Zralé dýně poznáte podle žlutohnědého zbarvení a zkorkovatění stopky. Okolo nasazení stopky se na slupce začnou objevovat vlasové trhlinky a slupku už nelze proříznout nehtem. Před konečným uskladněním nechte dýně ještě dva až tři týdny osychat na teplém místě chráněném před deštěm.Jak poznat zralou dýní
Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.
Jak sklidit dýní : Plody dýní sklízíme odříznutím ostrým nožem a nebo ustřižením zahradními nůžkami tak, abychom dýním ponechali stopky dlouhé alespoň 5 cm (čím delší, tím lépe). Dbáme pak na to, abychom stopku nedolomili při žádné další manipulaci.
Jak oloupat Spagetovou dýní
Její výhodou je, že se na rozdíl od ostatních dýní nemusí loupat. Je krásně zbarvená a skvělá do pečených, dušených i vařených jídel. Často ji dostanete v kvalitě bio a pro její nasládlou trochu oříškovou chuť ji milují také děti.
Jak dlouho se peče špagetová dýně : Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).
Nároky a péče o rostlinu
Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (
Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.
Kdy je zralé Hokkaido
Dobrý den, Hokkaido sklízíme až má plod tvrdou slupku a červenooranžové vybarvení. Tykve pro skladování jsou zralé tehdy, až jsou jejich stopky uschlé a dřevnaté. Plody určené na skladování nesmí být poškozené.Okrasné tykve lze sklízet v září i říjnu. Měly by však být dobře vyzrálé, jinak začnou brzy hnít. Slupka zralých plodů je velmi tvrdá, již se neleskne. Na stonku se tvoří suché praskliny a postupně zasychá.Zralé plody poznáte podle toho, že mají už zaschlou stopku. Pokud dýni podtrhnete ve chvíli, kdy ještě není zralá, mohou se skrz stopku dostat do dýně bakterie, které ji rychleji zkazí. Proto volte jen ty, které už mají zaschlou stopku, jinak je dýně náchylná k hnilobě.
Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).
Jak poznam že je dýně jedlá : Rozeznat jedlou dýni od nejedlé není vždy jednoduché, protože jsou si velmi podobné tvarem i barvou. Snadným vodítkem je chuť. Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej.
Jak oloupat Spagetovou dýni : Její výhodou je, že se na rozdíl od ostatních dýní nemusí loupat. Je krásně zbarvená a skvělá do pečených, dušených i vařených jídel. Často ji dostanete v kvalitě bio a pro její nasládlou trochu oříškovou chuť ji milují také děti.
Co se dělá ze špagetové dýně
I špagetová dýně se dá podobně jako jiné druhy dýní různě plnit a zapékat. Máte-li rádi boloňské špagety, můžete dužninu dýně po upečení načechrat vidličkou, přidat boloňskou omáčku, povrch posypat mozzarellou a zapéct dozlatova v troubě.
Dobrý den, z jedné rostliny sklidím jen 1 až 2 plody. Ostatní samičí květy na rostlině kvetou, ale po odkvětu nerostou a zhnědnou, upadnou. Chci tím říci, že na jedné rostlině je hodně takových květů, ale jen jeden nebo dva dorostou požadované velikosti, a to je málo.Jak dlouho vydlabaná dýně vydrží Krásná ozdoba vydrží čerstvá asi týden. Její životnost prodloužíte, pokud potřete vnitřek a všechny řezy vazelínou. Díky tomu bude méně vysychat, ale použití hořlavých látek ve spojení s vnitřním zvyšuje riziko požáru.
Jak uchovat hokaido na zimu : Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.