Kdy se zabíjí prase?
Tradičně proto zabijačkové období začíná v prosinci a trvá až do masopustního úterý před Velikonocemi. Jako první si připravte prostory, kde se bude provádět porážka a vykrvení prasete a kde budete prasátko po zabití pařit a zbavovat štětin. K paření prasete vám nesmí chybět dřevěné necky.Z jednoho prasete získáme 16–19 m tenkého střeva a 4–5 m tlustého střeva, do nichž pak můžeme naplnit jitrnice, jelita či klobásy.Při vykrvování ve visu přidržuje pracovník prase levou rukou za levou přední nohu a pravou rukou vpichuje nůž mezi krk a hruď tak, aby špička tenkého vykrývacího nože směřovala k páteři. Tím zasáhne a protne hlavový a končetinový kmen tepen asi v úrovni prvního žebra.

Jak dlouho trvá zabíjačka : Zabijačka většinou trvá celý den – porážka, vykrvácení, odchlupení, vyvrhnutí vnitřností, bourání, čištění střev a zpracování produktů z masa.

Kolik masa je z půlky prasete

Jedna půlka váží cca 45 – 60 kg u prasničky a cca 35 – 55 kg ve variantě mladý kaneček. Uvedená cena za půlku je průměrná orientační – konečná cena půlky je dle skutečné váhy. Prosím uveďte do poznámky, zda byste raději větší či menší – pokud to půjde, tak při výběru k tomu přihlédneme. Cena je 179 Kč za kg vč.

Co nachystat na zabijačku : Většinou je potřeba sehnat dostatek kvalitního koření, dostatek cibule a česneku, kroupy (případně rýži nebo bílé pečivo), obaly na tlačenku a prejt. POTŘEBUJETE HÁČKY DO UDÍRNY, ROZPORKU NA ZAVĚŠENÍ PRASETE, ZVONEK NA PRASE, JEHLU NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNIC, PLNIČKU JITRNIC NEBO KLOBÁS

Porážková hmotnost

Obvyklá hmotnost pro porážku je 105 až 115 kg, tato hmotnost se považuje za ideální vzhledem k poměru ceny a výtěžnosti masa. Pokud by porážková hmotnost dosahovala vyšších cifer, narůstal by podíl sádla (prasata okolo 150 kg).

Uvedená cena je za 16 kg bedýnku. Cena bude stanovená dle přesné váhy poraženého prasete v rozmezí 14–17 kg – počítejte s cenou mezi 1442 Kč a 1751 Kč.

Kdy jde prase na porazku

Pohlavní pud se u kanců projevuje již ve věku 4-6 měsíců. Nákup kanců do chovů probíhá na aukcích ve věku 6-9 měsíců a do samotné plemenitby se kanci zařazují až ve věku 9-10 měsíců. K pohlavnímu dospívání u samic dochází ve věku 6-8 měsíců (hmotnost 90 kg).„Hlavní jehněčí sezóna je až na podzim, kdy dorůstají ideálního stáří šest až osm měsíců a jsou vhodná pro porážku. Jejich maso je tehdy v ideální rovnováze je křehké a šťavnaté a zároveň už je ovce dostatečně osvalená, což velikonoční jehňata nebývají.Jak dlouho to bude, to záleží také na nás samotných. Budeme-li ledničku neustále otevírat a zavírat a například rukou zkoumat stav zabijačkové pochoutky, vydrží uzeniny ze zabijačky v optimálním stavu dva až tři dny, budeme-li zodpovědnější, prodloužíme jejich trvanlivost zhruba o dva dny déle.

Koření na zabijačku

Koření Rovná kávová lžička Jiné dávkování
Pepř 2-3 g
Mletá paprika 3g plná kávová lžička s kopečkem
Nové koření 1,5 g
Kmín 2,5 g

Kolik stojí prase živé váhy : Cena za 1kg: 52 Kč

Kupte si od nás živé prasátko. Specializujeme se na chov Přeštických prasat, která jsou původem české plemeno a jsou po právu považovány za gurmánskou pochoutku.

Kolik kg Sadla je z prasete : Porážková hmotnost

Obvyklá hmotnost pro porážku je 105 až 115 kg, tato hmotnost se považuje za ideální vzhledem k poměru ceny a výtěžnosti masa. Pokud by porážková hmotnost dosahovala vyšších cifer, narůstal by podíl sádla (prasata okolo 150 kg).

Co se jí na Zabijacce

Současně bývá nabízen ovar, který se vaří ve vodě, z které potom vznikne světlá kroupová polévka. Ovařená hlava se jí s křenem nebo hořčicí. Fajnšmekři si vybírají ouško nebo rypáček. Co se nesní, to se krájí na velmi jemno (řeznickou ostrou kolébkou se dvěma držadly, kterou řezník bleskurychle kolébá a tím krájí).

1/2 litru krve (nebo konzerva husí krve), 200 g krup, 1 větší cibule, 100 g tučného bůčku, sůl, pepř, česnek, majoránka. Přebrané oprané kroupy vaříme v osolené vodě do měkka. Bůček semeleme nebo pokrájíme na malé kostičky, vyškvaříme a přidáme nakrájenou cibuli.Vepřové sádlo hřbetní

Číslo produktu: 18
Původ: ČR
Hmotnost 1ks / balení: 5 kg
Cena produktu: 64 Kč/kg
naše cena bez DPH: 57 Kč

Kolik masa je z jednoho prasete : Množství masa, které lze získat z jednoho prasete, závisí na mnoha faktorech, včetně plemene, věku, stravy a způsobu chovu prasete. Průměrně, z prasete o hmotnosti přibližně 100 kg může být získáno asi 57-74% jeho živé hmotnosti jako užitkové maso, což je zhruba 57-74 kg masa.