Zbarvení oka závisí na množství pigmentu právě v duhovce. Pokud ho obsahuje dostatek, jsou oči tmavší barvy, naopak modroocí a zelenoocí lidé mají v duhovce pigmentu méně. "Bezprostředně po narození duhovka téměř žádný pigment neobsahuje, a proto je většina dětí modrooká.Duhovka a barva očí
Pokud duhovka obsahuje větší množství pigmentu na přední i zadní straně, má duhovka hnědou nebo hnědozelenou barvu, pokud vaše duhovka obsahuje málo pigmentu nebo pigment na povrchu postrádá, pak máte nejspíš modré nebo šedomodré oči.Většina bělošských dětí nehispánského původu se rodí s modrýma očima, které mohou během prvních tří let jejich života ztmavnout. K ztmavnutí dochází, když se začne v průběhu času v oku tvořit hnědý pigment melanin, který není obvykle v oku přítomný při narození. Děti mohou mít úplně jinou barvu očí než jejich rodiče.
Jak dlouho se vybarvují očí : Pigment se v prvních měsících života mění a ustálí se někdy až po půl roce, kdy se děti s jasně modrýma očima často "vybarví“, a to klidně až na hnědooké.
Jak poznat barvu očí u novorozence
Bezprostředně po narození není barva očí ještě jistá.
V prvních měsících života se tak krátkovlnné modré světlo z okolí odráží v bezbarvé duhovce dítěte, takže jeho oči vypadají jasně modré. Postupem času se obsah melaninu zvyšuje a modř očí ztmavne nebo se změní na šedou, zelenou nebo hnědou.
Kdy se miminku Zpevni hlavička : Fontanela velká je hmatatelná až do 20. měsíce věku dítěte, kdy lebeční kosti pevně srostou.
Nejčastější varianty. Pokud mají oba rodiče modré oči, je velká pravděpodobnost, že se jim narodí modrooké dítě. Jestliže mají oba rodiče oči hnědé, pak ¾ jejich dětí budou mít oči také hnědé a zbylá čtvrtina modré nebo zelené. Stejně tak ale mohou mít všechny děti oči hnědé po rodičích.
V 6. měsíci miminku rostou nehty, vlasy a chloupky.
Kdy miminko vidí a slysi
Pokud dítě přijde na svět v řádném termínu, je schopné vidět máminu tvář už týden po narození. V jednom měsíci už dokáže sledovat pomalu se pohybující předmět a ve dvou měsících už rozezná i drobnější předměty, jako jsou máminy náušnice nebo knoflík na halence.V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám.Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.
Za barvu očí je zodpovědná právě duhovka, která při pohledu na oko tvoří mezikruží obklopující čočku. Její zabarvení určuje druh pigmentu melaninu, jeho množství a způsob uložení. Melanin je v oku uložen v melanocytech, jejichž počet se však u různých barev očí nijak neliší a nemá tím pádem na ní vliv.
Co způsobuje barvu očí : Barva vašich očí je ovlivněná množstvím melaninu a typem pigmentu v duhovce, tenké membráně, jejíž odstín může mít různou barvu od modré po hnědou. Duhovka se nachází za rohovkou a před čočkou a obklopuje zornici. Melanin je biologický pigment "vyráběný“ speciálními kožními buňkami zvanými melanocyty.
Kdy dítě drží samo hlavičku : Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.
Kdy miminko objeví ruce
I v rozvoji jemné motoriky je velkým mezníkem 3. měsíc života dítěte. Pokud je dítě spokojené a uvolněné, ruce má již krásně rozevřené. V tomto období mizí úchopový reflex, dítě své ruce objevuje, spojuje je, hraje si s nimi (souhra ruka – ruka).
Miminko v prvních dnech dokáže rozeznat pouze světlo od tmy. Po čase začne ve své blízkosti vnímat také rozmazané předměty. Nejlépe vidí do vzdálenosti 20–30 cm (této vzdálenosti se říká „maminkovská“, nejčastěji se v ní totiž setkává se svou maminkou). Miminko vidí 30x méně než dospělí.V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu.
Jak dlouho trvá Dotepání pupečníku : Pupeční šňůra neboli pupečník zajišťuje zásobování dítěte kyslíkem a živinami během vývoje v děloze. Tento proces trvá ještě i chvíli po porodu. Když se miminko narodí, pupečník ještě několik minut pulzuje. V české terminologii se většinou obecně mluví o dotepání pupečníku, které trvá mezi 1-5 minutami.