Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.Jehličnany a stálezelené listnáče sázejte v termínech od září do poloviny října, opadavé listnáče od konce října až do listopadu. Z keřů můžete na zahrádce zasadit angrešt, rybíz či maliník. Všechny ovocné stromy a keře v klidu vysazujte od poloviny října do doby, než začnou mrazíky.Vzdálenost od plotu doporučujeme minimálně 1 metr optimálně 1,5m a konzultaci záměru se sousedem – jde o to, aby jste se dostali k plotu a odtud mohli větve zastřihnout.
Jaké keře sázet na jaře : Z drobnějších keřů na zahradu pusťte dřišťály, tavolníky, barvínky nebo skalníky. Na přelomu března a dubna můžete sázet živé ploty, cypřišky a další jehličnaté keře. I u keřů platí, že jako první byste měli sázet opadavé listnáče a prostokořenné dřeviny. Poté se vrhněte na ty s kořenovým balem a jehličnany.
Kdy stříhat okrasné dřeviny
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Kdy stříhat okrasné třešně : Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
V říjnu je nejlepší čas také pro výsadbu většiny trvalek, růží, okrasných travin a bambusů, vysaďte také na jaře kvetoucí cibuloviny – sněženky, tulipány, modřence, hyacinty a další. Podzimní měsíce, říjen nevyjímaje, jsou také vhodným obdobím pro zakládání živých plotů.
Do poloviny listopadu lze zpravidla vysazovat opadavé dřeviny, dokonce i ovocné stromy, ale také růže (záhonové, sadové, popínavé, půdokryvné, i dužnoplodé, které plodí velké, chutné šípky). Vysazovat lze mnohé keře, například hlohy, trnky, rakytníky, aronie, dříny, muchovníky apod..
Jak daleko od plotu sázet ořech
Podpůrně se stanoví, že stromy dorůstající obvykle výšky 3 metrů, by měly mít kmen alespoň ve vzdálenosti 3 metrů od hranice pozemku. Pokud jste výslovně sousedovi nedali souhlas k výsadbě ořešáku tak blízko vašeho plotu, pak soused porušuje tímto způsobem občanský zákoník.Pro běžné keře se hloubí jámy obvykle o průměru 25 až 40 cm, hloubka 20 až 30 cm. Pro malé keře a trvalky postačuje jáma o průměru 10-15 cm, hloubka 10-12 cm. Po usazení rostliny do jámy začneme přisypávat kyprou zeminu, kterou pečlivě zapravujeme mezi kořeny aby nezůstávaly kolem balu vzduchové kapsy.Nejvhodnější dobou pro výsadbu jsou podzimní měsíce (do zámrazu), nebo pak období března až dubna, než růže začnou více rašit. Výsadba a substrát: Zvolíme vhodné stanoviště, na slunném a vzdušném místě. Půda by měla být dobře propustná, humózní, písčito-hlinitá.
Pro běžné keře se hloubí jámy obvykle o průměru 25 až 40 cm, hloubka 20 až 30 cm. Pro malé keře a trvalky postačuje jáma o průměru 10-15 cm, hloubka 10-12 cm. Po usazení rostliny do jámy začneme přisypávat kyprou zeminu, kterou pečlivě zapravujeme mezi kořeny aby nezůstávaly kolem balu vzduchové kapsy.
Čím stříhat keře : Jak postupovat
Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.
Jak stříhat okrasnou třešeň : Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.
Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.
Které keře stříhat na jaře
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Do podzimního setí, ovšem před prvními mrazíky, patří i ranná zelenina. Do záhonů s výživnou a těžkou půdou můžete vysít mrkev, petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Aby zelenina vyrostla co nejdříve, je nutné přikrýt záhony bílou netkanou textilií. Na konci října se také sází česnek.Klasické ořešáky vysazujeme s rozestupy nejméně 14m, roubovaným stačí spon 8×10-12m. Pro výsadbu si připravíme jámu o velikosti 50x50cm s dobře prokypřenou půdou. Kořeny stromku před výsadbou pokud možno nezakracujeme! Při pěstování ve svazích by měla být připravená jáma hlubší, cca 60x70cm.
Jaký ořešák je nejlepší : Mezi oblíbené polopapíráky patří raný a mohutný Apollo, Bohumil a Victoria, vynikající velkými plody, či pozdnější Saturn s plody jemné chuti. Odrůdy Jupiter a především Mars díky pozdnímu rašení neohrožují jarní mrazíky. Zvláště voňavé plody nese odrůda Vilém a Seifersdorfský, vhodný i pro menší zahrady.