Baekeland si tuto umělou hmotu nechal v roce 1909 patentovat a hned za rok zakládá Bakelite Corporation.V roce 1909 připravil americký chemik narozený v Belgii, L. Baekeland, první čistě syntetický plast, bakelit (fenolformaldehodová pryskyřice). Jiný plast, ebonit, byl připraven už roku 1839 jako silně vulkanizovaný a plněný kaučuk.Základem je fenol a formaldehyd. Tyto dvě sloučeniny se zahřívají v destilační soustavě a vzniká bakelit typa A,který je polotekutý. Ten se potom zahřívá pod mírným tlakem a vzniká bakelit typu B/fenolformaldehydová pryskyřice/,která je jako výchozí surovina pro lisování.
Jak se vyrábí bakelit : Bakelit je prášková fenolová pryskyřice, která je přidávána do pilin, azbestu nebo jílu a smíchána s formou při vysoké teplotě. Fenolová pryskyřice je první syntetickou pryskyřicí na světě.
Kdo vymyslel bakelit
Leo BaekelandBakelit / Vynálezce
Bakelit je fenol-formaldehydový polykondenzát (pryskyřice), který v roce 1907 připravil belgický chemik Leo Hendrik Baekeland jako vůbec první průmyslově vyráběnou umělou hmotu. Do praxe tak dovedl výzkum německého chemika Hermanna Staudingera, který položil teoretické základy makromolekulární chemie.
Jak dlouho existuje plast : Prvním plastem vůbec byl parkesin čili umělá slonovina, chemicky nitrát celulózy, který vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1855. Prvním plně syntetickým plastem byl bakelit – reaktoplast vznikající polykondenzací fenolu a formaldehydu (1909).
K roku 2018 se na celém světě ročně vyprodukuje asi 380 milionů tun plastů. Od padesátých let do roku 2018 bylo celosvětově vyrobeno odhadem 6,3 miliardy tun umělých hmot, z nichž bylo odhadem 9 % recyklováno a dalších 12 % spáleno. Další velké množství plastového odpadu vstoupilo do životního prostředí.
Plasty jsou organické makromolekulární látky vytvořené chemickou reakcí. Skládají se zejména z prvků uhlík (C), vodík (H), kyslík (O), dusík (N), chlor (Cl), síra (S) a křemík (Si). Plasty se vyrábějí třemi procesy: polymerací, polykondenzací a plyadicí.
Jak se vyrábí plasty
Plasty se vyrábějí třemi procesy: polymerací, polykondenzací a plyadicí. Při zpracování plastů rozlišujeme mezi velkoprůmyslovou výrobou polotovarů nebo hotových dílů (desky, trubky, nádoby), a zpracováním polotovaru řemeslníky a v průmyslu (svařování, tvarování).Plasty, známé také pod názvem plastické hmoty nebo pod ne zcela přesným (obecnějším) názvem „umělé hmoty“, označují řadu syntetických nebo polosyntetických polymerních materiálů. Často obsahují další látky ke zlepšení užitných vlastností, např. odolnosti proti stárnutí, zvýšení houževnatosti, pružnosti apod.Prvním plastem vůbec byl parkesin čili umělá slonovina, chemicky nitrát celulózy, který vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1855. Prvním plně syntetickým plastem byl bakelit – reaktoplast vznikající polykondenzací fenolu a formaldehydu (1909).
Plasty se v ČR třídí obvykle do žlutých kontejnerů. Plastový odpad můžeme již v domácnosti třídit do speciálních tašek. Pro maximální využití prostoru v nádobách na odpad bychom již doma měli vkládat kelímky do sebe. Vymývání kelímků není pro zpracování nutné, stačí je pořádně vyškrabat.
Kolik odpadu vyprodukuje 1 člověk : Celorepublikový průměr činil 3 643 kg na jednoho obyvatele. Nebezpečných odpadů bylo v tuzemsku na jednoho obyvatele v roce 2022 vyprodukováno 145 kg. Nejvíce v Moravskoslezském kraji, a to 284 kg na obyvatele. Nejméně nebezpečného odpadu bylo vytvořeno v Praze, a to 67 kg na obyvatele.
Kolik litrů odpadu vyprodukuje 1 člověk : Komunální odpady
Podíl komunálních odpadů na celkové produkci odpadů tvořil vloni 15,7 %. Obyvatelé ČR jich v roce 2019 vyprodukovali 5,9 milionů tun, což je o 97 tisíc tun více než v roce 2018. Každý občan ČR tedy v průměru ročně vyprodukuje 551 kg komunálního odpadu.
Jak škodí plasty
Kromě toho se při jejich výrobě produkuje velké množství skleníkových plynů, což přispívá k globálnímu oteplování. Negativní dopad pocítí také naše zdraví. Mikroplasty, tedy drobné částice rozkládajícího se plastu, pronikají do potravního řetězce.
Prvním plastem vůbec byl parkesin čili umělá slonovina, chemicky nitrát celulózy, který vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1855. Prvním plně syntetickým plastem byl bakelit – reaktoplast vznikající polykondenzací fenolu a formaldehydu (1909).Plastové výrobky – Už výroba plastů je velkou zátěží pro životní prostředí a navíc obsahují nebezpečné látky. Doba jejich rozkladu se pohybuje v řádu desítek až stovek let, přičemž u polystyrenu se odhaduje na deset tisíc let, a dokonce se nemusí rozložit nikdy.
Kam se hází krabice od mléka : Kam co patří
PATŘÍ | NEPATŘÍ | |
---|---|---|
NÁPOJOVÝ KARTON | krabice od mléka a mléčných výrobků, džusů i vína (tento odpad patří do kontejneru na plasty) | obaly od vajíček, kartonové krabice |
TEXTIL | suché a čisté oblečení, obuv, roztrhané látky |