Kdy se sází víno?
V současné době, kdy jsou zimy srážkově i teplotně nevyzpytatelné, vysazujeme většinou od konce dubna do poloviny května. Révová sazenice je většinou prostokořenná s roubem a místem roubování namočená v parafínu. U takovéto sazenice zakrátíme kořeny na zhruba 8 cm a namočíme ji na 1–3 dny do vody a následně vysazujeme.Jak zasázet vinnou révu

Rostliny sázejte 90 až 150 cm od sebe. Jamku udělejte hlubokou 40 až 50 cm podle sazenice, velikost zhruba 40 × 40 cm. Pod kořeny přidejte trošku kompostu nebo substrátu, aby měla hned pro začátek živiny a dobře se ujala. Potom kořeny hezky rozprostřete v jamce, zasypte a pořádně zalijte.Jamky pro výsadbu vyryjte teprve v den vysazení, aby zbytečně nevysychaly. Jamku připravte zhruba na hloubku délky sazenice, to je asi 30 cm. Sazenici vždy dávejte do jamky šikmo, naroubovanou částí k opoře. Pokud jste sazenici v místě srůstu podnože a roubu zavoskovali, může tato část vyčnívat nad zeminu (cca 5 cm).

Jak zasadit víno z kontejnerů : Kontejnerovanou sazenici není nutné vysadit ihned. Je možné ji zasadit i později, na podzim nebo třeba až příští rok na jaře. Je ale nutno ji přes dobu mrazů uchovat na místě, kde je sice chladno, ale nemrzne (ideální teplota je několik stupňů nad nulou). V této době sazenici nezalívejte.

Jak udělat oporu pro vinnou révu

Opora pro vinnou révu je nepostradatelným pomocníkem. Můžete si ji koupit nebo i vyrobit sami. Nejjednodušší stěna vznikne tak, že do jedné roviny umístíte sloupky/tyčky a mezi ně napnete dráty (pozinkované) ve vzdálenostech 25 až 30 cm. Můžete také použít laťkovou mříž.

Co zasadit vedle vinné révy : Pnoucích rostlin, které mohou ozdobit a přistínit pergolu, je na výběr celá řada. Můžete zvolit klasiku v podobě vinné révy nebo břečťanu, sáhnout po bohatě kvetoucích popínavkách typu plaménky, nebo zkusit něco zcela neobvyklého. Třeba kiwi.

Pro vinohradnictví je nicméně rozhodující oblast Moravy, na níž vychází přes 96 % veškerých vinic České republiky. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou a vinařská oblast Čechy se dělí na podoblasti Litoměřickou a Mělnickou.

Vinné révě se také daří v nádobách.

Dno nádoby musí mít otvory pro odtok přebytečné vody. Na dno dejte 5 cm hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Zemina je vhodná jakákoli dobrá zahradní smíšená s rašelinou (1:1). Hnojení: Pro vinnou révu v nádobách je nejlepší využít plné vícesložkové hnojivo.

Čím přihnojovat vinnou révu

V případě nedostatku dusíku, na který je réva obecně velmi náročná, je možné aplikovat MOČOVINU nebo DUSIČNAN VÁPENATÝ . Pokud pravidelně každým rokem provádíme zásobní hnojení všemi živinami, pak volíme CERERIT, který kromě základních živin obsahuje i mikro živiny.Vykopte dostatečně hlubokou jámu, aby místo štěpování (roub; místo spoje mezi řízkem dané odrůdy a podnoží) bylo asi 5-10 cm nad povrchem země. Takže skoro celá sazenice bude v zemi, nikoliv jenom kořeny. Přímo ke kořenům sazenice nedávejte žádný hnůj ani jakákoliv jiná hnojiva – mohly by sazenici poškodit!Půda. Ideální je kamenitá půda (zvyšuje kyprost půdy-obsah kyslíku v půdě, zabraňuje půdní erozi, vyhřívá půdu). Optimální je půda písčitá, hlinitopísčitá, s vysokou hladinou spodní vody.

V závislosti na odrůdě a typu výsledného vína se doba macerace při kontrolované teplotě 10–15 °C liší, nejčastěji se však pohybuje v rozmezí 12–20 hodin, výjimkou není ani 48hodinová macerace. U aromatických odrůd, jako jsou Irsai Oliver, Muškát moravský a Muškát Ottonel, se rmut nechá macerovat přibližně 6 hodin.

Kdy a jak stříhat vinnou révu : Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

Čím se hnojí vinná réva : K přihnojování můžete používat buď granulovanou chlévskou mrvu, nebo speciální vodorozpustné hnojivo pro vinnou révu. Použití hnojiva je velmi jednoduché, stačí do konve nasypat vrchovatou lžíci hnojiva na 10 litrů studené vody a každých 14 dní použít cca 5–10 l pro jednu sazenici (záleží na velikosti rostliny).

Kdo je největším producentem vína na světě

Přehled. Evropská unie je největším světovým producentem vína. Průměrná roční produkce v letech 2016 až 2020 činila 165 milionů hektolitrů.

V České republice je registrováno celkem 18 400 pěstitelů vinné révy. Největší počet z nich pěstuje révu na ploše do 0,1 ha. Zdaleka největší plochu vinic, celkem 76 procent, ale obhospodařují pouhá dvě procenta těch největších.Uvedu příklad: Při pohledu na to, kolik litrů vína se "vyrobí" z jednoho hektaru, mi vychází tato čísla: ČR 28,8 hektolitrů z ha, Španělsko 38,3 hl/ha, Itálie 63,2 hl/ha a Francie dokonce 65,5 hl/ha.

Jak se starat o vinnou révu : Během léta přihnojujte, ošetřujte proti houbovým chorobám, na podzim zaryjte hnůj nebo kompost a přidejte menší množství kombinovaného hnojiva. Do podzimu mohou výhony dorůst až do délky 1,5–2 m. Je tedy čas vytvořit vinné révě kvalitní oporu. Kmínek volně přivazujte k opoře, nejlépe páskami z PVC.