Kdy trhat kopřivy?
Po jarním tání můžeme začít pampeliškovým kořenem a velmi brzy se nad zemí objevují kopřivy. Až do prvních podzimních mrazíků se zase sbírá například šípek. Kořeny sbíráme během jarních a podzimních měsíců, tedy v době vegetačního klidu, a to ideálně ráno a večer. Květy mají největší sílu v době plného rozkvětu.Také lidé, kteří berou různé druhy léků, by se měli o možnosti pít kopřivový čaj poradit nejprve s lékařem. Proto je důležité vědět, jak kopřivový čaj užívat a také jak dlouho se kopřivový čaj pije. Doporučená doba pití kopřivového čaje v kuse jsou až tři měsíce.Kopřivový sirup je úplně úžasná věc, pokud vám teda nevadí zelená barva. Nejlepší je kopřivy sbírat na jaře, kdy mají nejvíc minerálů a vitamínů. V létě sbírám vrchní lístky mladých (nekvetoucích) rostlin. Vyhněte se skládkám a znečištěným místům.

Jak dlouho sušit kopřivy : Sušené kopřivy

  1. 35°- 40°C.
  2. 6 – 10 hodiny.

Jak dlouho louhovat kopřivy

Kopřivový výluh prospívá zdraví a normálnímu stavu a funkcí močových cest, ledvin a prostaty. Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.

Jak se sbírá Kopřiva : Pro sběr listů jsou nejvhodnější jarní rostliny, které sbíráme od jara až do května. Vybíráme jen vrchní listy, které jsou nejmladší. Nať můžeme sbírat celé období před květem, tedy v průběhu celého léta a začátku podzimu. Při sběru se vyhýbáme místům, kde kopřivy rostou velmi hojně.

Na 1 šálek čaje vezmeme přibližně tolik pokrájené kopřivy, kolik zvládneme uchopit prsty jedné ruky. Spaříme horkou vodou, necháme 8-15 minut luhovat, scedíme a po doušcích popíjíme denně až 4 šálky.

Možné účinky kopřivového čaje na tělo:

  • podporuje metabolismus a čistí tělo.
  • díky obsaženým flavonoidům omezuje zánětlivé procesy, například při revmatu.
  • působí močopudně, a pomáhá tak při zánětu močového měchýře.
  • posiluje imunitní systém.
  • snižuje krevní tlak i cukr.
  • zmírňuje žaludeční obtíže.
  • omezuje menstruační obtíže.

Jak trhat kopřivu

Na jaře (a také na podzim) je vhodné popíjet 2 až 3 týdny kopřivový nálev, na jaře ideálně z čerstvé natě. To znamená, že kopřivy několik cm vysoké odtrhneme celé, v zemi ponecháme pouze kořen, ze kterého brzy vyroste nová rostlina. Nať je vhodné trhat v rukavicích…. kopřiva má vysoký obsah vitaminu C, vitaminy skupiny B, spoustu chlorofylu, ale také minerálních látek a stopových prvků. … ji lze použít čerstvou do omelet, na špenát, do polévek, nádivek, placek, do těstovin, spařenou do salátů nebo na šťávu!Kopřivový čaj vám vyčistí krev

Kopřiva je výborným čističem krve, pomáhá ovšem také s léčbou chudokrevnosti, problémy s trávením, průjmy nebo plynatostí. Čaj si naordinujte jako jarní očistnou kúru. Jednu lžičku kopřivových listů zalijte v šálku 250 ml vroucí vody.

Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až kopinaté. Květy tvoří laty uložené v paždích listů. Kopřiva se nazývá dvoudomá proto, že neplodí všechny rostliny. Prohlédnete-li si kvetoucí kopřivu, uvidíte, že květenství, která visí z paždí lístků, nejsou stejná.

Jak dlouho se vaří kopřiva : Příprava kopřivy

Čerstvě lisovaná kopřiva se zase popíjí na pročištění krve. TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku přelijte 250 ml vroucí vody, louhujte 10 – 15 minut a poté sceďte. Nálev se připravuje vždy čerstvý.

Na co působí kopřivový čaj : Možné účinky kopřivového čaje na tělo:

  • podporuje metabolismus a čistí tělo.
  • díky obsaženým flavonoidům omezuje zánětlivé procesy, například při revmatu.
  • působí močopudně, a pomáhá tak při zánětu močového měchýře.
  • posiluje imunitní systém.
  • snižuje krevní tlak i cukr.
  • zmírňuje žaludeční obtíže.
  • omezuje menstruační obtíže.

Co všechno léčí kopřiva

Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.

Kopřiva se skvěle hodí do jarní očistné kuchyně. Můžete si například společně s pampeliškou a sedmikráskami připravit chutný jarní salátek. Kopřivu přidáváme doma i do zeleninových polévek. Můj oblíbený kopřivový recept jsou šťouchané brambory se spařenou kopřivou a orestovaným tempehem.Kopřivový výluh prospívá zdraví a normálnímu stavu a funkcí močových cest, ledvin a prostaty. Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.

Jak uchovat cerstve kopřivy : Jak uchovat čerstvé kopřivy Čerstvé kopřivy po natrhání rozložíme na bedničky a lehce natřepeme, chráníme je před zapařením. Uchováváme je v suchu a zbytečně je nevystavujeme světlu. Spotřebujeme je co nejdříve po natrhání, buď do jídel a nápojů, nebo je usušíme.