Kdy sázet lišku?
Výsadba lísky

Výsadba by měla proběhnout na jaře nebo na podzim, přičemž je třeba zajistit dostatečný prostor mezi jednotlivými keři pro jejich růst a údržbu. Jednotlivé keře vysazujeme asi tři až čtyři metry od sebe. V případě výsadby různých druhů lísek (obecná x turecká) by měly být rozestupy ještě větší.Půda by měla být lehčí, hlinoto-písčitá, až písčito-hlinitá, teplá, dobře propustná, nicméně vlhká, nepřemokřená. Jednotlivé keře vysazujeme ve vzdálenosti 3-4m. Bohatý kořenový systém dostatečně zpěvňuje půdu, tudíž lze tyto keře vysázet i do svahu, nejlépe do max. nadmořské výšky 750.Keř by tedy měl být rozprostřený do šířky a bohatě rozvětvený. Každé 2 až 4 roky proto během zimy vyřežte nejstarší větve a nahraďte je mladými; odstraňte také postranní obrost, který směřuje dovnitř keře. Později, v průběhu vegetace, odstraňte všechny přebývající výmladky.

Jak rychle roste líska : Lísky rostou zásadně v severním mírném pásu a rostou velice rychle, pouze stromovité drihy a odrůdy rostou pomaleji. Za 10 let dosáhnou dvou metrů a čtyř až sedmi metrů dorostou až za 30 let.

Jak pěstovat Lišku

Líska obecná je velmi nenáročná a prospívá i v polostínu. Šlechtěné lísky, pokud mají dobře plodit, mají nároky větší. Je třeba jim dopřát slunce, půda jim svědčí středně vlhká, hlinitá. Nemají rády těžké, zamokřené ani studené půdy, ale ani přílišné sucho.

Proč lišky štěkají : Liška je krmí asi 40 dní. V tomto období již vycházejí z doupěte a skotačí nebo se vyhřívají na slunci. Při hraní vrčí a štěkají. Liška se o ně náležitě stará, aby je dobře nasytila​​, tak usilovně loví vše, na co natrefí.

Líska obecná je velmi nenáročná a prospívá i v polostínu. Šlechtěné lísky, pokud mají dobře plodit, mají nároky větší. Je třeba jim dopřát slunce, půda jim svědčí středně vlhká, hlinitá. Nemají rády těžké, zamokřené ani studené půdy, ale ani přílišné sucho.

Patřím mezi všežravce a dávám přednost tomu, co snadno chytím. Převážnou část mé kořisti tvoří myši a jiní drobní hlodavci. Dále mám ráda malé ptáky či králíky a nepohrdnu ani žížalou, broukem či housenkou. Troufnu si však i na větší kořist – například mladé či zesláblé kusy srnčí zvěře.

Kdy se stříhá liška

Vitální lísky i vrby rychle regenerují a prominou ledacos. Předjaří je ideální termín k řezu. Rostliny to nejméně stresuje a nám při práci nepřekážejí listy. Na slabší větve použijeme nůžky, silnější odřízneme pilkou.Líska plodí na jednoletém dřevě a vhodné období pro její řez je v předjaří. Zato ořešák při zimním řezu roní mízu. Z vytvořené rány vytéká velké množství vody s živinami. Proto ořešáky řežeme v době vegetace letním řezem, ideálně v srpnu.Vegetativní množení

V listopadu odřízneme ze zdravých větví asi 30 cm dlouhé řízky, o něco silnější než tužka, a zapíchneme je do lehkého substrátu tak, aby třetina koukala ven. Na jaře obrazí a na podzim nebo na jaře příštího roku je pak můžeme přesadit na trvalé stanoviště. Lísky lze množit i hřížením.

Roste od června do října.

Kdy se stříhá Liška : Vitální lísky i vrby rychle regenerují a prominou ledacos. Předjaří je ideální termín k řezu. Rostliny to nejméně stresuje a nám při práci nepřekážejí listy. Na slabší větve použijeme nůžky, silnější odřízneme pilkou.

Kdy chodí liška na slepice : Jak lišky loví Lišky útočí na slepice ve všechny hodinách dne. Loví ve dne i v noci. Jsou rychlé, záludné, vypočítavé a někdy je i těžké identifikovat, zda útočila liška nebo jiný predátor.

Jak zní liška

Její štěkot je trošku vyšší než u psů, ale stále celkem podobný psímu. Také stejně jako psi různě kňučí, občas ale také pískají a nebo dokáží vydávat zvuky připomínající klikání. Ze zvuků specifických pro lišku tu máme křik. Používají je například samice, když chtějí dát světu najevo, že mají zájem o páření.

Liška je nazývána jako „nebezpečný druh zvířete“, tudíž je k jejímu chovu nutné povolení od státní veterinární správy. Už tohle komplikuje celé chování a ochočování tohoto tvorečka. Pro laiky je lištička něco jako divoký pes, je tedy možné ji krmit granulemi, ale je potřeba ji také očkovat a odčervovat.Obvykle zabíjí slepice tím, že jim kousne do krku nebo do hlavy, a pak je zardousí. Může také slepici zranit nebo omráčit tím, že ji udeří do těla nebo do křídel. Liška pak slepici odnese do bezpečí, nebo ji roztrhá na kusy a sní na místě.

Proč je liška škodná : Jejich jediným nepřítelem jsou totiž u nás jen nemoci a právě myslivci," vysvětlil Čmejla. Podle něj lišky škodí především dvěma způsoby. Jejich největší nebezpečnost spočívá ve vzteklině. "Slinami nebo přímým kousnutím může nakazit vzteklinou ostatní zvěř i člověka.