Marie Terezie nastoupila na trůn v roce 1740 ve svých 23 letech. S jejím nástupem na trůn nesouhlasili pruský král Fridrich II., Který si dělal nároky na Slezsko, také nesouhlasilo Bavorsko, Sasko, Španělsko a Francie.Marie Terezie (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň) z rodu Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská.Pruské vítězství donutilo Marii Terezii uzavřít příměří ve Vratislavi a berlínskou smlouvou z 28. července 1742 přistoupit na nevýhodný mír, kterým ztratila Kladsko a téměř celé Slezsko.
Čím se proslavila Marie Terezie : Arcivévodkyně rakouská, královna uherská a česká, vévodkyně parmská a burgundská, hraběnka tyrolská, panovnice habsburské říše. Matka 16 dětí, z nichž 7 úspěšně dosadila na evropské trůny. Iniciátorka mnoha revolučních reforem, ze kterých těžíme dodnes.
S kým bojovala Marie Terezie
Po čase se situace uklidnila a Marie Terezie se mohla věnovat dalším záležitostem. V letech 1740 až 1763 se odehrávali tzv. „války o rakouské dědictví“. Jednalo se o tři válečné konflikty o nástupnictví na habsburském trůnu mezi Marií Terezií a jejím sousedy Pruskem, Bavorskem a Francií.
Jak se jmenovala sestra Marie Terezie : Byla nejstarší dcerou císaře Karla VI. a Alţbě- ty Kristýny Brunšvické. Její jediný bratr Leopold zemřel ve věku necelých sedmi měsíců (ještě před jejím narozením). V roce 1730 zemřela i její nejmladší, teprve šestiletá, sestra Marie Amálie.
Začala centralizovat, Vídeň se stala sídlem ústředních úřadů, zavedla povinnou školní docházku, vyrůstaly manufaktury, stavěly se nemocnice, starobince, trestní právo bylo sjednoceno v tereziánském zákoníku, zakázala mučení a také zavedla evidenci obyvatel.
Marie Terezie nastoupila na trůn po smrti svého otce 20. října 1740. Stala se tak panovnicí nad habsburskými zeměmi, arcivévodkyní rakouskou, vévodkyní lotrinskou a vévodkyní toskánskou.
Co zakázala Marie Terezie
Změnila chod správy státu, šlechtici/kněží byli postupně nahrazování císařskými úředníky. Za její vlády vznikl také Rakouský/Tereziánský katastr, tedy soupis půdy. Začaly se také používat první papírové mince bankocetle/bankovky a nová jednotná měna koruna/tolar. Zakázala také trest smrti/mučení při výsleších.Reformy, ze kterých čerpáme dodnes
Začala centralizovat, Vídeň se stala sídlem ústředních úřadů, zavedla povinnou školní docházku, vyrůstaly manufaktury, stavěly se nemocnice, starobince, trestní právo bylo sjednoceno v tereziánském zákoníku, zakázala mučení a také zavedla evidenci obyvatel.Přestože jí ženicha vybral otec, bylo jejich manželství šťastné, oba mladí lidé se brali z lásky. Marie Terezie porodila celkem šestnáct dětí, ne všechny se dožily dospělosti. Vlády se ujala po smrti svého otce v roce 1740. Vládla celkem čtyřicet let až do roku 1780.
Marie Terezie | |
---|---|
Předchůdce | Karel VI. v Českých zemích fakticky: Karel VII. Bavorský |
Nástupce | Josef II. |
Manžel | František I. Štěpán Lotrinský |
Potomci | Josef II. Leopold II. Marie Antoinetta a dalších třináct dětí |
V čem spočívala školská reforma Marie Terezie : Záměrem panovnice byla centralizace říše, která spočívala v jednotném úředním jazyce, jemuž by rozuměly všechny národy habsburské monarchie. Přesto již kolem roku 1790, tedy 16 let od zavedení nového nařízení,se povinné školní docházce v Čechách podrobilo 75 – 80 % dětí.
Jak mluvila Marie Terezie : Její nevázaná radost ze života z ní učinila nadšenou tanečnici a účastnici všech dvorních plesů a slavností. Plynně mluvila italsky, německy, francouzsky a slušně ovládala španělštinu a latinu. Vzdělávali ji jezuité, znala dobře dějiny umění a obsahy děl klasické literatury.
Proč Marie Terezie zavedla reformy
Dlouhé války o habsburské dědictví byly pro Marii Terezii impulsem k zavedení nových reforem. A tak se pustila do radikálních změn, které zásadně ovlivnily směr vývoje českých zemí.
Proti tomu se však postavila i samotná Marie Terezie a v roce 1756 osvobodila posledního odsouzeného v čarodějnickém procesu na českém území. Opravdový pokrok pak přišel s jejím nástupcem, Josefem II., který trest smrti zrušil. Přinesl tak moderní postoj, místo msty na provinilci se snažil o jeho převýchovu.Začala centralizovat, Vídeň se stala sídlem ústředních úřadů, zavedla povinnou školní docházku, vyrůstaly manufaktury, stavěly se nemocnice, starobince, trestní právo bylo sjednoceno v tereziánském zákoníku, zakázala mučení a také zavedla evidenci obyvatel.
Kolik můžu měla Marie Terezie : Mezi Marií Terezií a Františkem Štěpánem panovala hluboká náklonnost.