Kdy sázet brambory do skleníku?
S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.Podle běžně známých agrotechnických norem by se měly brambory sázet v poslední dekádě dubna, podle zahrádkářů se musí do půdy dostat nejpozději na prvního máje.Vysít lze třeba ředkvičky, různé druhy salátů jako je hlávkový salát, rukola, kozlíček polníček a roketa, dále špenát, mangold, čínské zelí, kedlubny, ředkev, fenykl, nebo čekanku. Neprohloupíte ani s výsevem bylinek, třeba pažitky, nebo kopru.

Co zasadit do skleníku v březnu : V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku chystá k výsadku i česnek a cibule. V druhé půlce měsíce bude k návštěvě skleníku o důvod navíc. Čeká tu totiž první křupavoučká sklizeň.

Co vysadit v únoru do skleníku

Vysévat v tuto dobu doma můžete například cibuli, květák, brokolici, kedluben, pórek, papriky, rajčata nebo hlávkový salát. U truhlíkových rostlin pravidelně kontrolujte výskyt mšic. V únoru je taktéž možné vysít ve skleníku špenát.

Co zasadit vedle paprik : Co zasadit vedle paprik:

  1. Rajče.
  2. Kapusta.
  3. Kedlubny.
  4. Česnek.
  5. Cibule.
  6. Fazole.
  7. Mrkev.
  8. Petržel.

Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.


V mírných oblastech můžete často začít sázet brambory již na začátku dubna, v chladnějších koutech se vyplatí počkat až na začátek května. Při výsadbě brambor dbejte na to, aby měly vhodné sousedy: brambory si velmi dobře rozumí se špenátem, kedlubnami, bobem, kukuřicí a dalšími druhy zelí v bezprostřední blízkosti.

Co můžu zasadit do skleníku

Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka.Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.9) Pokud máte vytápěný skleník, můžete do něj vysazovat papriku již v druhé polovině března. Do studeného skleníku vysazujte v druhé polovině dubna. Když musíte pěstovat v krytých prostorách více plodin, dejte papriku doprostřed a rajčata do průvanu, na kraj ke dveřím.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jak sázet papriky po dvou : Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Rostlinky zahrňte zeminou dostatečně vysoko, aby je vítr nezlomil, a ještě jednou trochu zalijte.

Jak urychlit klíčení brambor : Jak urychlit klíčení brambor Brambory umístíme do nevytápěné místnosti, kde ale teploty neklesají pod nulu. Toto místo by mohlo být světlé, to klíčení ještě více podpoří. Jednotlivé brambory pak otočte tak, aby jejich očka směřovala nahoru.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy můžeme vysévat mrkev, kořenovou i naťovou petržel, cibuli a včetně šalotky, zimní odrůdy česneku (paličák i nepaličák), košťálovin (např. květák Arktur a hlávková kapusta Arkta) a také přezimující špičaté zelí.Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Proč se sází papriky po dvou : Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.