, NaCl, BaSO4, … slabý elektrolyt: i nedisociované molekuly organické kyseliny a zásady, NH3, H2O, . . . −10. Pozn.: V ⊙ NaCl (neobsahuje Ba ani SO4) rozpustnost poněkud vzroste, proto¾e klesne γi.Příčiny hyponatremie i případná léčba závisí na relativním množství tekutin v organismu. Hypovolemická hyponatremie může být způsobená pocením, průjmem nebo zvracením, diuretiky a některými dalšími léky, primární nedostatečností nadledvin, syndromem mozkového plýtvání solí, nebo onemocněním ledvin.Velmi dostupnou formou doplnění sodíku do organismu je konzumace mořské soli nebo minerálních látek. Doporučená denní dávka sodíku není stanovena, obecně se doporučuje nekonzumovat více jak 1,4 g kuchyňské soli.

Elektrolyty silné

jsou takové elektrolyty ve kterých prakticky dochází k rozštěpení všech chemických vazeb v původních látkách a ke vzniku volně pohyblivých iontů. U silných elektrolytů prakticky neexistují nedisociované molekuly původně rozpouštěné látky.

Jak se projevuje když chybí draslík : Nevyrovnaná hladina draslíku může způsobit svalovou slabost či nepravidelný srdeční rytmus. Z toho důvodu je minerál důležitý také pro zdravé srdce a pravidelný srdeční rytmus. Když srdce nebije správně, nemůže účinně pumpovat krev do mozku, orgánů a svalů.

Co jíst když chybí draslík : Při nedostatku draslíku

Potraviny s nejvyšším obsahem draslíku jsou hovězí játra, hovězí maso, fazole, banány, špenát, hrozny a ořechy. Mezi potraviny obsahující draslík ve velmi vysokém množství patří černý čaj a káva. K potravinám s nulovým obsahem draslíku patří lihoviny a rostlinné oleje.

Jak vycistit elektrolyt

Dobrým způsobem, jako očistit kontakty od vyteklého elektrolytu, je ultrazvuková vanička. Za tím účelem však lze také použít bavlněný hadřík nebo vatu napuštěnou octem, který odstraní soli z elektrolytu.

Elektrolyty jsou nabité ionty, které se podílejí na udržení acidobazické rovnováhy v organismu. Acidobazická rovnováha je udržování stálého pH v organismu, které je mírně zásadité. Na tomto udržování se nejvíce podílejí ledviny a plíce. Elektrolyty jsou většinou ionty rozpuštěných solí.Optimální příjem sodíku jsou asi 3 g denně. Jak se projevuje nedostatek: Při nedostatku sodíku vznikají svalové křeče, bolesti hlavy a průjmy. Naopak nadbytek sodíku zvyšuje krevní tlak. Z čeho lze získat dostatečné množství: Nejvýznamnějším zdrojem sodíku je kuchyňská sůl a také masné a rybí výrobky.

Jak se projevuje nedostatek sodíku : Mezi příznaky hyponatremie patří nevolnost až zvracení, bolest hlavy, zmatenost, ztráta energie, ospalost a únava, neklid a podrážděnost, svalová slabost, křeče, kóma. Závažný nedostatek sodíku je akutní stav, který vyžaduje intenzivní lékařskou péči.