Je-li chladno a delší dobu neprší, mají mnohé kaktusy růstovou pauzu – většina druhů zkrátka roste v létě a v zimě odpočívá. Začít zimovat byste měli kaktusy zhruba v říjnu, aby plynule prošly přirozeným klesáním teplot. V zimě chlupatým kráskám prospěje chlad, mohou být na světle i ve tmě.Kaktusy všeobecně mají mít v době klidu teplotu 8 – 10°C,některé druhy mají rády teplotu kolem 5°C,některé snesou dokonce i teploty pod nulou,a některé mají rády spíše tepleji,a to,10 – 15°C. Vše tedy záleží od druhu,který pěstuješ.Už v listopadu a prosinci se rostliny pomalu ale jistě připravují na zimu. Vy byste tak už v tyto měsíce měli zapomenout na zálivku a kaktusy přemístit na světlé suché a chladné místo. Vhodná je studená chodba či nějaká nevytápěná místnost, ještě lepší zimní zahrada. Často je jako ideální teplota doporučováno 12 °C.
Kdy dát kaktusy na balkon : Venku je můžeme nechat od dubna do října. Rostlinky je nutné chránit před větrem a deštěm. Na začátku jara, kdy se kaktusy probouzí ze zimního spánku, začnou vytvářet nové trny a začnou zelenat od temene a růst.
Kdy naposledy zalít kaktusy
V době léta (červenec – srpen), kdy jsou extrémní vedra a ve skleníku je i přes 40°C, kaktusy zastavují svůj růst. Proto je v tomto období nezaléváme. Jakmile se trochu ochladí nebo je několik dnů pod mrakem, je čas dopřát kaktusům vodu. Častou chybou začátečníků je také zalévání kaktusů přes zimu!
Jak často zalévat kaktus v zimě : Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.
Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.
Aby byly kaktusy stále v dobré kondici a pěkně kvetly, potřebují přezimování při nižší teplotě (obvykle 8–15 °C), sušším vzduchu, v klidu a bez zálivky.
Co na balkon v zimě
Skvěle se k nim hodí zakrslé jehličnany (konifery) nebo okrasné zelí. K dalším oblíbeným mrazuvzdorným rostlinám, které skvěle doplní vřes v květináči, patří bramboříky, hořce, macešky nebo čemeřice. Tyto rostliny rovněž začínají kvést až v zimě, takže váš balkon bude naprosto kouzelný (ideální na Vánoce!).Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.Červen a červenec je pro kaktusy požehnáním, kvetou a kvetou. Rozkvetlý skleník tak má i pan Rudolf Marek z Černošína, který kaktusy pěstuje už víc jak 15 let.
Chceme-li mít ozdobená okna i balkony rostlinami přes zimu, můžeme zvolit k jejich osázení vytrvalé rostliny, kterým mráz nevadí. Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. hebe, brsleny, libavky (krásné červené kuličky si drží až do jara), břečťan, barvínek, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce.
Co se dá pěstovat v zimě : Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.
Jak zalévat kaktusy když kvetou : U sukulentů doporučujeme přibližně takovýto postup: ve vedrech zalévejte sukulenty jednou za 2-3 dny. V zimních měsících, kdy mají květiny vegetační klid, je zalévejte cca jednou za 3 týdny. Ideální je na východní straně zalévat květiny večer a na západní ráno.
Jak dlouho vydrží vřes v truhlíku
Dobře se k němu hodí i břečťan nebo barvínek. Jedná se o vcelku nenáročnou rostlinu, která nepotřebuje skoro žádnou péči. Vřes Vám vydrží na zahrádce až 15 let. Velmi často se však také využívá jako jednoletá rostlina, pro výsadbu do podzimních truhlíků.
U celoročních truhlíků bude stačit regenerace, stálezelené rostliny doplníte o sezónní. Pokud jste si založili truhlík s jarními cibulovinami, zkraťte si čekání na první jarní květy výsadbou macešek. Někdy si vystačíte bez živých rostlin, efektně vypadá dekorace z větví, šišek, podzimních plodů a okrasných dýní.Existuje totiž zelenina, které zimní teploty neublíží, ba naopak! V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.
Co pěstovat v zimě na balkoně : Které rostliny mohou zůstat na balkoně přes zimu
- vřes, vřesovec, jehličnany.
- kapradiny máta, rozmarýn, mateřídouška.
- břečťan většina skalniček.