Kdy Trepka vytváří cystu?
Trepka velká je při délce 0,17–0,35 mm největší z rodu trepek a je pozorovatelná i pouhým okem. Má asymetrický tvar připomínající botu, který se rozšiřuje směrem k zadní části, což jí přineslo svůj český rodový název.Prvoci se živí pinocytózou, osmoticky celým povrchem těla, pomocí panožek (fagocytózou) nebo mají vytvořen otvor pro příjem potravy, tzv. buněčná ústa (cytostoma) a pro vyvrhování nestrávených zbytků buněčnou řiť (cytopyge, cytoprokt).Trepky jsou jednobuněční prvoci zařazení do kmene nálevníků. Žijí v mírně tekoucích nebo stojatých vodách a jsou nedílnou součástí potravního řetězce. Živí se řasami a dalšími mikroorganismy a zároveň jsou potravou pro další drobné organismy.

Jak se dělá Senny nálev : Senný nálev

Do větší zavařovací sklenice nasypeme zeminu a rostlinný materiál, například seno. Směs zalijeme vodou z rybníka. Sklenici uzavřeme víčkem a necháme stát na světlém a teplém místě. První nálevníci se objeví do týdne, ale je vhodné v kultivaci pokračovat po dobu 3–5 týdnů.

Kde se vyskytuje trepka

Nejznámější nálevníci jsou druhy rodu trepka (Paramecium). V přírodě se vyskytují v rybníčcích, tůních, rašeliništích, ale i louţích a příkopech. Dalšími běţnými druhy nálevníků je bobovka (Colpidium) a vejcovka (Glaucoma).

Jak vznikne trepka : Když voda vyschne nebo zamrzne, vytvoří trepka na povrchu těla pevnou schránku – tak vznikne cysta, která umožňuje trepce přežít nepříznivé podmínky. Větrem jsou cysty roznášeny do širokého okolí. Když se dostanou do vody, obal se rozruší a trepky se začnou opět pohybovat a rozmnožovat. Přenáší ji moucha tse-tse.

Nepohlavní rozmnožování má podobu běžného buněčného dělení. tzv. konjugace = výměna části genetické informace mezi dvěma buňkami pomocí buněčných úst (probíhá u nálevníků) Cysta – nepohyblivé stadium chráněné odolnými obaly, slouží k přežití nepříznivých podmínek (zima, sucho…).

Trepka se rozmnožuje většinou nepohlavně. Jedinec vyroste na dospělém jedinci a po čase se oddělí. Trepky mají i pohlavní rozmnožování. Nazývá se konjugace.

Jak chovat trepky

Trepka (Paramecium sp.)

1 zrno se dává do 10 ml vody, nechá se vařit asi 15 minut. Potom se nechá v zakryté nádobě vychladnout a odstát 1 – 3 dny a naočkuje se 1 ml ze zavedené kultury do 10 ml vody s uvařenou pšenicí. Může být na světlém místě.Zatímco fotosynteticky organismy jako váleč (Volvox) nebo krásnoočko (Euglena) vyžadují určité množství světla, druhy jako trepka nebo améby se mohou rozmnožit i ve tmě. Za 3–4 dny začne nálev zahnívat, voda se zamlží a do týdne se objeví první nálevníci a bakterie.v senném nálevu připraveném z vody, sena, rozkládajících se rostlin, listů a malého množství hlíny. Všude v přírodě a tedy i v seně jsou přítomné cysty nálevníků, ze kterých ve vodě vzniknou aktivní nálevníci. Obr.: Zástupci mikrofauny.

Senný nálev (Malečková 1996)

Přidáme i rozkládající se rostliny, listy, trochu bahna. Lahev přikryjeme hodinovým sklem nebo Petriho miskou a necháme při pokojové teplotě. Po 3–4 dnech začne nálev zahnívat a na jeho povrchu se vytvoří blanka.

Čím se živí Trepka velká : V přírodě se živí baktériemi z rozkládající se vegetace, krásnoočky (Euglena) nebo mikroskopickými řasami, při nedostatku živin trpí kultura kanibalismem. V umělé kultuře vychytává z vody i škrobová zrna a podobná mikroskopická krmiva.

Jak se rozmnožuje trepka : Trepky mají i pohlavní rozmnožování. Nazývá se konjugace. Jedinci splynou buněčnými ústy, generativní jádro prodělá redukční dělení, vegetativní se dvakrát rozpadá. Následuje vznik čtyř jader, tři z nich zanikají a čtvrté se haploidně rozdělí na dvě.

Proč se mi dělají cysty

Drtivá většina cyst vzniká u žen v reprodukčním věku v důsledku změn při menstruačním cyklu a souvisí se zráním a uvolňováním vajíček. Často se začínají vytvářet po porodu. Jiné příčiny mohou zahrnovat endometriózu, těhotenství nebo další gynekologické zdravotní stavy.

Pokud cysty nepůsobí obtíže, zpravidla léčbu nevyžadují. U symptomatických cyst léčba většinou spočívá v odstranění či drenáži. V případě, že kdekoliv na těle najdete cystický útvar, neodkladně navštivte lékaře.Trepka se ţiví bakteriemi a drobnými řasami. Potravu přijímá buněčnými ústy, která pokračují do nitra buňky nálevkovitým buněčným hltanem, do něhoţ je mikroskopická potrava strhávána vířením příústních brv – ústní políčko. Zplodiny látkové přeměny jsou odstraňovány na určitém místě těla – buněčná řiť.

Jak zabránit tvorbě cyst : Vznik cyst souvisí i s celkově sníženou imunitou, alergiemi a častými kandidózami, které způsobují přemnožené kvasinky. V rámci preventivních opatření je proto zapotřebí co nejvíc omezit přísun bílého rafinovaného cukru, kterým se kvasinky živí a který mimo jiné přetěžuje slinivku.