Ideální čas pro kontrolu je hned po porodu, kolem 6. týdne věku a 12. týdne věku.Spočívá v lupnutí, pokud hlavice kyčelního kloubu tlakem a natažením vypadne z jamky hned v prvních měsících života. Diagnostickým standardem je vyšetření kyčle ultrazvukem. Kojence nebolí ani nezatěžuje. Přitom je posuzován a měřen poměr hlavice kyčelního kloubu a kyčelní jamky.U kyčlí platí, čím dřív dítě přijde, tím lépe. Já vyšetřuji děti ve čtyřech týdnech a pak dle nálezu za 6 až 8 týdnů (první vyšetření proběhne většinou už v porodnici). Když vidím nález IIA (IIa+ nebo IIa-) ve čtyřech týdnech a rodiče poučím o volném balení, tak většinou se ten nález do dvou měsíců změní na IA.
Jak poznat problém s kyčlí : Bolest kyčle se může projevovat bolestí v okolních oblastech, jako je horní část stehna, kolena, spodní část zad, nebo hýžďové svaly. Častým příznakem je také palčivá bolest v kyčli vystřelující do třísel. Kyčel ze začátku pobolívá při běhu nebo při chůzi, později však bolesti nemusí ustupovat ani při sezení či v lehu.
Kdy jít na operaci kyčle
Výměna kyčelního kloubu pacienta čeká, pokud má artrózu kyčelního kloubu, vrozené vady kyčelních kloubů, revmatoidní artritidu, traumatické zlomeniny krčku stehenní kosti, trpí aseptickou kostní nekrózou nebo také z onkologických příčin.
Co s sebou na kontrolu kyčlí : Podmínky pro vyšetření – rodič musí mít roušku, u vstupu si dezinfikovat ruce, mít pod dítě vlastní čistou podložku a s sebou “Zdravotní a očkovací průkaz dítěte” a kartičku pojištěnce (nebo rodný list).
Poprvé toto vyšetření provádí společně s kontrolou postavení nožiček dětský ortoped každé pondělí a čtvrtek v odpoledních hodinách přímo na Neonatologickém oddělení. Další kontroly následují v 6 týdnech a ve 3 měsících věku dítěte.
trojího síta neboli trojího vyšetření kyčlí. První vyšetření miminko čeká už v porodnici nebo do 2 týdnů života v ortopedické ambulanci. Druhé vyšetření je v šesti týdnech věku a poslední termín je ve třech měsících. Intervaly mezi jednotlivými kontrolami jsou tedy 6 týdnů, při patologickém nálezu dříve.
Kam na kyčle s novorozencem
V porodnici kyčle zkontroloval pohmatem neonatolog a další vyšetření ve 3 týdnech provádí ortoped. Ten zkontroluje kyčle i ultrazvukem (většinou je zapotřebí se předem objednat). Dále následují ještě další 2-3vyšetření ortopedem.ISSN: 1802-1727. Záněty kyčelního kloubu u dospělých patří mezi akutní ortopedické příhody někdy s obtížnou diagnostikou. Léčba je operační, v časných fázích se provádí laváž kloubu, v případě destrukce kloubu a osteomyelitidy hlavice femuru Girdlestonova operace. Dlouhodobě se podávají antibiotika.V případě, že je kloub napadený zánětlivým procesem, je kloubní chrupavka poškozena rovnoměrněji. Prvním výrazným projevem artrózy je bolest. Bolest postupně doprovází každý pohyb kyčlí a později se objevují i nepříjemné drásoty. Bolest se projevuje především v oblasti třísel a jde směrem dolů po vnitřní straně stehna.
Za léčbu na soukromých klinikách, ale i v běžných nemocnicích se už dnes platí desetitisíce. Nový kyčelní kloub stojí v průměru 25 tisíc korun, operace povislého břicha přes 30 tisíc.
Co nedělat po TEP kyčle : Čeho se vyvarovat po operaci
- Rotace v kyčelním kloubu – především nevytáčet špičku zevně
- Pokrčování kyčelního kloubu nad 90° – hluboký sed (zavazování tkaniček, ohýbání k zemi)
- Zvedání natažené dolní končetiny do vzduchu.
Jak probiha ultrazvuk kyčlí : Sonda se přikládá na zevní stranu kyčelního kloubu dítěte, které leží na boku. Vyšetření novorozenci dobře tolerují a rovněž je nijak nezatěžuje. Na ultrazvukových snímcích se hodnotí chrupavčitý a kostěný vývoj kloubní jamky a postavení hlavice stehenní kosti v jejím středu.
Kdy jít s novorozencem k pediatrovi
Svého budoucího dětského lékaře by jste měla kontaktovat nejlépe do 2 dnů od propuštění z porodnice a přitom se se sestřičkou také domluvíte na termínu první velké prohlídky.
Nejčastější příčiny bolesti kyčle
Používání nevhodné obuvi a přetěžování či jednostranné přetěžování kloubu. Problém může vyřešit používání speciálních ortopedických vložek Formthotics. Špatný styl chůze či jednostranné přetížení při běhání nebo jiném sportu.Postihuje nejčastěji kolenní a kyčelní klouby, klouby páteře nebo klouby zápěstí a drobné klouby ruky. Zpočátku bolí pouze po námaze, později je i klidová bolest. po odpočinku klouby ztuhnou a než se opět rozhýbou, chvíli to trvá. přichází při postupujícím onemocněním v postižených kloubech.
Jak poznám že mám artrózu : Příznaky artrózy
- Ranní ztuhlost kloubů
- Bolest kloubů na začátku pohybu (startovací bolest)
- Bolest kloubů po námaze, která se v klidu zmírňuje.
- Omezení rozsahu hybnosti kloubu a snížení pohyblivosti.
- Otok kloubu.