Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.Udržet bakterie „na uzdě“ pomáhá i vyplachování úst vodou po jídle. V každém případě byste ale měli dodržovat pravidlo „2×2“. Čistěte si zuby alespoň 2× denně po dobu dvou minut – jednou ráno po snídani, jednou večer před spaním.Sklovina se stává díky tomu měkčí a snadněji se poškodí, posléze tak snadněji vznikají zubní kameny nebo kazy. Trvá zhruba 30 minut po ukončení jídla, než se opět pH v ústech stabilizuje. Proto bychom se měli držet základního pravidla, tedy počkat zhruba půl hodiny po jídle s čištěním zubů.
Kdy začít s čištěním zubů : Kdy začít s čištěním zubů S čištěním zubů se doporučuje začít, jakmile se prořeže první zub, do té doby nemá smysl ústa jakkoli vytírat či vyplachovat. V prvním roce se zuby čistí bez použití zubní pasty, a to 2× denně.
Co se stane když si nebudu čistit zuby
Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.
Jak dlouho nejíst po čištění zubů : Samozřejmostí je po vyčištění už nic nejíst. Ráno už není očista zubů tak důležitá, ale kvůli dobrému pocitu v ústní dutině, je také vhodná. Rozhodně si ale zuby nečistěte bezprostředně poté, když sníte něco sladkého nebo kyselého.
Ten máme většinou večer. Během dne se také nahromadily zbytky jídla v mezizubních prostorech, které by pomohly bakteriím se během noci namnožit. Dalším důvodem, proč čistit zuby večer je zubní plak, který se vytváří především během noci, kdy jej nic neruší.
Pravidelné čištění zubů je nezbytné pro zdraví zubů, dásní a také pro svěží dech. Jestliže si zuby pravidelně nečistíme, vznikají v ústech nežádoucí látky, které jsou příčinou vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Pro zuby je nebezpečný zubní plak.
Co se stane když nebudete si čistit zuby
Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.Jak často je třeba navštívit dentálního hygienika Všeobecná doporučení tvrdí, že dentální hygienu bychom měli podstoupit minimálně jednou za 6 měsíců, tedy 2x ročně. Ale nepanikařte, víme, že toho máte hodně, a pokud si důkladně čistíte zuby a mezizubní prostory, pak je v pořádku navštívíte-li hygienika 1x ročně.Čištění zubů bez použití pasty může zahrnovat několik alternativních metod, jako je suché čištění, používání ústní vody, nebo dokonce žvýkání žvýkačky. Právě tyto metody se stávají čím dál populárnějšími alternativami.
Co nedělat:
Nevyplachujte příliš. Nepoužívejte s agresivní výplachy s obsahem alkoholu. Vyzkoušejte vyplachovat jen jemně slanou vodou. Nejezte tvrdé, křupavé nebo lepivé potraviny, které mohou poškodit krevní sraženinu.
Jak moc bolí dentální hygiena : Zpravidla nebolí. Někteří pacienti dokonce při dentální hygieně klimbnou. V případě citlivých zubů se může stát, že je dentální hygiena nepříjemná, ale ne bolestivá. Výjimkou mohou být případy pacientů, jejichž stav je velmi vážný a zubní kámen se usadil hluboko v dásňovém žlábku.
Co se stane když si zapomenu vyčistit zuby : Vědci tvrdí, že každý, kdo pravidelně vynechává čištění zubů, ať už ráno, nebo v noci, si zadělává na choroby dutiny ústní. Ať už půjde o zubní kaz, nebo onemocnění dásní, následné stomatologické ošetření je mnohem dražší než zubní kartáček. k poklesu tvorby slin a tak i ke sníženému samoočišťování zubů.
Kdy začít čistit zuby
Když se vašemu dítěti prořežou první zoubky, není zubní pasta potřeba. Kdy a jakou pastu začít používat, záleží na více faktorech. Pokud si dítě nechá zuby v klidu vyčistit a vy tedy máte možnost čistit perfektně, není pasta třeba až do doby, než dítě umí pastu vyplivnout.
Po dokončení dentální hygieny se doporučuje 30min nejíst, nekouřit a nepít nic barevného (káva, čaj, džusy, víno). Jak často navštívit ordinaci dentální hygieny První (vstupní) návštěva je zpravidla nejdelší, většinou se jedná o více než60 minut strávených v ordinaci.Je tedy vhodné si na první návštěvu přinést pomůcky, které doma na čištění používáte. Dále odstraní případný plak nebo zubní kámen. Stanoví také další postup, který se odvíjí od situace v dutině ústní. Pokud má pacient velmi dobrou hygienu, stihne se většinou vše v první návštěvě.
Co dělat když nemám kartáček na zuby : Raději kapesník než cizí kartáček
V takovém případě podle dentální hygienistky Terezy Pěnkavové nepomůže ani pouhé vypláchnutí ústní vodou nebo zubní pastou. Zuby lze totiž vyčistit pouze mechanicky. „Když však nemáme dostupný nový kartáček, použijeme alespoň stíravou metodu nějakým kapesníčkem či jinou látkou.