Sklizeň letního póru začíná v červenci a pokračuje až do září, podzimní pór sklízíme v říjnu až listopadu a zimní po přezimování až na jaře. Letní odrůdy póru mají světlejší barvu listů a listy jsou užší.Ke vzrostlým rostlinám přihrneme zeminu a dobře je zavlažujeme. Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny. Je tedy dobré ho v domácích podmínkách od února do března předpěstovat a na záhon vysazovat sazeničky v dubnu. Pro urychlení sklizně používáme také pařník či skleník.Letní pór vyséváme brzy na jaře podle oblasti a počasí, sazenice pak přesazujeme do poloviny května. Pro pozdní a hlavně jarní sklizeň stačí výsev koncem dubna s výsadbou v červnu až počátkem července. Sadbu vysazujeme do řádků vzdálených 40 cm, v řádku 10 cm pro letní pórek a 15 cm pro pór zimní.
Kdy zakrýt pórek : Na zahrádkách lze k ochraně úspěšně využít zakrytí porostu póru netkanou textilií. Porost zakrýváme po dobu 4 – 6 týdnů vždy přes období náletu.
Jak vysévat pórek
Semena vyséváme od poloviny února do truhlíků nebo od dubna přímo do řádků a později sazenice vyjednotíme na vzdálenost asi 15 centimetrů. Předpěstované sazenice vysazujeme do hlubší rýhy. Přesadíme je v době, kdy jsou silné jako tužka, jemné kořeny jim zkrátíme na polovinu a nadzemní listy asi o dvě třetiny.
Co sazet v dubnu do záhonu : Od druhé poloviny dubna můžete přímo do záhonu vysévat ředkvičky, kopr, hrách, bob, ředkev, mrkev, řepu, libeček, celer, petržel či pastinák. Tip pro případ malé zahrádky: Nemáte-li dostatek prostoru na záhonech, můžete si kopr (jakož i další bylinky) vypěstovat i v květináči či truhlíku.
Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami. Urychluje totiž jejich klíčení.
Je užitečné zasadit salátovou zeleninu: petržel, mátu, salát, kopr. Vůně bylin odpuzuje škůdce cibule a vůně cibule odpuzuje škůdce bylin; na bylinky. Aby byla zahrada krásná, cvičí sázení bylinek podél okrajů cibulového záhonu a vytváří tak jakousi hranici.
Jak správně pěstovat pórek
Pórek preferuje půdu, která je dobře zavlažovaná, nakypřená a bohatá na organickou hmotu, tedy živiny. Výsev: Semínka vysévejte do připraveného záhonu na jaře, když už je půda vyhřátá. Semena by měla být vyseta do hloubky asi 1 cm a odstup mezi řádky by měl být asi 30 cm.Krček a cibule zahnívají. Listy napadených rostlin se kroutí a vadnou. Napadené krčky listů a cibule zahnívají, uvnitř jsou asi 8 mm dlouhé, žlutobílé muší larvy. Dospělci jsou velikosti zhruba mouchy domácí, avšak létají pomalu a dají se snadno chytit.Většina semen klíčí spolehlivě na světle, pouze cibuli, pór, pažitku, okurky, salát a tykve raději umístíme do tmy. Nádoby se semeny pak udržujeme při teplotě 18 – 21 °C a ve stálé vlhkosti po dobu asi 14 dnů (osivo celeru, špenátu, kořenových zelenin a paprik klíčí déle, až po 20 dnech).
Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo.
Co můžu zasadit v dubnu : Od druhé poloviny dubna můžete přímo do záhonu vysévat ředkvičky, kopr, hrách, bob, ředkev, mrkev, řepu, libeček, celer, petržel či pastinák. Tip pro případ malé zahrádky: Nemáte-li dostatek prostoru na záhonech, můžete si kopr (jakož i další bylinky) vypěstovat i v květináči či truhlíku.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Jaké plodiny nedávat po sobě
Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.
Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.Pórek preferuje bohatou, dobře propustnou půdu s pH mezi 6,0 a 7,0. Potřebuje minimálně osm hodin jasného slunečního světla denně. Mnohé odrůdy vyžadují dlouhé vegetační období 120 až 150 dní, ale novější kultivary mohou vyžadovat jen 90 dní na dozrání. Rostlina koření v hloubce od 30 do 80 cm.
Kdy postřik cibule : Chemická ochrana
S ochranou cibule je třeba začít včas, to znamená již před výskytem prvních příznaků, a to většinou již v červnu. Podle průběhu počasí je třeba ošetření opakovat v 7 až 14 denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a podle druhu přípravku až do fyziologické zralosti rostlin.